1.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali(4-12 Mayıs 2018) sona erdi

0

1.ULUSLARARASI GAZİANTEP OPERA VE BALE FESTİVALİ 6000 SEYİRCİNİN KATILIMIYLA SONA ERDİ  
Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünce Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi ev sahipliğinde, Şehitkâmil Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ve TÜRKSOY katkılarıyla bu yıl ilk kez  4-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve her temsili tam dolulukla gerçekleşen, 1.Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali toplam 6000 seyircinin katılımıyla sona erdi.
Kapanış eseri 12 Mayıs 2018, Cumartesi akşamı Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen, libretto ve koreografisi Beyhan Murphy’e, müzikleri Mercan Dede’ye ait muhteşem dans ve müzik şöleni  GÜLDESTAN eseri ile 1. Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali sona erdi.  Birçok izleyicinin ayakta seyrettiği, Protokolde Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir,  TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kaseinov, Kazakistan Eski Kültür Bakanı Rymbala Omarbekova, Karaganda Konser Birliği’nin Genel Müdürü Talgat Idrissova, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Eski Çevre Bakanı Işılay Saygın ve seyircilerin büyük bir ilgiyle ve doluluk yüzünde ayakta izledikleri, tüm temsillerin GAÜN Mavera KSM Ana Salon ve GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildiği 1. Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali’nde bir açılış konseri, bir opera, bir bale ve bir modern dans gösterisi seyircilerle buluştu.  
1. Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivali; 4 Mayıs 2018, Cuma akşamı, TÜRKSOY AÇILIŞ KONSERİ ile başladı. Ülkemizin de üyesi bulunduğu TÜRKSOY üyesi ülkelerden katılan opera solistlerine,  Orkestra şefi Petr Gribanov yönetiminde Kazakistan’ın Karaganda Senfoni Orkestrası eşlik etti. soprano Elnura Samarbekova (Kırgızistan), soprano Mehlika Karadeniz Bilgin (Ankara DOB),  soprano Eleonora Mustafayeva  (Azerbaycan),  Tenor Ünüşan Kuloğlu  (Ankara DOB),  bariton Talgat Mussabayev (Kazakistan)   orkestra şefi Petr Gribanov ( Kazakistan) sahnedeydi.
7 Mayıs 2018, Pazartesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen IV. MURAT operası Okan Demiriş’in görkemli müzikleriyle  Osmanlı Tarihinin önemli bir dönemini, sarayın gizemli dünyasını, yaşanan çekişmelerini sahneye taşıdı. 10 Mayıs 2018, Perşembe akşamı DÜĞÜN balesi Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından Mehmet Balkan’ın koreorafisi ile sahnelendi.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü/ Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü
Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü Tel  : 0312 231 85 99

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.