Sinema Senfoni Orkestrası'ndan Titanic Filmi'nin Müzikleri

Gelmiş geçmiş en önemli sinema filmleri arasında sayılan Titanic'in kendisi kadar kült müzikleri, 28 ve 29 Ekim tarihleri  Sinema Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde Zorlu PSM sahnesinde çalacak!
Conductor: Ernst van Tiel
Vocal Soloist: Clara Sanabras
Uilleann pipes & Whistles Soloist: Géza Frank
Başkemancı :Seda Subaşı Yalçın
Sinema-Senfoni-Orkestrasıevetbenim2ssenfoniJames Cameron'ın En İyi Film ve En İyi Yönetmen de dahil 11 Oscar'lı şaheseri Titanic, görüntüleriyle olduğu kadar müzikleriyle de etkileyici bir film. Bu 11 ödülün içerisinde En İyi Orijinal Film Müziği ile En İyi Orijinal Şarkı'nın da yer alması, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin de bu fikirde olduğunu kanıtlar nitelikte.
titanic-high-poster-132Filmin yüksek çözünürlüklü bir versiyonun gösterimini James Horner'ın eşsiz bestelerinin 130 kişilik bir orkestra, koro ve Kelt müziği sanatçılarının canlı performansıyla birleştiren Titanic Live, gişede 15 hafta boyunca bir numarada kalan ve dünya çapında 128 milyondan fazla bilet satıp 2 milyar doların üzerinde hasılat yapan, müziklerinden oluşan albümü ise 30 milyon satan filmin şanına yakışan bir etkinlik. James Cameron'ın sinema tarihinin en değerli parçalarından olan filminin ruhunu dünyanın her yerinden konser salonlarına taşıyan gösteri, eşi benzeri olmayan bir deneyim vadediyor.
27 Nisan 2015'te Londra'daki Royal Albert Hall'da Kraliyet Filarmoni Orkestrası'yla birlikte ilk defa seyirci karşısına çıkan Titanic Live, 2016 boyunca Stuttgart, Osaka, Münih, Tokyo ve Nürnberg’i dolaştıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri galasını 30 Temmuz'da Illinois'de gerçekleştirdi. Ekim ayında da Barselona, Moskova ve St. Petersburg'da düzenlenecek toplam beş performansın ardından İstanbul'a gelecek olan etkinlik, Zorlu PSM seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.
28-29 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM, sahnesinde ağırlayacağı Titanic Live etkinliği ile sizlere görüntüyle müziğin iç içe geçeceği, canlı performansın seyir deneyiminin gücünü artıracağı ve ezbere bildiğiniz sahnelere bambaşka anlamlar katacağı birer gece yaşatacak. 
HakanDeğerli Sanatseverler ;
Sizlere Türkiye'nin ilk film müzikleri orkestrasının kuruluş öyküsünden bahsedeceğim.
Hakan1989 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı korno bölümünden mezun oldum. 27 yıldır İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası sanatçısıyım.Konservatuvar yıllarımdan beri aldığım klasik müzik eğitimi dışında jazz müziği ve film müziklerine ilgi duymuş biriyim.Birçok kişiye müzikler filmlerin pusulası olmuştur. Bir film başlarken duyduğumuz ilk melodiden o filmin komedi mi? Savaş Filmi mi? Aşk Filmi mi? Dram mı? olduğu konusunda herkesin bir fikri oluşacağından eminim. Hep şunu sordum kendime; Bir filmi izlerken sesini kapatırsak bize ne ifade eder? Belki müzisyen oluşumdan kaynaklanıyor ama bana malzemesi eksik bir yemek tarifi gibi geliyor müziksiz film. Zamanla bu müzikler, filmin içindeki ayrı bir film gibi oldu benim için.Çünkü o müzikler bana coşkuyu, hüznün, komediyi ve adını koyamayacağım birçok duyguyu hep yaşattı ve yaşatmakta. Çünkü o müzikler bana coşkuyu, hüznü, komediyi ve adını koyamayacağım bir çok duyguyu hep yaşattı ve yaşatıyor. Bu müzikleri dinlediğimde neden Türkiye'de bu müzikler çalınmıyor diye sordum. Amacım artık bu güzel duyguları yaşatan müzikleri sanatseverlerle paylaşmak olmuştu.
Bunun için yeni bir orkestra kurmalıydım. Bu orkestra, dinleyeni bambaşka bir hayal dünyasına götürebilecek bir orkestra olmalıydı. İşi sadece film müzikleri ve müzikaller olan..
Ülkemizde devlet orkestraları ve özel orkestralar olmak üzere bir çok orkestra bulunmakta. Yeni yıl ya da bahar konserlerinde, filmlerde kullanılan birkaç müzik dışında klasik müzik çalan bu orkestralara ben de yeni bir oluşum eklemek istedim. Kaynak neredeyse sonsuzdu. Ülkemizde bu tarz müziği seslendirebilecek yetenekteki bir çok arkadaşımı etrafıma toplayarak SİNEMA SENFONİ ORKESTRASI' nı kurdum.
Dünya'da örneğine çok az rastlanabilecek bir oluşum olma yolunda ilerleyen SİNEMA SENFONİ, repertuarında siz sanatseverlere izlediğiniz ve unutamadığınız filmlerin, aklınızda kalan melodilerini duyurmakta, bazen görsel olarak filmlerden kareler izlettirmekte ve görsellikle işitselliği bütün halinde sunmaktadır.
Genel Sanat Yönetmeni
HAKAN ATEŞ
evetbenim sanat güneşi logo

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Hakan Ateş/  Sinema Senfoni Orkestrası Genel Sanat Yönetmeni
evetbenim4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir