Cosi Fan Tutte operası

Cosi Fan Tutte operası

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı ile Varşova Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi arasında gerçekleştirilen sanatsal işbirliğinin ilgi çekici bir örneğini gördük. Bu seçkin iki kuruluş; 30 Kasım 2012 Cuma günü ünlü ve büyük bestecilerden Wolfgang Amedeus Mozart’ın “Cosi fan tutte”(Bütün Kadınlar Böyledir) adlı ilk operasını Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda başarı ile sergiledi.

İspanyol Şef Juan Garcia Rodriguez’in yönettiği Ahmet Adnan Saygun Oda Orkestrası eşliğinde sahnelenen “Cosi Fan Tutte” operası iki üniversite arasındaki örnek bir çalışmayı gösteriyordu. Mozart’ın çok bilinen ve sevilen bu ilk operasının oynanışında solist sanatçılar, Warşova Chopen Müzik Üniversitesi’nin sanatçılarından oluşuyordu. Ryszard Clesla’nın sahneye koyduğu Cosi Fan Tutte Operası, eğitsel olduğu kadar yorumuyla da prefosyenel düzeydeydi. Andrzej Maruslak “Ferrando”, Tomasz Kumiega “Guglielmo”, Kamil Kaznovski “Don Alfonso”, Elzbeita Novotarska “Fiordiligi”, Elvira Janasik “Dorabella”, Karolina Civis “Despina” rollerini ayrı ayrı, birbirinden güzel yorumlarla seslendirdi. Bu seslendiriş, kolektif bir bütünlük içerisinde müzikaliteyi de beraberinde getirdi. Solistlerin her birinin kendilerine özgü yorumlarını operaseverlere yansıtmaları ilgi uyandırdı.

Cosi Fan Tutte Operası’na eşlik eden Ahmet Adnan Saygun Oda Orkestrası, 2005 yılında konservatuvar Müdürü Prof. Nuri İyicil tarafından kuruldu. Atatürk’ün sanat ve müzik devrimlerinin yılmaz savunucusu değerli hocamızı 2005 yılında, en verimli çağında yitirdik. Kurduğu Saygun Oda Orkestrası’nın etkinlikleri ile bu değerli müzik insanımızı saygıyla anıyoruz. Kuruluşundan bu yana gelişimini sürdüren Saygun Oda Orkestrası verdiği konserlerle hem gelişimini hem de başarısını sürdürüyor.

Cosi Fan Tutte Operası’nın sahne tasarımı Karolina Fandrejevska, kostüm tasarımı Zofia Lubinska tarafından yapıta uygun bir biçimde gerçekleştirildi. Alexsandra Dziusosz’un koreografisi operanın yorumuna katkı sağlıyordu.

Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi adına Prof. Ryszard Ciesla ile M.S.G.S.Ü Devlet Konservatuvarı Müdür Prof. Çiğdem İyicil arasında gerçekleşen bu işbirliği ve verdiği destek için Polonya Başkonsolosluğu’na da teşekkür etmemiz gerek.

Hayati Asılyazıcı
hayatiasilyazici@yahoo.com
Alıntı: Aydınlık Gazetesi
Son Güncelleme: Perşembe, 06 Aralık 2012 19:14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir