Tiyatrolarda Eğlenceli Bir Oyun: Shakespeare Zorda

TİYATRO İÇİNDE TİYATRO
“Tiyatrolarda Eğlenceli Bir Oyun: Shakespeare Zorda”

                                                          
            Chris Alexander ile Hille Darjes'in kaleme aldığı ‘Shakespeare Zorda’ seyirciyle buluştu.
 
Çağımızdaki bir oyunun genel provası sırasında geçen olaylarda 17’nci yüzyıl ve günümüz oyuncularının kaygıları, kişilikleri ve oynadıkları roller aynı sahne üzerinde buluşuyor.
 
Londra’da bulunan ve en görkemli dönemini yaşayan Globe Tiyatrosunda yaşananların anlatıldığı oyunda Shakespeare'in baskılar altında oyun yazma mücadelesi ile ilk kez sahneye çıkması seyirciyi güldürüyor.
 
Kraliçe Elizabeth dönemi İngiltere'sinde geçen ve yer yer günümüz provalarına dönülen tiyatro içinde tiyatro niteliğindeki bu eser, oyuncuların hem dönemi hem de kendilerini yansıttıkları 3 katmanlı ve eğlenceli bir oyun olarak seyircisinin karşısına çıkıyor.   
 
Oyunda Shakespeare’nin kız kardeşi Judith o yıllarda sahneye çıkan ilk kadın olmak için, Lord Essex kraliçeyi devirmek için, oyuncu Kempe ise Hamlet oyununa bir soytarı sahnesi yazdırmak için Shakespeare’ye baskı yapıyor. Şahane tiratlar kaleme alan yazar ise ilk kez kahraman olarak değil, canlı bir insan olarak sahneye çıkmanın zorluğunu yaşıyor. 
 
Çevirisini Yücel Erten’in yaptığı, Ebru Nil Aydın, Kayhan Sarıgöllü, Zafer Güllü, Gökçe Yurtsal, Ünsal Coşar, Mehmet Akay, Cüneyt Mete, Edip Tümerkan, Ercan Eker ve Serdar Kayaokay’ın rol aldığı oyunu yönetmen İlham Yazar sahneye taşıyor.
 
Seyircinin prömiyerine büyük ilgi gösterdiği ‘Shakespeare Zorda’ Ankara Akün Sahnesinde gelecek hafta içerisinde de sahnelenmeye devam edecek.

HABER KAYNAK:
Tiyatro Basın tiyatrobasin@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir