Mücap Ofluoğlu nu Yitirdik…

 

İBB Şehir Tiyatroları Emekli Sanatçısı
Mücap Ofluoğlu’nu Yitirdi

Mücap Ofluoğlu (1923 İstanbul - 11 Aralık 2012 İstanbul)
Mücap Ofluoğlu (1923 İstanbul – 11 Aralık 2012 İstanbul)
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, emekli sanatçısı Mücap Ofluoğlu’nu yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor.


Fizik.iler oyunu

 
İBB Şehir Tiyatroları sanatçısı Mücap Ofluoğlu, 1923 yılında İstanbul’da doğdu. 1943’te “Dertli Pınar” filmiyle sinemaya, 1946 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda tiyatroya başladı. 1948 yılında İzmir Şehir Tiyatrosu’na geçti. Sinemada ve İstanbul Radyosu tiyatro oyunlarında çalışmalarını sürdürürken 1951’de Muhsin Ertuğrul’un kurduğu Küçük Sahne’nin ilk kadrosuna katıldı. Küçük Sahne’nin dağılması üzerine İstanbul Oda Tiyatrosu’nu kurdu. Burada oyuncu ve yönetmen olarak iki yıl çalıştı.

1960 yılında Muhsin Ertuğrul’un çağrısı ile İstanbul Şehir Tiyatrosu’na döndü. 1966’da istifa eden Ofluoğlu, 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yeniden başladı; oyunculuk ve yönetmenlik çalışmaları aralıklı olarak 1979-80 tiyatro mevsimine dek sürdü. 1980 yılında Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu.


Hastalık Hastası oyunu

“Dertli Pınar”, “Vatan İçin”, “Biri ve Diğerleri”, “Kaldırım Çiçeği” gibi filmlerde, “Kurtuluş”, “Süper Baba” gibi televizyon dizilerinde rol alan Mücap Ofluoğlu’nun “Fotoğraftaki Çocuk”, “Silinmiş Alkışlar İçinde”, “Bir Avuç Alkış”, “Aynada”, “Ağlamakla Gülmek Arasında”, “Dünya Bir Sahnedir”, “Suya Yazı Yazanlar” adlı kitapları yayımlandı.
 
11 Aralık Salı günü yaşama veda eden Mücap Ofluoğlu’nun cenazesi, 12 Aralık 2012 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde saat 10.00’da düzenlenecek anma töreninden sonra, Üsküdar Karacaahmet Şakirin Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.
 
Oynadığı Oyunlardan Bazıları:
 
“Pazartesi Perşembe”, “Yedinci Köpek”, “Aman Avcı”, “Hastalık Hastası”, “Dolap Beygiri”, “Kuru Gürültü”, “Cimri”, “Tartuffe”, “Fizikçiler”, “Başsayfa”, “Sonuna Kadar”, “Cyrano de “Bergerac”.

MÜCAP OFLUOĞLU DA GEÇMİŞİ BİZE BIRAKARAK GELECEĞE UÇTU

Birliğimizin 2007 yılı Onur Ödülü sahibi, Türk tiyatrosunun örnek insanlarından Mücap Ofluoğlu’nu da dün kaybettik. O da son dönemde birbiri ardına yaşadığımız acılardan birine dönüştü. Polonius, ayakta ölen Cyrano gibi unutulmazların yaratıcısı, ardında örnek bir sahne, sanat ve yaşam anısı bırakarak ve söyleşi kitabına seçtiği başlığa uygun bir biçimde “silinmiş alkışlar içinde” geleceğe uçtu. Ancak o alkışlar hâlâ tiyatro severlerin içinde yankılanmakta, tıpkı geçtiğimiz Mayıs ayında Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu önünde İstanbul Şehir Tiyatrosuna yönelik yönetim ve tüzük değişikliklerini protesto toplantısında yapmış olduğu konuşma gibi…

Tiyatrocuların onun silinmez anısını her zaman yüreklerin taşıyacaklarına inancımız tamdır.
Alkışı bol olsun.

TİYATRO ELEŞTİRMENLERİ BİRLİĞİ
YÖNETİM KURULU
 

__________________________________________________________
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği– 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir