Bildiğin Gibi Değil nü. kolektif ten Yeni Oyun

nü. kolektif’ten Yeni Oyun; Bildiğin Gibi Değil

16, 23, 24, 30 Aralık 2011 
 Şermola Performans’ta seyirciyle buluşacak.

 

nü. kolektif’in yeni oyunu “Bildiğin Gibi Değil” 16 Aralık 2011 tarihinde seyirciyle buluşuyor. Funda Danışman ve Rojin Canan Akın’ın aynı isimli araştırmalarından Ülfet Sevdi, Bilge Açıkgöz, Deniz Karaca ve  Rawin Sterk tarafından oyunlaştırılan“Bildiğin Gibi Değil” adlı oyun 16, 23, 24, 30 Aralık 2011 tarihlerinde Şermola Performans’ta seyirciyle buluşacak.
 
90’lı yıllarda ağır bir savaşa tanık olan bir kuşağın hikayelerini anlatan oyun, nü.kolektif tarafından, Teatra Demsal’in katkılarıyla tiyatro sahnesine uyarlandı.
 
nü. kolektif daha önce, Kız Çıkmazı, Sürüne Sürüne Erkek Olmak gibi tiyatro oyunlarıyla ve Açık Sahne-Jam Sesion 2009-2011, Ivır Zıvır, Zibil gibi deneysel müzik grubu çalışmalarıyla seyirciyle buluştu. 

Bildiğin Gibi Değil,90’lı yıllarda Güneydoğu Anadolu topraklarında süren çatışmaların aktarıldığı oyun; Kürt olmak, toplumsal önyargılar, taraf olmak, çatışmaların ortasında hayatta kalma çabası, kadınlık durumu,  affetmek ve barışmak üzerine düşünceler, duygular daha da önemlisi sorularla yüzleştiriyor seyircilerini. 
Ülfet Sevdi tarafından yönetilen ve reji asistanlığını Deniz Karaca ve Hasan Demir’in yaptığı oyunda; Havin Funda Saç, Gülistan Sarbas, Hevidar Bakır, Rawin Sterk yer alıyor. Oyunda açılan minyatürler Canan, şarkı sözleri Dengbej Xalide ve Barış Dodanlıoğlu, besteler Nicolas Royer-Artoso, müzisyenler Dengbej Xalide, Barış Dodanlıoğlu, Nicolas Royer-Artuso ve kostüm Berna Güler, dramaturji ve ışık tasarımı Bilge Açıkgöz’e ait.
Hikaye anlatıcılığı formlarından Dengbejlik, Meddahlık ve Osmanlı Minyatür sanatı ile beslenen oyun, anlatıların çarpıcılığının yanı sıra, disiplinler arası formları kullanarak yarattığı görsel zenginlik ile de dikkat çekiyor.
 
“…Başkasının gözüne gözlerimizi kaçırmadan bakmak.
…Sanki bir ateşin başında fısıltıyla anlatıyorlarmış gibi
…Gökyüzü gibi bu çocukluk, hiçbir yere gitmiyor.
…Sence abartıyorlar mı?
…Yanmış köyleri,
…Sakat kalmış, ailesi ölmüş insanları
…İşkence mağdurlarını
…Sence abartıyorlar mı?”
 
“Hikayelerini bilmediklerimizdir
en çok düşman olduklarımız…”
Slavoj Zizek
 
 

Şermola Performans, İstiklal cd. İmam Adnan – Nane sk. No:5 Kat:2 Beyoğlu
Gsm: 0533 471 47 96  e-mail: info@nukolektif.com, nu.kolektif@gmail.com
 
Haber kaynak: Gülsün Odabaş gulsunodabas@gmail.com
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbeneim
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir