Yaylılar İçin Ağıt/ Solemn for Strings

hakan Yurdakul: Yaylılar İçin Ağıt/ evetbenim.com
Hakan Yurdakul

Hakan Yurdakul:
Yaylılar için Ağıt (Solemn for Strings)Taksim ve benzeri olaylarda ölen insanlar için…Elimden besteci olarak bu kadarı geliyor, gerçekten üzgün ve öfkeliyim. İngiltere'den ufak da olsa katkım budur. Şarkıyı ücretsiz olarak indirebilir ve bu yaşanan olaylar için istediğiniz ilgili bir video ya da sosyal paylaşım içeriğinde kullanabilirsiniz. Olaylarda ölen ve yaralananlar için çok üzgünüm…
 

Hakan Yurdakul: Yaylılar için Ağıt- evetbenim.com

Türkiye’de doğan Hakan Yurdakul lisans diplomasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik bölümünden aldı. Mezuniyet sonrası İktisat’ta yüksek lisans için Balıkesir Üniversitesi’nde okumaya başladı. Müzik tutkusu yüzünden master eğitimini yarıda bırakıp müzik eğitimi için İngiltere’ye gitti. Müzik bestelemesini büyük çoğunlukla kendi kendine öğrenen Hakan konservatuvarda hiç okumadı. İleri düzey armoni ve müzik teorisini tamamen kendi çabalarıyla öğrendi. Bu süre zarfında özel bir hoca ile kısa bir dönem kompozisyon çalıştı ve kendini kayıt, miks ve mastering tekniklerinde geliştirdi. Sanal orkestra tekniklerinin yardımı ile orkestra müziği bestelemek için sistematik bir yaklaşım geliştirdi.
 
Hakan tüm orkestrayı tek bir enstrumanmış gibi düşünmektedir. Bestelerinde, hayatın seslerini yansıtmak için bir orkestranın üretebileceği tüm tonal renkleri ve dinamikleri kullanmaya çalışmaktadır. Böylece, kendi beste felsefesini şu şekilde vurgulamaktadır: “Beste yapıldığı zaman, müzik notaları kalpte doğar ve beyinde işlenir. Bu yüzden kulak daha önemsiz hale gelir ve işin sadece küçük bir parçasi için görevini görür”. Beste çalışmalarında üç alana odaklanır:
– Minimalizm: Daha iyi çalışmalar üretmek için daha az kaynakları kullanmada
– Tarz: Duyguyu ifade etmek için müzikaliteyi ve bütünde uyumluluğu kullanmada
– Teknik Yeterlilik: En iyi ses kalitesini yakalamak için en son kayıt tekniklerini kullanmada
 
Hakan şu anda kişisel müzik projeleri ve İktisat yüksek lisans tez çalışmalarını sürdürdüğü Londra’da yaşamaktadır.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak Bilgi: Hakan Yurdakul – http://hakanyurdakul.com/tr/about/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir