ALACAKLILAR : STRINDBERG İN ZAMAN ÖTESİ ESERİ

STRINDBERG’İN ZAMAN ÖTESİ ESERİ ‘ALACAKLILAR’
İLK KEZ DEVLET TİYATROLARINDA


 

“Seyirciyi İlişkilerin Derinliğine Davet Eden Bir Başyapıt”
 
Dünya tiyatrosunun önde gelen yazarlarından August Strindberg’in başyapıtı ‘Alacaklılar’ seyirciyi kadın erkek ilişkilerinin derinliğine davet ediyor.
 
Toplumsal eleştiriler ve kadın erkek çatışmaları üzerine oyunlar üreten ve eserleri dünya sahnelerinde seyirciyle buluşan İsveçli yazar Strindberg’in kaleme aldığı oyun güncelliğini yüzyılı aşkın bir süredir hiç kaybetmedi.
 

Kadın erkek ilişkilerini, insanların bitmek tükenmek bilmeyen hırslarını, beklentilerini seyirciyle buluşturan oyunda, aşkın karmaşık doğası içerisindeki borç alacak ilişkisi irdeleniyor.
 
Bir insanın başka bir insana neler yapabileceğini ve onu korkunç sonlara doğru götürmesini fantastik ögelerle sahneye taşıyan ‘Alacıklılar’ Devlet Tiyatrolarında ilk kez sahneleniyor.
 
İç sızlatan duygusal atmosferi içerisinde ilişkilerin güldüren yönlerini de ortaya çıkaran oyunun yönetmeni ise Tuncer Yığcı.
 
Gaye Alacacı, Çağrı Turan ve Boğaçhan Sözmen’in başrollerini oynadığı oyunda Petek Ocakçı ile Volkan Ulusoy da rol alıyor.
 
Prömiyerini dün gece yapan ve İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund’un da izlediği ‘Alacaklılar’ Ankara Şinasi Sahnesinde seyirciyle buluşmaya devam edecek. 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 06050 Ulus/ANKARA

 
Telefon :(+90 312) 309 39 20                                               @: basin@devtiyatro.gov.tr
Telefon/Fax:(+90 312) 311 95 19                                             twitter.com/devtiyatro
Web: http://www.devtiyatro.gov.tr/                                                              https://www.facebook.com/devlettiyatrolari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir