İBB Şehir Tiyatroları Nisan Ayı Son Hafta 1 i Yeni 7 Oyun

İBB Şehir Tiyatroları’nda Nisan Ayı’nın Son Haftasında 1’i Yeni 7 Oyun

25-29 Nisan 2012
 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Nisan ayının son haftasında 1’i yeni 7 oyunla izleyicilerin karşısına çıkıyor. Jean Paul Sartre’ın yazdığı Ergün Işıldar’ın yönettiğiNekrassov adlı yenioyunun yanı sıra 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle;Perşembenin Hanımları, Toros Canavarı, Dullar, Hedda Gabler, İntiharın Genel Provası, İstanbul Efendisi.
 
İBB Şehir Tiyatroları ayrıca Nisan ayının son haftasında 27. Çocuk Şenliği’ni kutluyor. İBB Şehir Tiyatroları’nın 8 sahnesinde 23-30 Nisan 2012 tarihleri arasında bütün çocuk oyunları ve gösterileri seyirciyle ücretsiz buluşuyor.
 
İBB Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunuNekrassov’daSoğuk savaş yıllarında Fransız basın dünyasında kâr etmek uğruna çevrilen cehennemlik işler ve cehennemlik bir adamın aşkı konu ediliyor. Jean Paul Sartre’ın yazdığı Ergün Işıldar’ın yönettiğioyunda; Derya Kurtuluş, Rıdvan Çelebi, Arda Aydın, Yılmaz Meydaneri, Caner Bilginer, Engin Akpınar, Ömer Barış Bakova, Melike Altınbaran, Sezai Aydın, Nihat Alpteki, Özgür Atkın, Cem Karakaya, Ceren Hacımuratoğlu, Yavuz Şeker, Haşmet Zeybek, Eftal Gülbudak, Özgürefe Özyeşilpınar, Uğur Dilbaz, Radife Baltaoğlu, Savaş Barutçu, Gürol Güngör, Mana Alkoy rol alıyor. Oyun 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasındaHarbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

 
Perşembenin Hanımları’ndageçmişlerinin gölgesinden kurtulamamış ve birlikte büyümüş üç kadının her Perşembe toplandıkları çay saatinde pişmanlıkları, geçmiş aşkları, yitirdikleri ve özlemleri anlatılıyor. 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde sahnelenecek oyunu Loleh Bellon yazdı,  Engin Gürmen yönetti. Oyunda; Ayşe Kökçü, Enes Mazak, Vildan Gürelman, Oya Palay, Cem Uras rol alıyor.

 
Toros Canavarı, Türk mizahının ve ulusal tiyatromuzun usta ismi Aziz Nesin’in yazdığı Tarık Şerbetçioğlu’nun yönettiği bir oyun… Kurumları yozlaşmış, değerleri altüst olmuş toplum içinde, yaşadığı koşullara karşı çıkamayan çaresiz insanların acı, alaylı halleri, Aziz Nesin’in taşlama üslubuyla sahneye taşınıyor. Aziz Nesin’in deyimiyle “izahı olmayan şeylerin mizahının yapıldığı” oyunda; Nuri Sayaner isimli mülayim bir memur emeklisi, ailesiyle birlikte monoton bir hayat sürmektedir. Aile bir taraftan geçim sıkıntısıyla diğer taraftan onları apartmandan atmak isteyen ev sahibiyle uğraşmaktadır. Tahliye davasını kazanan Sayaner ailesinin sevinci çok uzun sürmez. 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde oynanacak oyunda; Şevket Avşar, Binnur Şerbetçioğlu, Gökhan Eğilmezbaş, Ceylan Çete, Naci Taşdöğen, İskender Bağcılar, Murat Bavli, Rahmi Elhan, İbrahim Şirin, Tarık Şerbetçioğlu, Funda Köseoğlu, Berna Oğuzutku Demirer, Abdullah Topal, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor.

 
Dullar, tüm hüznü ve neşesiyle dulluk durumunu ele alan, farklı yaşlarda dul kalan kadınlar hakkında komik ve grotesk, ama aynı zamanda trajik sahnelerle dolu bir revü. Alman yazar Fitzgerald Kusz’un 2004 yılında kaleme aldığı oyun, yüzyıllardır dramatik biçimde ele alınan dulluk durumunu, farklı bir açıdan mizahi bir bakışla sahneye taşıyor. Gencinden yaşlısına kocasını yitiren kadınların yeni bir hayat kurma mücadelesindeki farklı tutumlarını hüzünlü ve komik biçimde sunuyor. Güzin Özyağcılar, Hale Akınlı, Süeda Çil, Neslihan Ayşe Öztürk, Hülya Karakaş’ın rol aldığı oyunu Hülya Karakaş yönetiyor. Oyun 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde seyredilebilir.

 
Hedda Gabler…Burjuva hayatının garantilerine sığınarak yaşayan Hedda Gabler, bu nedenle hayatında çok büyük ödünler vermiş, istikrarı seçmiş, aşkı yaşamayı ve üretkenliği reddetmiştir. Sevgiden değil sıkıntıdan evlenmiştir. Kocası güvenilir bir insandır ama bir bilgin olarak parlak değildir. Bir gün ortaya büyük bir tutku yaşadığı ve risklerle dolu hayatı olduğu için reddettiği eski sevgilisi çıkar. Hem de lisede saçlarını çekip durduğu, basit bulduğu bir kız arkadaşının desteğiyle kocasını yerinden sarsacak müthiş bir kitap yayınlamak üzeredir… Henrik Ibsen’in yazdığı Emre Koyuncuoğlu’nun yönettiğioyun, 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi’nde. Oyunda; Ertuğrul Postoğlu, Şebnem Köstem, Alev Oraloğlu, Meriç Benlioğlu, Eraslam Sağlam, Mert Tanık, Elçin Atamgüç rol alıyor.

 
İntiharın Genel Provası’nda, intihar etmek isteyen bir mimar Tuna köprüsüne gelir. “Sanatsal bir ölüm” hayaliyle, sevgilisine son kez telefon edip aşkını vurgular. İntihar Eden Adam, köprüden tam atlayacağı sırada Balıkçı feryat edip onu durdurur: Köprü altına ağ yerleştirdiğinden adam buradan atlamamalıdır. Derken adamın sevgilisi Kadın belirir, intihara engel olmaya çalışır. İntihar Eden Adam tam atlayacakken Kadın ile Balıkçı dans etmeye başlar. Bu sırada beyaz üniformasıyla Kaptan belirir. İntiharda kararlı olan adamın mesleğini öğrenince ona bir iş teklifi yapar.Duşan Kovaçeviç’in yazdığı oyunu M. Nurullah Tuncer yönetiyor. Bora Seçkin, Serhat Mustafa Kılıç, İbrahim Can, Bennu Yıldırımlar’ın rol aldığı oyun, 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’ndesahnelenecek.

 
İstanbul Efendisi’nde, kızına uygun bir damat adayı bulmak için, dönemin batıl inançlarına bel bağlayan bir babanın gülünç durumu anlatılıyor. Musahipzade Celâl‘in yazdığı, Engin Alkan’ın yönettiği oyun 25-29 Nisan 2012 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi’nde… Oyunda; Engin Alkan, Zafer Kırşan, Volkan Ayhan, Hüseyin Tuncel, Ümit Daşdöğen, Çağlar Çorumlu, Emrah Özertem, Tuğrul Arsever, Cihan Kurtaran, Serkan Bacak, Murat Üzen, Sevil Akı, Berna Adıgüzel, Derya Çetinel, Sevinç Erbulak, Selin Türkmen, Reyhan Karasu, Çiğdem Gürel, Senem Oluz rol alıyor.
 
Nekrassov
25-29 Nisan 2012 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
 
Perşembenin Hanımları
25-29 Nisan 2012 Fatih Reşat Nuri Sahnesi
 
Toros Canavarı
25-29 Nisan 2012 Kağıthane Sadabad Sahnesi
 
Dullar
25-29 Nisan 2012 Kadıköy Haldun Taner Sahnesi
 
Hedda Gabler
25-29 Nisan 2012 Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi
 
İntiharın Genel Provası
25-29 Nisan 2012 Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi
 
İstanbul Efendisi
25-29 Nisan 2012 Ümraniye Sahnesi

  PROGRAM:

_________________________________________________________
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 219 10 78 / Faks: 0212 225 92 76
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir