Yeni Oyunu: Merhaba Hoşçakal; Yazan Athol Fugard, Yöneten Taner Barlas İ.B.B. Şehir Tiyatroları nın

 


İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: “Merhaba Hoşçakal”
  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Şubat ayında Merhaba Hoşçakal adlı yeni bir oyunla seyircilerin karşısına çıkıyor. Athol Fugard’ın yazdığı Taner Barlas’ın yönettiği Merhaba Hoşçakal, 10-21 Şubat 2010 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde sahnelenecek. Oyunun prömiyeri, 10 Şubat 2010 tarihinde gerçekleşecek.

Merhaba Hoşçakal, yıllar sonra eve dönen Hester’in, erkek kardeşi Johnnie’yle yaşadığı birkaç saat süren aile içi hesaplaşmasını anlatıyor. Yıllarca köle gibi çalıştırıldıktan sonra bir iş kazasında bacağı kopan babaları, hurdaya çıkarılmış bir makine gibi, kenara atılmıştır. Terkettiği eve on beş yıl sonra yalnızca bir “merhaba” ve “hoşçakal” demek için uğradığını söyleyen Hester’in asıl niyeti, babasının tazminat parasından payını almaktır. Yaşamın savurup attığı bu iki kardeş bir gece boyunca yitirdikleri her şeyi; aile, çocukluk, sevinç, umut, aşk… ne varsa sorguluyor.
Güney Afrika’nın önde gelen roman ve piyes yazarlarından, aktör ve yönemen Athol Fugard, Güney Afrika’daki ırkçı rejimi eleştiren eserleri ile tanındı. Tsotsi adlı romanından hareketle çekilen film ile 2005 yılında Akademi Ödülü kazandı. Halen Kaliforniya Üniversitesi-San Diego’da piyes yazımı, oyunculuk ve yönetmenlik dersleri veriyor.

Oyunun yönetmeni Taner Barlas, 1947 yılında Burdur’da doğdu. 1994 yılında İBBŞT Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı görevini de üstlenen Barlas, tiyatro dalında beş, pandomim dalında üç ödül aldı. Yönettiği oyunlardan bazıları şöyle: Tırpan, Kitapları Yakın, Bir Martı, Aydınlanma Ateşi, Yük, Gol Kralı, Zilli Zarife, Yaşama Sevinci, Kırık Testi, Kırmızı Pabuçlar, Devlet Baba, Koza, Resimli Osmanlı Tarihi, Bir Atın Öyküsü, Ayrılık, Kapıyı Aç, Hâkimiyet-i Milliye Aşevi, Maskeliler…

Çevirisini Ayşim Tanlı’nın, dramaturgluğunu Dilek Tekintaş’ın, sahne tasarımını Barış Dinçel’in, kostüm tasarımını Duygu Türkekul’un, ışık tasarımını İlhan Ören’in, efekt tasarımını Ersin Aşar’ın yaptığı oyunda; Tolga Yeter ve Ayşen Çetiner Sezerel rol alıyor.

İyi seyirler…

Haber Kaynak: İBB Şehir Tiyatroları Basın Yayın Bölümü
Oyun Fotoğrafları: İBB Şehir Tiyatroları
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir