Tiyatrofobi 2012-2013 tiyatro sezonuna Mut oyunuyla başladı.

Tiyatrofobi 2012-2013 tiyatro sezonuna
Mut oyunuyla başladı.

21 Kasım 2012 Saat 20:00
28 Kasım 2012 Saat 20:00

 

 
            Tiyatrofobi Hakkında
 
            2011 yılının Aralık ayına girildiği günlerde Erdal Baran Şahin ve Şirin Öten, tiyatro adına bir şey yapamıyor olmanın vahametinden daralmış, birbirlerini kesme noktasına gelmişti. Tiyatro adına uzun süre bir çok faklı girişimde bulunulmuş, lakin bir türlü istenilen sonuç alınamamıştı. Allem edildi, kallem edildi ve sonunda girişimler boşa gitmedi. Artık eyleme dökülebilecek “MUT” isimli bir oyun yazılmıştı. Eylem dedik ya, hemen attılar kendilerini sahneye… Lakin iki kişiydiler! Oyun da iki kişilikti ve yapılacak başka bir sürü iş daha vardı. Çoğalmak kaçınılmazdı! Evirdiler, olmadı. Çevirdiler, olmadı. Tanıdıklar, eşler, dostlar arandı bir bir yardım için. Derken Duygu Çelik yetişiverdi imdada. Bir dizi provadan sonra tarih; 9 Mart 2012 Cuma! MUT, ilk seyircisi ile buluşmuştu. Artık “Tiyatrofobi” diye bir ekipten bahsedilebilirdi.

Peki, neden “Tiyatrofobi” ?

Biz de çıkıp sokaklara, sorduk insanlara. Sonra anladık ki yanılmamışız. Bizim ülkemizde insanlar tiyatroya hiç gitmeseler de “sevdiklerini” söylüyorlar. Tiyatro bir okuldur, diyorlar. Çünkü yıllarca izlemeye gittiğimiz oyunlarda gördük ki bizden yukarıda birileri var! Onlar anlatmak istedikleri şeyleri en iyi ve kusursuz bilenlerdir. Sizi görmezler, dokunmazlar, daha da ötesi fikrinizi merak etmezler. Etkileyemezsiniz onları. Öyleyse sorduk kendimize biz ne yapmak istiyoruz? Ayrıca, her türlü kesime ulaşabilen, teknik imkanları tiyatrodan üstün olan, derdini bir çok faklı biçimiyle sunabilen “sinema” sanatına ragmen neden tiyatro?

Çünkü, insanlar evlerinden ve işlerinden kopup gelirler yanınıza. Derdinize ortak olmaya, mutlu ayrılmaya. Öyleyse bizler, bir avuç toplanmış insan, neden her ne yapacaksak bunu birlikte yapmayalım ki? Dedik, dedik ve devam ettik; artık sadece çalışmak için yaşayan biz insanlar…Oynamayı unuttuk! Birileri bunu bize unutturdu.

Şimdilerde arıyoruz…”Oyun”, diyoruz yaptığımıza sadece bir garip oyun! Sonra -yok canım- tiyatro işte bu, diyiveriyoruz. Şimdi biz iyi mi yapıyoruz, kötü mü bilinmez ama, arıyoruz! Arama gücümüzün hiç bitmemesini düşleyerek arıyoruz.

Mut Hakkında
            Tiyatrofobi'nin ilk göz ağrısı, biriciği olan Mut 9 Mart 2012'de seyirciye gözlerini açtı. Bir çok meşakatli yoldan geçerek seyirci karşısına çıkan oyun, evcilik oyununa öykünen kırk yamalı bir bohça. İkiz kardeşi olan John Godber'in Pariste Bahar isimli oyunuyla daha anne karnında araları bozulunca bağımsızlığını ilan ederek Türkiye'ye yerleşti. Önceleri ikiz kardeşine tıpatıp benzerliğiyle bilinen Mut Türkiye'deki serüveni boyunca tanınmaz hale geldi. Kendisine çeki düzen vermek için kolları sıvayan Erdal Baran Şahin, Şirin Öten ve Duygu Çelik'e teslim olduktan sonra adeta bir başkalaşım geçiren Mut öncelikle üzerine yazılmış sabit cümlelerden kurtuldu. Doğaçlamanın büyüsüne kendini kaptıran oyun gün geçtikçe büyüdü serpildi. Oyun arkadaşlarına çok önem veren Mut yeni bir yapıya kavuşunca Erdal Baran Şahin ve Şirin Öten kendisine yetmedi. 9 Mart'dan itibaren kendisini görmeye gelen herkesi kendine oyun arkadaşı yapmaya başladı. Seyirciler pek sevdi Mut ile oynamayı, herkese bir değişik geldi. Mut her oyunda yeni bir şey keşfetti. Gelişiminin önüne kimse geçemez oldu. Doğaçlamanın büyüsüyle yoldan çıkmaya başladığı günlerde Mehmet İrfanoğlu onu biraz olsun dizginlemek için tavsiyelerde bulundu. Kendisine yardım elini uzatan herkesten bir şeyler öğrenip biraz daha gelişen Mut, tekrar yoldan çıkmaya başlayınca oyunların efendisi, gizli filozof, dalgacı çekirge Halit Karaata tarafından bir güzel çitilenip son ütüsü yapıldıktan sonra 7 Kasım 2012'de on ikinci kez ancak bambaşka bir kimlikle tekrar seyirci ile buluştu. Bu on ikinci gece diğerlerinden pek bir farlıydı. Mut artık yetişkin bir birey olma yolunda sağlam adımlarla yürüdüğünü tam anlamıyla hissettirdi.

Kasım Ayı Oyun Tarihleri
21 Kasım 2012 Saat 20:00
28 Kasım 2012 Saat 20:00

Rezervasyon Tel: 0542 492 7541
Email: tiyatrofobi@gmail.com
Mekan: Su Gösteri Sanatları Sahnesi
Adres: İskender Paşa Mah. Vezirçesmesi Sok. No : 3 Aksaray, 34200 Fatih

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir