Suat Arıkan Resim Sergisi: 13 Şubat 14 Mart 2015

Suat Arıkan

Resim Sergisi: 13 Şubat – 14 Mart 2015

ALMELEK Sannat Galerisi

 
Suat Arıkan lise öğreniminden sonra, Ankara Devlet Konservatuvarı’na opera eğitimi almak üzere şan bölümüne girdi. 1981 yılında Cemil Sökmen’in sınıfından – sınıf atlayarak –  “pekiyi” dereceyle mezun oldu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde “solist sanatçı” olarak göreve başladı. Şan, stil, repertuar çalışmalarını, Dan Iordacescu, Daniel Ferro, Leyla Gencer, Licinio Montefusco ve Elisabetta di Stefano ile sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve temsiller gerçekleştiren sanatçının 17.y.y.dan günümüze uzanan zengin bir repertuarı vardır.
 

 
Opera sanatı üzerine dergilerde köşe yazarlığı ve çeşitli radyo programları yapıp sunan sanatçı, solistlik çalışmalarının yanısıra 2002-2003 sezonunda Mersin Dev. Opera ve Balesi’nde Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlendi. Ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne aynı görevle atandı.
 
Çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapan ve birçok ödül alan Arıkan, sanata verdiği katkılar nedeniyle İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından 2006 yılında “Şövalye Nişanı”yla ödüllendirildi.
 

 
Sahnelerdeki solistliğinin yanısıra eğitimciliğini, İst.Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nden sonra şimdi de Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sürdürmektedir. 
 
Hayatında müzik ve resim sanatını bir arada yürüten Suat Arıkan; çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.
 

 
SUAT ARIKAN RESMİ
Suat Arıkan, resimlerinde figürün peşinden  – dışa vurumcu anlayışını sürdürerek – koşmaya devam ediyor. Bunu yaparken; daha cesur renkler, ama daha yalın ışık kullanıyor. Yakın tarihlerde yaptığı resimlerden oluşan sergisinde, müziğin lirizmi daha da çok duyuluyor. Soyut müzik, adeta somutlaşarak karşımıza çıkıyor.
 
 
HABER KAYNAK:
Songul Sarıpınar <songulsaripinar@gmail.com>
 Almelek Sanat Galerisi
Cevdet Paşa cad. 99/1  Bebek  Tel: (0212) 265 3851 (Pazar-p.tesi hariç 11.00-19.00)
www.almelekartgallery.com – artgallery@almelek.com 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir