20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Bildirisini Dr. John Kani yazdı

20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Bildirisi
Dr.John Kani yazdı


 

 20 Mart Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Bildirisi 2014

Yetmiş yıl önce dünyaya geldim. Port Elizabeth'in dış tarafında New Brigton diye bir kasabada büyüdüm. Benim ve bazı arkadaşlarım için hayat; sabah uyanabilmekten ibaretti ve eğer biraz şanslıysak okula gidebilirdik.  Aksi halde sadece kasabada sürter, zalim ırkçı anlayış (Apartheid) tarafından  hayatınızın heba edilmesini izlersiniz. Bizi okula göndermek ailelerimiz için zorunlu değildi ve onların eğitimimiz için para ödemesi gerekiyordu.

Bir gün İngilizce öğretmenimiz Port Elizabeth şehrinin opera binasına William Shakspeare'in Macbeth oyununu izlemeye götürdü. Hepimiz çok heyecanlıydık ama oyunu göreceğimizden değil. Bu bizim için şehre gitme fırsatıydı. Otobüs yolculuğunu dört gözle beklemiştik. Tiyatroya geldik. Salonda yavaşça ışıklar kapandı. Perdeler yükseldi. Adeta büyüleyiciydi. Bu benim ilk tiyatro deneyimimdi. 1958'deki bu günden sonra hayatım artık eskisi gibi değildi. Oyunu pek de anlamadım , fakat orada olmak beni sahnede yapılan sihrin bir parçası haline getirdi. O günkü deneyimim ve oyun hakkında ne kadar konuşsam az. Bir an için olsun ayrımcılığı unuttum, yoksulluğun en derinden görülebileceği, koklanabileceği bir kasabada yaşadığımı unuttum. Hayalimden bile öte bir olasılıklar dünyasına götürüldüm. Eğitimin her şey için bir anahtar olduğunu biliyorum.  Tiyatro da kendi hayal dünyana açılan kapının bir anahtarıdır. O günden sonra kendime bir söz verdim; bir gün ben de o sahnede olacak, nenemin uyumadan önce bize anlattığı bütün hikayeleri anlatacaktım.

Bir çocuğu tiyatroya götürmek sesini duyurmak isteyen o çocuğu yüreklendirecek bir armağandır. Bu, o çocuğa bir gün kendisinin de anlatacak bir hikayesi olacağına inandıracaktır.

Dr John Kani
Yazar – Oyuncu – Yönetmen

Çeviri: Oğuzhan Dalgıç
 

 

Bonsile John Kani: Özgeçmiş
 
Güney Afrikalı aktör, yönetmen, oyun yazarı John Kani 1943 yılında Güney Afrika'nın Doğu Kap bölgesindeki New Brighton kasabasında doğmuştur. 1965 yılında Port Elizabeth'te ''Serpent Players'' (Yılan Oyuncuları – ilk oyunlarını hayvanat bahçesindeki yılan çukurunda sergileyen bir oyuncu grubu) adlı bir gruba katılmış ve yayımlanmamış fakat çok ses getirmiş bir çok oyunun ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmuştur. Daha sonra 1970’lerin başında Athol Fugard ve Winston Ntshona tarafından yazılan ''Sizwe Banzi is Dead and The Island''  oyunu ile daha çok ün yapmıştır. Ayrıca ''My Children My Africa'' (Benim Çocuklarım Benim Afrika'm) adlı oyundaki rolü için Olivier ödülüne aday gösterilmiştir. Kani'nin eserleri 1975 yılında ''Sizwe Banzi is Dead and The Island'' oyunu için Winston Ntshona ile birlikte Tony ödülüne layık görüldüğü New York dahil olmak üzere dünyanın bir çok yerinde sergilenmektedir. Bu iki oyun 52 kez sergilenerek Edison Tiyatrosu'nda repertuarında yer almıştır. İlk tek başına yazıp da sahnelenen oyunu 2002 yılında ''Nothing But Truth'' (Yalnızca Gerçek ) 'dur ve Johannesburg'da Market Theatre'da (Çarşı Tiyatrosu) sergilenmiştir. Bu oyun ırkçı ayrımcılığın olduğu bir Güney Afrika'da geçmektedir ve siyahlar ve beyazlar arasındaki çatışmaları değil de Güney Afrika'da kalıp ırkçılıkla mücadele eden siyahlarla nefret ettikleri rejim bitesiye kadar dönmemek üzere ülkeyi terk eden siyahlar arasında anlaşmazlığı konu alır. Ayrıca bu oyun 2003 yılında Fleur du Cap Ödülleri çerçevesinde en iyi aktör ve en iyi yeni Güney Afrika oyunu ödülünü almaya hak kazanmıştır. Aynı yıl içerisinde Kani ABD tiyatrosuna yaptığı olağanüstü katkılardan dolayı özel Obie ödülüne layık görülmüştür.
 
Kani; Çarşı Tiyatrosu Vakfının idareci yöneticisi, Çarşı Tiyatrosu Laboratuar'ının kurucusu ve yönetmeni ve  Güney Afrika Ulusal Sanat Konseyi'nin de başkanıdır.

Çeviri: Oğuzhan Dalgıç

Theatre for Children and Young People World Day, March, 20

Message by
DR JOHN KANI
I was born seventy years ago. I grew up in the township of New Brighton outside Port Elizabeth. Life for me and many of my friends was to wake up and if you are very lucky, you go to school. Otherwise you would just hang around the township and watch your life being wasted away by the very cruel Apartheid System. It was not compulsory for our parents to take us to school and they had to pay for our education.
 
One day our English teacher took us to see a production of Macbeth by William Shakespeare at the Opera House in the city of Port Elizabeth. We were all excited. Oh no, not to see the play; it was the opportunity to go to town. It was the bus ride that we were looking forward to. We sat in the theatre, the lights went off slowly in the auditorium. The curtain came up and magic happened. That was my first experience of being in a real theatre. From that day in 1958, my life was never the same again. I did not understand the play that much but being there in that theatre made me feel part of the magic that was happening on that stage. I could not stop talking about the play and the experience of that day. I even, for a moment, forgot about Apartheid; I even forgot that I live in a township where you could see and smell poverty. I was transported into a new world of not only my own imagination, but  also into a bigger world of possibilities. I know that education is a key to  everything. Theatre is a key that opens the door into your own imagination. From that day I promised myself that I will one day be on that stage telling all the stories that my grandmother used to tell us every night before we went to sleep.

Taking a child to the theatre is a gift that empowers the child to want to be heard. It makes the child believe that he or she also has a story to tell one day.
Dr John Kani

WRITER-ACTOR-DIRECTOR
 

Bonsile John Kani

Born 1943, New Brighton, Eastern Cape, South Africa, is a South African actor, director and playwright.
Kani joined The Serpent Players (a group of actors whose first performance was in the former snake pit of the zoo, hence the name) in Port Elizabeth in 1965 and helped to create many plays that went unpublished but were performed to a resounding reception.
These were followed by the more famous Sizwe Banzi is Dead and The Island, co-written with Athol Fugard and Winston Ntshona, in the early 1970s. He also received an Olivier Award nomination for his role in My Children My Africa!

Kani's work has been widely performed around the world, including New York, where he and Winston Ntshona won a Tony Award in 1975 for Sizwe Banzi Is Dead and The Island. These two plays were presented in repertory at the Edison Theatre for a total of 52 performances.

Nothing but the Truth (2002) was his debut as sole playwright and was first performed in the Market Theatre in Johannesburg. This play takes place in post-apartheid South Africa and does not concern the conflicts between whites and blacks, but the rift between blacks who stayed in South Africa to fight apartheid, and those who left only to return when the hated regime folded. It won the 2003 Fleur du Cap Awards for best actor and best new South African play. In the same year he was also awarded a special Obie award for his extraordinary contribution to theatre in the USA.

Kani is executive trustee of the Market Theatre Foundation, founder and director of the Market Theatre Laboratory and chairman of the National Arts Council of SA.

Fevziye Yazman:
Hepimiz Dr. John Kani gibi ilk tiyatro, konser, bale, sinema deneyimimizi unutmadık. Belki iki gün öncekini hatırlamayız da ilkini asla… Çocuklarımıza vereceğimiz en değerli eğitim gerçekten de budur.

  Haber Kaynak ve görseller:ASSİTEJ 
http://www.assitej-international.org/
Bildiri Çeevirileri: Oğuzhan Dalgıç
evetbenim


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir