2. ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROSU ÖDÜLLERİ 10 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ SAHİPLERİNİ BULUYOR!

2. ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROSU ÖDÜLLERİ
GEÇEN AKŞAM DÜZENLENEN TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULDU  !!!
 
ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi veSahne Dergisi (iki aylık tiyatro, opera ve bale dergisi) tarafından gerçekleştirilen “2. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödül Töreni” 10 Aralık 2012 Pazartesi günü saat 19.30’da Ankara Küçük Tiyatro Sahnesi’nde yapılan törenle sahiplerine verildi

 
 Çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında teşvik edici yönü ile öne çıkan ödüller, ülkemizde bu alandaki verilen tek ödül olma özelliğini taşıyor. Başvuru esasına göre belirlenen ödüllere 2011-2012 tiyatro sezonunda toplam 18 tiyatro topluluğu 24 oyunla başvurmuş, Prof. Dr. Hülya NUTKU, Hayati Asılyazıcı, Doç. Dr. Tülin Sağlam, Yrd. Doç. Dr. Nihal KUYUMCU, M. Nurkut İlhan, T. Murat Demirbaş ve Dr. Servet Aybar’dan oluşan jüri üyeleri yaptıkları değerlendirme sonucunda 12 başlıktaki ödülleri belirlemişlerdi. Bu yıl ilk kez verilen “Jüri Özel Ödülü”Mustafa MUTLU ve Jüri Onur Ödülü’nü Prof. Dr. Sevinç SOKULLU’nun aldığı törende; “En İyi Yapım” dalında Tiyatro Tem “Lahana Sarma”adlı oyunuyla, “En İyi Reji” dalında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları’nın “Küçük Kara Balık adlı oyununun yönetmeni Ali EYİDOĞAN, “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Zorlu Çocuk Tiyatrosu yapımı “Kurbağa Prens” adlı oyundaki rolü ile Kemal Aydın Sezgin, “En İyi Ladın Oyuncu” dalında Zorlu Çocuk Tiyatrosu yapımı “Kurbağa Prens” adlı oyundaki rolü ile Zeynep Sevi YILMAZ’a verildi. “En İyi Özgün Müzik” dalında Konya Devlet Tiyatrosu’nun “Güzel ve Çirkin” adlı oyundaki müziği ile Can ATİLA’ya ödül verilirken “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülü İstanbul Devlet Tiyatroları’nın “Sihirli Hediyeler” adlı oyundaki tasarımı ile Şirin DAĞTEKİN YENER’e verildi. “En İyi Işık Tasarımı” ödülü için İzmir Devlet Tiyatrosu’nun “İki Kova Su” adlı oyunundaki tasarımdan dolayı M. Kemal GÖRGÜN ödülünü aldı. Bu yıl “En İyi Dekor Tasarımı” ödülünü iki ayrı grup paylaşmış; “Davul, Gitar ve Bavul” oyunuyla Tarla Faresi Tiyatrosu’ndan Çağda ÇİTKAYA ve Konya Devlet Tiyatrosu’nun “Güzel ve Çirkin” oyunuyla Aytuğ DERELİ ödüllerini aldılar. “En İyi Çevre Tasarım” ödülü ise Uçan Eller Kukla Evi’nin  “Bak Ne Kadar Kolay” adlı oyunla Adriana ANEVA’ya verilirken, “En İyi Metin” ödülü yine bir yabancı yönetmene; Uçan Eller Kukla Evi yapımı “Yalnız Değilsin” adlı oyununun yazarı –Thedora POPOVA takdim edildi.

Törende Sahne Dergisi yayın yönetmeni T.Murat Demirbaş yaptığı konuşmada ; Bu ödüllerin kalıcı olmasını; çocuk ve gençlik tiyatrosu alanındaki standardımızın yükselmesine hizmet etmesinin amaçlandığını vurgulayarak, “ Özendirmek ve teşvik etmek varolan başarıların kalıcı olması ve daha da ileri gitmesi için en sağlam yoldur” dedi.. ASSITEJ Türkiye Başkanı Doç.Dr. Tülin Sağlam ise Anadolu’da çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında pek çok iş yapıldığını ve bunlara daha çok sahip çıkılması gerekliliğine işaret ederek “Assıtej dün olduğu gibi bugün de uluslararası deneyimleri ülkemizdeki sanatçılarla paylaşırken, bizim iyi örneklerimizi de dünyaya tanıtmak için çaba göstermektedir” dedi.
Törende Onur Ödülü’nü alan Prof.Dr. Sevinç Sokullu’nun Amerika’da olması nedeniyle ödül; torunu Necle Sokullu’ya verildi. Jüri Özel Ödülü’nü alan karagöz sanatçısı Mustafa Mutlu’nun  ödülünü alırken yaptığı teşekkür konuşmasında duygu dolu anlar yaşandı. Pro.Dr. Metin And ile ilgili anısını anlatan Mutlu “Karagöz-hacivat sanatı bitti diyenlere karşı bu ödül bir cavaptır” diye konuştu.
Ayrıca gecede mini bir dinleti sunan Danıel Schulte(Piano) ve İlkin Demirbaş(solist) seyircilerden yoğun alkış aldı. Ankara Sine-i Sanat Atölyesi’nin sahnede “Canlı Heykel Performansı” büyük ilgi gördü. Kokteyl programı ile son bulan gece tiyatro dünyasından  pek çok sanatçı, eleştirmen ve akademisyeni bir araya getirdi.
 

2. ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROSU ÖDÜLLERİ

10 ARALIK PAZARTESİ GÜNÜ SAHİPLERİNİ BULUYOR!

 
ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi veSahne Dergisi (iki aylık tiyatro, opera ve bale dergisi) tarafından gerçekleştirilen “2. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödül Töreni” 10 Aralık 2012 Pazartesi günü saat 19.30’da Ankara Küçük Tiyatro Sahnesi’nde yapılacaktır.
 
İlk kez geçtiğimiz yıl verilen ödüllerin bu yıl ikincisi gerçekleşiyor. Çocuk ve gençlik tiyatrosu alanında teşvik edici yönü ile öne çıkan ödüller, ülkemizde bu alandaki verilen tek ödül olma özelliğini taşıyor. Başvuru esasına göre belirlenen ödüllere 2011-2012 tiyatro sezonunda toplam 18 tiyatro topluluğu 24 oyunla başv
urmuştur. Prof. Dr. Hülya NUTKU, Hayati Asılyazıcı, Doç. Dr. Tülin Sağlam, Yrd. Doç. Dr. Nihal KUYUMCU, M. Nurkut İlhan, T. Murat Demirbaş ve Dr. Servet Aybar’dan oluşan jüri üyeleri yaptıkları değerlendirme sonucunda 12 başlıktaki ödülleri belirlemişlerdir. Bu yıl ilk kez verilen “Jüri Özel Ödülü”Mustafa MUTLU ve Jüri Onur Ödülü’nü Prof. Dr. Sevinç SOKULLU almışlardır.
 
“En İyi Yapım” dalında Tiyatro Tem “Lahana Sarma”adlı oyunuyla, “En İyi Reji” dalında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları’nın “Küçük Kara Balık adlı oyununun yönetmeni Ali EYİDOĞAN, “En İyi Erkek Oyuncu” dalında Zorlu Çocuk Tiyatrosu yapımı “Kurbağa Prens” adlı oyundaki rolü ile Kemal Aydın Sezgin, “En İyi Ladın Oyuncu” dalında Zorlu Çocuk Tiyatrosu yapımı “Kurbağa Prens” adlı oyundaki rolü ile Zeynep Sevi YILMAZ ödüle layık görülmüştür. “En İyi Özgün Müzik” dalında Konya Devlet Tiyatrosu’nun “Güzel ve Çirkin” adlı oyundaki müziği ile Can ATİLA’ya ödül verilirken “En İyi Kostüm Tasarımı” ödülü İstanbul Devlet Tiyatroları’nın “Sihirli Hediyeler” adlı oyundaki tasarımı ile Şirin DAĞTEKİN YENER’e verilmiştir. “En İyi Işık Tasarımı” ödülü için İzmir Devlet Tiyatrosu’nun “İki Kova Su” adlı oyunundaki tasarımdan dolayı M. Kemal GÖRGÜN ödüle layık görülmüştür. Bu yıl “En İyi Dekor Tasarımı” ödülünü iki ayrı grup paylaşmıştır. “Davul, Gitar ve Bavul” oyunuyla Tarla Faresi Tiyatrosu’ndan Çağda ÇİTKAYA ve Konya Devlet Tiyatrosu’nun “Güzel ve Çirkin” oyunuyla Aytuğ DERELİ. “En İyi Çevre Tasarım” ödülü ise Uçan Eller Kukla Evi’nin  “Bak Ne Kadar Kolay” adlı oyunla Adriana ANEVA’ya verilirken, “En İyi Metin” ödülü yine bir yabancı yönetmene veriliyor; Uçan Eller Kukla Evi yapımı “Yalnız Değilsin” adlı oyununun yazarı –Thedora POPOVA– ödüle layık görülmüştür.
 
Atila Gürçay
Basın Danışmanı

Haber Kaynak: Tlga Savaşçı tolgasavasci@yahoo.com
www.assitej.org.tr/
assitejturkiye@gmail.com

Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir