Süreyya Operası 2019 Aralık Ayı Etkinlikleri

0

Süreyya Operası 2019 Aralık Ayı Etkinlikleri2 Aralık 2019 Pazartesi 20:00
Cihat AŞKIN keman
Cana GÜRMEN piyano
Program:
F. SCHUBERT
Keman ve Piyano için Sonatina No.1, Re majör, D.384
Keman ve Piyano için Sonat ‘Arpegionne’ D.821
Keman ve Piyano için Sonatina No. 3, Sol minör D.408
Keman ve Piyano için ‘Duo’ Sonat, La majör, D. 574
Çok yönlü değerli müzisyen Cihat Aşkın ve usta piyanist Cana Gürmen, Alman müzik ekolünün önde gelen temsilcilerinden Beethoven sevgisiyle yaşamış Franz Schubert’in eserlerinden oluşan bir program hazırladılar. Müzikte romantizme kapı açan, çok kısa ömrüne birbirinden güzel eserler sığdırmış olan Schubert’in unutulmaz oda müziği eserleriyle bezenmiş bir müzik gecesi olacak…
LEONORE PİYANOLU TRİO
09 Aralık 2019 Pazartesi, saat:20.00
Benjamin NABARRO keman
Gemma ROSEFIELD viyolonsel
Tim HORTON piyano
Program:
J. HAYDN Piyanolu Trio, Do majör Hob.XV:21
H. PARRY Piyanolu Trio No. 1, Mi minör
L.v. BEETHOVEN Archduke Trio
2012’de İngiltere’de kurulan ve kurulduktan kısa bir süre sonra adını İngiltere dışında da duyuran Leonore Piyanolu Trio, ‘Ensemble 360’ grubunun üyeleri arasından bir araya gelen, uluslararası kariyere sahip üç virtüözden oluşmaktadır.
Kurulduğundan bu yana İngiltere’nin birçok şehrinde verdikleri başarılı konserlerin yanı sıra, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde ve Yeni Zelanda’da da konserler vermişlerdir.
Leonore Trio üyeleri aynı zamanda idealist çağdaş müzik yorumcularıdır. Grubun hızla büyüttüğü eşsiz diskografisi şimdiden Anton Arensky, Edouard Lalo, Rimsky-Korsakov ve Tanayev trioları ile David Matthews ve Johann Peter Pixis Trioları yer almaktadır.
Grubun yakın zamanda verdikleri parlak konserler arasında Wigmore Hall ve Bath Mozartfest konserleri ile Beethoven’in piyanolu triolarını Kings Place’de seslendirdikleri konserleri sayılabilir.BORUSAN QUARTET
16 Aralık Pazartesi, saat:20.00
Esen KIVRAK 1. keman
Özgür BASKIN 2. keman
Efdal ALTUN viyola
Çağ ERÇAĞ viyolonsel
Konuk solist: Nil KOCAMANGİL viyolonsel
Program:
G. VERDI Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Mi minör
F. SCHUBERT Beşli, Do Majör, Op. 163, D 956
Konser verdiği ülkeler arasında Avusturya, Almanya, Fransa, İrlanda, İtalya, Cezayir, Hollanda, Sırbıstan, Katar, Beyaz Rusya, Portekiz, Ürdün, İsviçre, Yunanistan, ABD, Barbados, Japonya, St. Vincent ve Grenadinler, İngiltere gibi ülkeler bulunan topluluğun oda müziği partnerleri arasında bir çok seçkin virtüöz yer alıyor CAMERATA SAYGUN
23 Aralık 2019 Pazartesi, saat: 20.00
CAMERATA SAYGUN ODA ORKESTRASI
Solistler: Çiğdem İYİCİL, Mehmet YASEMİN, Banu AŞAN,
Gamze ERENGÖNÜL, Ulrich MERTIN, Göknil ÖZSOY, Çağlayan ÇETİN, Gözde YAŞAR
Konuk solist: Fedor RUDIN keman
Program:
J.S. BACH Mi majör Keman Konçertosu
A. SAYGUN Kuartet No. 1
E. DENISOV 5 Paganini Kapris, keman ve oda orkestrası için
G. ENESCO Sekizli, Do majör
Camerata Saygun Oda Orkestrası Prof. Nuri İyicil tarafından 2005 yılında kuruldu. Eskişehir Festivali, St Petersburg Festivali, Süreyya Operası, Cemal Reşit Rey Salonu, Ankara Devlet Konser Salonu, Avusturya Kültür, Caddebostan Kültür Merkezi, İzmir Adnan Saygun Kültür Merkezi, Çeşme Uluslararası Müzik Festivali gibi salon ve festivallerde yer aldı. Halen konserlerine Prof. Çiğdem İyicil’in genel sanat yönetmenliğinde ve Uluslararası Nuri İyicil Derneği ile Maltepe Üniversitesi (Orchestra in Residence) işbirliğinde devam etmektedir.
Fransız-Rus kemancı Fedor Rudin’in babası viyolonselci Alexander Rudin, dedesi ise avangard Rus bestecisi Edison Denisov’dur. Kölner Anzeige’de çıkan eleştiride “Artistik kemancılığın en parlak temsilcisi” beğenisi ile yer aldı. George Enescu Uluslararası Keman yarışmasında (2014) ve Uluslararası Niccolo Paganini yarışmasında (2018) ikincilik ödüllerini aldı. İlk konserini Carnegie Hall’da veren Rudin daha sonra Vengerov, Darrel, Christoph Poppen gibi şeflerin yönetiminde solist olarak konserler verdi. Halen Viyana Devlet Opera ve Viyana Filarmoni Orkestrasının başkemancısıdır.Süreyya Operası’ndan duyuru:
Sınırlı sayıdaki ücretsiz giriş kartları 23 Aralık’tan itibaren gişeden temin edilebilir.””
AGATHE Fuaye Konseri
30 Aralık Pazartesi, saat: 18.00
Banu Selin AŞAN, Eylül Umay TAŞ keman
Hüseyin MEHMETOĞLU, Verda GÜL viyola
Gözde YAŞAR, Rahşan APAY viyolonsel
Program:
J. BRAHMS Yaylı Altılı No. 2, Sol majör Op. 36
Johannes Brahms’ın dinleyicilerden büyük ilgi gören ilk yaylı altılısından sadece iki sene sonra 1864 yılında bestelediği ‘Sol Majör Yaylı Altılı Op. 36’, 1867 yılında ilk sunumunu Viyana’da gerçekleştirdi. J. Brahms’ın yazarken bir sır gibi sakladığı ve tamamen duygusal iç dünyasını yansıtan bu derin eser, o zaman yüksek başarıya ulaşamamış olsa da gelecek kuşak besteciler ve dinleyiciler tarafından önemsenecek, ilham kaynağı olacaktır.
Brahms, gençlik aşkı şancı Agathe von Siebold ile bir türlü ilerleyemeyen ilişkisine ithaf ettiği ve A-G-A-D-H-E harflerini notasyonuna incelikle işlemiş olduğu bu eseri bitirmesiyle birlikte; “İşte şimdi son aşkımdan özgürleşiyorum” diyerek bir arkadaşına duygularını paylaşmıştır. Allegro non troppo, Scherzo – Allegro non troppo, Adagio, Poco allegro bölümleri, altı yaylı enstrumanın teknik özellikleriyle ve müzikalitesiyle birlikte ruhani bir atmosfer içerisinde birbirine bağlanarak soluksuz bir bütünü oluşturmaktadır.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber içerik: Süreyya Operası iletisi

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.