İnteraktif Çocuk Kütüphanesi 19 Mart ta Özgürlük Parkı nda açıldı


http://www.kadikoy.bel.tr/

İNTERAKTİF ÇOCUK KÜTÜPHANESİ AÇILIYOR
19.03.2014  Çarşamba, saat: 14:00
Özgürlük Parkı, Selamiçeşme

Kadıköy Belediyesi tarafından 0 -6 yaş çocukları için hazırlanan "İnteraktif Çocuk Kütüphanesi" 19.03.2014 Çarşamba günü, saat: 14:00'de Selamiçeşme, Özgürlük Parkı'nda çocuklarla buluşuyor.

TÜRKİYE’NİN İLK İNTERAKTİF ÇOCUK KÜTÜPHANESİ KADIKÖY'DE
 
Kadıköy Belediyesi,  okul öncesi çocukların aileleriyle birlikte  yararlanacağı Türkiye’nin ilk İnteraktif Çocuk Kütüphanesini açıyor.
 
Türkiye’yi İnteraktif Çocuk Kütüphane ile tanıştıracak olan  Kadıköy Belediyesi, Özgürlük Parkı’nda ilk İnteraktif Çocuk Kütüphanesini 19 Mart Çarşamba günü saat 14.00 de hizmete sokuyor.  İnteraktif Çocuk Kütüphanesi ile  özellikle 0-6 yaş arası okul öncesi çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek ve keşfederek öğrenmeleri,  küçük yaşta okuma-yazma öğrenmeden  aileleriyle kitap okuyarak kitap okuma kültürünü kazanmaları amaçlanıyor.
 
Kitap Okuyan Çocuklar Projesi’nin 10 bini aşkın imza toplayarak Kadıköy Belediyesi’ne sunmasıyla hayata geçirilen İnteraktif Çocuk Kütüphanesi, Özgürlük Parkı’nda hizmet verecek.  Kütüphanede çocuklara yönelik, gönüllü veliler tarafından düzenli kitap okuma saatlerinin yanı sıra çocuklarla birlikte hayal kurma, deney yapma, un ve su gibi yenilebilir malzemelerden oyun hamuru, parmak boyası yapıp hep birlikte keyifli zaman geçirme gibi çeşitli aktiviteler de    yapılacak.  Anne-babalara, çocuklara keyifli kitap okuma alışkanlığının nasıl kazandırılacağının da öğretileceği İnteraktif Çocuk Kütüphanesi’nde  Okul öncesi çocuklara duyu havuzlarıyla, ahşap bloklarla, ve ahşap eğitici oyuncaklarla oyunlar oynatılarak, hayal güçlerinin gelişmesi de amaçlanıyor.
 
Kadıköy Belediyesi’nin ailelere yönelik düzenli olarak çocuk eğitimi, çocuk gelişimi, çocuk-aile ilişkisi gibi konularda eğitim verip, seminerler de düzenleyeceği İnteraktif Çocuk Kütüphanesi’nin açılışını da Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, okul öncesi çocuklar ve aileleri yapacak.

İNTERAKTİF ÇOCUK KÜTÜPHANESİ AÇILDI.
 
Bu Kütüphane Çocuklara Özel !
 
Türkiye'nin ilk interaktif Çocuk Kütüphanesi, Kadıköy Özgürlük Parkı'nda açıldı.
Kitap Okuyan Çocuklar Projesi’nin 10 bini aşkın imza toplayarak Kadıköy Belediyesi’ne sunmasıyla hayata geçirilen İnteraktif Çocuk Kütüphanesi, Özgürlük Parkı’nda hizmet verecek.  19 Mart Çarşamba günü düzenlenen törende konuşan Kitap Okuyan Çocuklar Projesi Koordinatörü Esra Akçay-Duff, ‘’Bir hayal, gerçek oldu..’’ ifadesini kullandı. Duff, ‘’Bu ilk İnteraktif Çocuk Kütüphanesinin Türkiye’ye mahalle bazında yayılacak bir yapının incisi olmasını ve okul öncesi eğitimde bir çığır açmasını umuyoruz. Bugün bu açılış, diğer yerel yönetimlere de örnek teşlik etmesi bakımından da çok önemli.  Eğer aileler yeterli çabayı gösterir ve farkındalığı yaratırsa başka ilçe ve illerde de proje yayılabilir’’ dedi. Ailelere de ‘Bu kütüphaneyi daha interaktif hale getirecek olan sizlersiniz’’ diye seslenen Duff, Kadıköylüleirn kütüphaneyi sahiplenmesini istedi.
 
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de konuşmasında esprili bir şekilde, projenin nasıl başladığını şöyle anlattı: ‘’Geçen sene Esra hanım ve kızı Delfina beni ziyaret ettiler. Bana bir ayakkabı kutusu getirmişlerdi. Ama içi o bildiğiniz şeylerle dolu değildi. İçinde Kadıköy’de çocuk kütüphanesi isteyen 10 bin kişinin imzalı dilekçeleri vardı. Biz yönetimiz boyunca, bize bir proje geldiğinde, o proje sahibinden de üsrece katkı istiyoruz. Bu projede de öyle oldu. Esra hanım, arkadaşları ve ekibimin çabasıyla bu kütüphaneyi kurduk. Benim de 2 torunum var. Vakitlerini çoğunlukla ya telefonlarıyla ya da bilgisayar başında geçiriyorlar ne yazık ki. Bu kütüphane çocukların hem okuma alışkanlığı kazanacağı, hem sosyalleşeceği, hem de aileleri de birara getiren bir merkez olacak’’
 
KÜTÜPHANEDE NELER OLACAK?
 
İnteraktif Çocuk Kütüphanesi ile özellikle 0-6 yaş arası okul öncesi çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek ve keşfeder
ek öğrenmeleri,  küçük yaşta okuma-yazma öğrenmeden aileleriyle kitap okuyarak kitap okuma kültürünü kazanmaları amaçlanıyor. Kapalı olduğu Pazartesi günü hariç, her gün 11.00 ve 15.00’te düzenli olarak kitap okumaların gerçekleştirileceği kütüphanede, çocukların hayalgüçlerinin gelişmesine yönelik etkinlikler, çocuk eğitimi, çocuk gelişimi, çocuk-aile ilişkisi gibi konularda seminerler yapılacak.
 
ÇOCUK KÜTÜPHANELERİNİN AMAÇLARI
 
Kitap Okuyan Çocuklar Projesi’nin Türkiye’nin her yerinde oluşmasını arzuladığı çocuk kütüphanelerinin ana amaçları şöyle:
•          Ailelerin çocuklarıyla kütüphaneye gelip okumalar yapıp, aktif okuma kültürünü oluşturmalarını sağlamak,
•          Ailelere çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçirebileceklerini ve çocuklarına pedagojik açıdan nasıl davranmaları gerektiği konusunda yol göstermek,
•          Aileleri; aile içi şiddet, çocuk hakları, çocuk bakımı gibi konularda belediyenin pedagoğu ve uzmanlar liderliğinde eğitim seminerleri düzenleyerek bilgilendirmek,
•          Çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek, keşfederek öğrenmelerini sağlamak,
•          Özellikle büyükşehirlerde yaşayan ailelerin biraraya gelerek çocuk yetiştirmenin yüklerini paylaşarak bu yükün azalmasına yardımcı olmak.

İnteraktif Çocuk Kütüphanesi açılışından Görsel Seçkiler:


Esra R.Akçay-Duff/ Litap Okuyan Çocuklar Projesi Proje Genel Koordinatörü


Esra R.Akçay-Duff/ Litap Okuyan Çocuklar Projesi Proje Genel Koordinatörü


Kadıköy Belediye Başkanı Av.Selami Öztürk


Kadıköy Belediye Başkanı Av.Selami Öztürk- Esra R.Akçay-Duff

 

  
İnteraktif Çocuk Kütüphanesi ilk konukları  "BERİL"     En genç konuk(8 aylık) "İPEK" annesi Zeynep Hanım'ın kucağında

     

Oradaydım: Tenise Yalçın evetbenim -19.03.2014/İ nteraktif Çocuk Kütüphanesi açılışı -Özgürlük Parkı 
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın 
evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Kadıköy Belediyesi- http://www.kadikoy.bel.tr/Etkinlikler.aspx?id=1342

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir