YENİ TİYATRO DERGİSİNİN MAYIS 2014, 58. SAYISI ÇIKTI!…

YENİ TİYATRO DERGİSİ'NİN MAYIS 2014, 58. SAYISI ÇIKTI!…   
              
  1 MAYIS'TA SEÇKİN KİTAPÇILARDA VE SATIŞ NOKTALARINDA!…

 
Yeni Tiyatro Dergisi’nin Nisan sayısı çıktı, satış noktalarına dağıtıldı ve abonelere de gönderildi. İlk önce okurlarına güvenen Yeni Tiyatro 2014’de de ücretsiz oyun kitabı eklerini sürdürmesine karşın ederine zam yapmadan aynı fiyattan satışa sunuluyor.

Yeni Tiyatro Dergisi'nin Mayıs sayısında bu yıl ikincisi düzenlenen ve geleneksel hale getirdiği "Emek ve Başarı Ödülleri"nin 5 Mayıs saat 20.00'da Harbiye'deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenecek törende "ödüllere" aday olanların da listesi yer alıyor.
 
İÇİNDEKİLER
58. Sayı / Mayıs 2014
 
sunuş / 2
“Sanat”ın Güzellikleri Hiç Bitmesin!!!
Erbil Göktaş
 
haber / 3
Yeni Tiyatro Dergisi
Emek ve Başarı Ödülleri
2014 Adayları
 
izlenim / 7
Venedik’ten Tiyatro İzlenimleri
Filiz Kutlar
 
eleştiri / 9
Çölü Kızıla Boyamak
Mustafa Bal
 
söyleşi / 12
Mehmet Birkiye ile Tiyatro…
Belgi Saygı
 
basın bülteni / 18
19. İstanbul Tiyatro Festivali
İKSV
 
basın bülteni / 29
İstanbul’un Kadınları Sahnelerin Sultanları
İBBŞT
 
eleştiri / 30
Tek Kişilik Yaşam
Birgül Yeşiloğlu Güler
 
söyleşi / 32
Arda Esen ile Söyleşi
Özgür Akçay
 
deneme / 34
Oyuncuya Notlar: XXXII
Okday Korunan
 
basın bülteni / 36
I. Ulusal Dramatik Yazarlık Çalıştayı
Uludağ Üniversitesi
 
basın bülteni / 37
“Dil”
Galataperform
 
söyleşi / 38
Belgesel Tiyatro Üzerine Söyleşi
Yetkin Yüksel
 
eleştiri / 44
Carmela ve Paolino
M. Taner Çelik
 
söyleşi / 52
Tanju Cılızoğlu ile Söyleşi
Yelda Özdeş
 
arşiv / 60
Arşivhanemden Tiyatro
Ömer Öztürk
 
tartışma / 62
Suç ve Ceza
Emel Dinseven, Yetkin Yüksel, Barış Ay
 
Yeni Tiyatro Dergisi’nde bu sayıda İBBŞT’nin, Haziran ayında "açıkhava gösterileri"nin oyun düzenleri de yer alıyor; böylece okurlara ve seyirciye hangi oyunun ne zaman, nerede oynandığıyla ilgili program yapma olanağı sunuluyor. Ayrıca Mayıs'ın 2. haftasında başlayacak olan İKSV 2014 Tiyatro Festivali'ndeki yerli-yabancı tüm oyunlarla ilgili geniş bir tanıtıma da yer veriliyor.
Yayın kurulunda Prof. Dr. Sema Göktaş, Yrd. Doç Dr. Erbil Göktaş, Geleneksel Türk Tiyatrosu ustalarından Alpay Ekler, oyun yazarı Oktay Emre ve Turgay Yıldıran, Devlet Tiyatrosu oyuncusu Okday Korunan’ın ve Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri Genel Koordinatörü Eleştirmen Mehmet Konuk’un bulunduğu Yeni Tiyatro Dergisi’nin hakemliğini ise, Prof. Dr. Semih Çelenk, Prof. Dr. Sema Göktaş, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Yrd. Doç. Dr. Gül Ayşe Temeltaş, Yrd. Doç. Dr. Handan Karaadam, Yrd. Doç. Dr. Bünyamin Aydemir üstlenmiştir.

Yeni Tiyatro Dergisi bugüne kadar 35 oyun kitabını okurlarına ücretsiz armağan etmiştir. Şimdiye kadar on binlerce kitap dağıtan ve tüm baskıları tükenen oyun kitaplarının 2. baskısını yapmaya başlayan Yeni Tiyatro Dergisi’nin bu ayki ücretsiz ekleri Haşmet Zeybek’ten Sam Shepard’a, Ahmet Erinanç’tan Neil Simon’a, Oscar Wild’e kadar geniş bir yelpazeyi içeriyor. Her kitapçıda farklı oyun kitapları dağıtan Yeni Tiyatro Dergisi, böylece okurlarının eksik oyun kitaplarını tamamlamasına olanak sağlıyor. Halen 41 kente ve “1500 Aboneye” ulaşmak için çaba sarf eden Yeni Tiyatro, bu hedefine 2014’de ulaşabilmek için okurlarından, abonelerinden ve destekçilerinden, yedi yıldır gösterdikleri ilgiyi bu yıl da sürdürmelerini rica ediyor.
 
Yeni Tiyatro Dergisi satış yerleri:
İstanbul; Mephisto Kitabevi (Beyoğlu İstiklal Caddesi ve Kadıköy), Beyoğlu Pandora Kitabevi, Beyoğlu Simurg Kitabevi (ANA Kitabevi), Tünel Robinson Crouse Kitabevi, Mis Sokak Semerkant Kitabevi, Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Kadıköy Seyhan Müzik, Kadıköy Penguen Kitabevi, Kadıköy İmge Kitabevi, Kadıköy İskelesi Karşısı Konservatuvar Önü Gazete Bayisi, Kadıköy-Beşiktaş İskelesi Karşısı Gazete Bayisi, Bakırköy Belediyesi Şehir Tiyatrosu Basın ve Halkla İlişkiler. Kitapsan (Ankara Cad. F.Kerim Gökay İşhanı No:31/4-5 Cağaloğlu), Eminönü Çemberlitaş Bulunmaz Tiyatro. Üsküdar Bağlarbaşı Gazete Bayisi, Mecidiyeköy Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi (Cevahir AVM yanı, Ortaklar Caddesi, Bahçeler Sokak, No: 20, Efe Han giriş katı), Üsküdar İskelesi Kurt Gazete Bayisi. Hayal Kitabevi, (Tiyatro Seyirlik Girişi) Caferağa Mah. Asım Gündüz Cad. Sakızgülü sok. Mustafa Kemal Ekşi Pasajı No: 31 B Kadıköy. Ankara; Dost Yayınları ve Kitabevi, Turhan Kitabevi ve İmge Kitabevi.

Kocaeli; Kocaeli B. B. Şehir Tiyatrosu Gişesi, Çağdaş Kitabevi, Belsa Fırat Kitabevi; Hereke Gazete Bayisi (Mehmet Cengiz); Dafne Kültür Merkezi (Alternaif Kültür Merkezi: 50. Yıl İÖO Karşısı İZMİT)
İzmir; KİTAPSAN (Kıbrıs Şehitleri Cd., No:18, Alsancak), KİTAPSAN (Saray İşhanı Konak), Kemeraltı Duvar Kitabevi (853 Sk., No: 13, P. 10), Karşıyaka PAN Kitabevi (Çarşı Tiyatro Sokağı), Menemen Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler, Bornova BTA Sahnesi (Dumlupınar Cad. No: 42/A Özkanlar BORNOVA-İZMİR) TEL: 0 232 347 36 26,
Baki Kurt (GSM: 0 534 224 41 16), Serüven Kitabevleri (Bornova Büyükpark Karşısı, Arkeoloji Müzesi Yanı)
Kayseri; Av. Hülya Göktaş. Türkay İş Merkezi, Kat: 5, No: 34, Hukuk Bürosu, Kocasinan-Kayseri Sakarya; Xir Kitabevi, Değişim Kitabevi.
Bursa; Bursa DT Gişesi; Uludağ Üniv. GSF Sahne Sanatları Bölümü, Mudanya-Bursa (Birgül Y. Güler)
Erzurum; Atatürk Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölü
mü, Kitap Sarayı.
Trabzon; Özlem Şahin, Şehir Tiyatrosu, Trabzon DT Gişesi.
Gaziantep; İhsan Ata, Seyir Tiyatrosu Oyuncuları;
Hatay; Vejdi Koçak, Antakya Belediyesi Şehir Tiyatrosu.
 Eskişehir; Adımlar Kitabevi.
Amasya; Öğr. Gör. Alattin Özgen, Amasya Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu.
Niğde; Öğr. Gör. Lokman Zor, Niğde Üniversitesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü.
Ordu; Öğr. Gör. Yasin Akyüz, Ordu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı.
Diyarbakır; Uğur Çınar, Devlet Tiyatrosu, Kültür Sarayı, Yenişehir.
Ağrı; Zübeyr Cinisli, İbrahim Çeçen Üniversitesi, Eğitim Fakültesi.
Edirne ve Tekirdağ; Erdoğan Eğmen, Edirne Halk Eğitimi Merkezi.
Mersin; Kitapsan, Kültür Merkezi Yanı, No:52/A 1-2-3 Merkez
Adana; Kitapsan, Huzurevleri Mah. 80.Yıl Bul. No:18 Çukurova
Konya; Kitapsan, M1 Tepe Real Alış-Veriş Merkezi No:55-58

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir