11.Uluslararası Bodrum Bale Festivali

11.Uluslararası Bodrum Bale Festivali
07.08.2013 – 21.08.2013
 Saat:21:45
Bodrum Kalesi

 

Bodrum 07.08.2013 Çarşamba, saat: 21:00
Gülsin Onay:
Çok güzel bir bale, harika bale sanatçıları, Nevit Kodalli'nin güzel müziği..
11. Uluslararası Bale Festivalinin "Hurrem Sultan" ile Bodrum kalesinde, çok başarılı bir açılışı oldu 

 

11.Uluslararası Bodrum Bale Festivali, DenizBank'ın ana sponsorluğunda; 7 Ağustos -21 Ağustos 2013 tarihleri arasında tarihi Bodrum Kalesi'nde: İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Samsun Devlet Opera ve Balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi ile Universal Ballet- Kore, Sibirya Devlet Balesi nin sergileyeceği bale temsilleri  sanatseverlerle buluşuyor.

Festivalimiz
 
 
Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü olarak, ülkemizin önemli turizm merkezlerinde organize ettiğimiz festivallerde, üstün sanatsal kaliteye sahip nitelikli etkinlikleri, pek çok ülkeden sanatseverle olağanüstü tarihi mekanlarda buluşturmaktayız.
 
Ülkemizin kendine özgü güzellikleri ile tanınmış tatil beldesi Bodrum’da bu yıl 11.'si  gerçekleştirilecek olan Bodrum Uluslararası Bale Festivali, sanatseverlerin yoğun ilgisi, her geçen yıl yükselen sanatsal kalitesi ve yarattığı coşku ile bizleri gururlandırmaktadır.
 
Ülkemizin ilk ve tek bale festivali olma özelliğine sahip olan Festival, bugün geldiği uluslararası düzey ile yalnızca sanat kurumlarının değil tüm halkımızın da ilgi ve övgüsünü kazanacak konuma gelmiştir.

 

 
 
Tarihçe
 
BODRUM KALESİ TARİHİ
 
Bodrum'un simgesi haline gelen kale, bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. (St. Peter Kalesi)
 
Bodrum kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik çağda önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir.
 
1406 – 1523 tarihleri arasında inşa edilen St. Jean Sövalyeleri'nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 m. ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47.50 m. yükseklikte olan Fransız Kulesi'dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir.
 
Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Şapelin altı dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale koruganı, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II.Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir.
 
Bodrum Kalesi, 19. yüzyıl sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır.
 
Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi, İşkence ve Katliam Odaları ve Alman Kulesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33.5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekanlarda da eser sergilenmektedir.
 
 
 
Müze, 1995 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi Yarışması'nda "Özel Övgü" ödülünü almıştır.
 
– 11. Uluslararası Bodrum Bale Festival biletleri satışa sunulmuştur.
 
 

 

 İletişim
 
Telefon : +90 312 231 85 15
E-Posta : info@bodrumballetfestival.gov.tr   
http://www.bodrumballetfestival.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir