SETENAY ALPSOY “DOKU / TEXTURE”  4 EKİM – 25 EKİM 2016 EVİN SANAT GALERİSİ

0

Logo evin sanat
 SETENAY ALPSOY
“DOKU / TEXTURE”
 4 EKİM – 25 EKİM 2016
 
Setenay Alpsoy beşinci kişisel sergisi “Doku / Texture ” 4 ekim Salı günü evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Alpsoy kendine has üslubu ile değişen şehri izleyici ile buluşturuyor.

002 Setenay_Aplsoy_Tuval_üzerine_yagliboya_1160120cm_2016

    Tuvalin sınırlarını zorlarcasına; tıka basa camlar, pencereler, çerçeveler hepsi beraber bir doku oluşturmuşlar. Yapıları çevreleyen hava, gökyüzü ancak pencerelerdeki yansımalarda mevcut. Yataylar, dikeyler, dikdörtgenler, neredeyse grafik bir etkiye sahipler. Binalar, tuvalin içine sıkıştırılmış, hapsedilmiş olmalarına rağmen; nefes alıp veriyorlar, sessizce izliyorlar.

     Şehir… Bir anlamda insanın inşa ettiği en büyük yapı.. Setenay Alpsoy on senedir şehri, ucu bucağı olmayan İstanbul'u resmediyor. Kentin kendisi gibi onun resmi de değişiyor. Başlangıçta strüktürel bir üsluba ve pitoresk bir içeriğe sahip olan resimler; şimdi daha biçimsel, geometrik bir yapıya, bununla birlikte daha şiirsel ve içsel bir anlatıma sahip.

     Setenay Alpsoy beşinci kişisel sergisinde “zıtlıklar” üzerine bir yapı inşa ediyor, uyumsuz parçalardan mükemmel bir birliktelik oluşturuyor. Resimlerinde hiç figür olmamasına rağmen “çok kalabalık” olduğunu hissediyoruz; binalar soğuk ve donuk olmalarına rağmen, renkler capcanlı; sıradan yapılar olmalarına rağmen, Alpsoy onları “anıtsallaştırıyor”.

  Nefes almakta zorlandığımız zamanlardayız; evimize hapsolduğumuz geceler geçiriyoruz, geleceğimizi yitirdiğimizi düşünerek. Zıtlıkların, içinde yaşadığımız coğrafyanın “doku”su olduğunu söylüyor birileri. Oysa soluklanmak lazım, tebessüm etmek… umut etmek için…

İşte tam da bu yüzden Setenay Alpsoy, bize kendimize, kendi yansımamız olan bu dev yapıya bakmanın renkli yollarını arıyor.

Setanay 2

Setenay Alpsoy’un ““Doku / Texture ”” isimli sergisi  4 Ekim – 25 Ekim 2016 tarihleri arasında Pazar günleri hariç her gün Evin Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

İletişim: Ece Balcıoğlu
T: 0212 2658158
[email protected]

HABER KAYNAK:
galeri@evin-art.com

evetbenim4

 

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.