Maria Rita Epik Müzik Okulu 25 yaşında


http://www.mariaritaepikmuzikokulu.com/
 

 

Epik Müzik Okulu 29 Eylül 1990'da Maria Rita Epik tarafından kurulmuştur. 
Tüm klasik batı müziği çalgıları. şan. teori ve müzik eğitimini destekleyici derslerin yanı sıra topluluklarla birlikte müzik yapmanın zevki ve grup çalışması sorumluluğu aşılanmaktadır.
Bu okulda sıfır yaşından yetişkinlere kadar uzanan bir yelpazede amatör veya profesyonel hedefleri olan her yetenekten insana eğitim verilmektedir.
Bunun sonucu olarak Berklee gibi dünyanın en prestijli müzik okullarında eğitim görmüş ve halen gören öğrencilerimizin yanı sıra pek çok yetişkin öğrencimiz de aramızda müzik yapmanın keyfini sürmektedir. 
Okulumuz 24 yıldır müzik eğitimi prensiplerinden ödün vermeden pek çok öğrenci yetiştirmiş ve pek çok ilk'e imza atmıştır. Türkiye'de ilk yaz müzik okullarını ilk sokak konserlerini başlatan, bünyesinde ilk gitar orkestrasını ve sinfoniettayı  (küçük senfoni orkestrası)  kurup halen devam ettiren okul, Epik Müzik Okuludur. Türkiye'de ilk kez  Braille yöntemini kullanarak görme özürlü bir öğrenciye flüt eğitimi verilmiştir. Ayrıca ilk uluslararası müzik sınavlarını (ABRSM) ve Kodaly'ın Yaklaşımıyla Müzik Eğitimini Türkiye'ye getiren, kurucumuz Maria Rita Epik'tir.
Okulumuzda bulunan 150 kişilik Konser Salonunda müzik eğitiminin  gereği  her hafta Perşembe akşamları öğrencilerimiz konser vermektedir. Katılım ücretsiz olup, tüm müzikseverlere açıktır. Bu şekilde okulumuzda eğitim gören her öğrenci yılda en az bir kez sahne deneyimini yaşar.  
24 yıl içinde geleneksel hale gelmiş "Öğretmenim ve Ben", "Minikler Konseri", "Yetişkinler Konseri"  ve "Maaile Konseri" gibi konserlerin yanı sıra her çalgı bölümünün kendi özel konseri vardır. En prestijli konserimiz ise her öğretim dönemi sonunda verilen "Yıl Sonu Konseri" dir.
 
Kurumumuzu şimdiye dek ziyaret edip resital  veya konferans vermiş pek çok sanatçının yanısıra okulumuzu müzikleriyle şereflendirmiş Devlet Sanatçılarımız şunlardır : 
Sn. Verda Erman, Sn. Suna Kan, Sn. Hikmet Şimşek, Sn. Gülsin Onay,  Sn. Ruşen Güneş.
 

 

 

 

 

 


Görseller: Aykut Uslutekin


Maria Rita Epik
1 Ocak 1958'de İzmir'de doğdu. Gitar çalmaya on bir yaşında başlayan Epik, kısa süre sonra ilk bestesini yaptı. İtalyan Anaokulu’nda, Gazi İlkokulu’nda ve İzmir Özel Türk Lisesi'nde okudu.
 
Maria Rita Epik, Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden 1979 yılında mezun oldu. Üniversite son sınıf öğrencisi olduğu yıl içinde, TRT'nin düzenlediği Eurovision Şarkı Yarışması'nda bestesi “Seviyorum” ile birinci oldu. Ancak devrin hükümetinin politikası sonucu İsrail'deki büyük yarışmaya katılamadı. Türkiye'de halen bu yarışmayı kazanmış ilk ve tek kadın şarkı yazarıdır.
 
1981'de Amerika Birleşik Devletleri'ne giden Maria Rita Epik, Virginia Polytechnic Institute and State University’de müzik öğrenimi gördü. Nitza Kats ile piyano, Mary – Louise Hallauer ile armoni, Scott Mc Coy ile şan, Ken Holliday ve Jon Polifrone ile kompozisyon çalıştı.
 
Türkiye'ye döndükten sonra İngilizce, İtalyanca ve Fransızca dillerinde Turizm Bakanlığının Profesyonel Tercüman Rehberi oldu.
 
1986 yılında İzmir’deki Yamaha Uygulamalı Tanıtım Merkezini kurdu ve dört yıl süreyle yönetti. 1990'da kuruluştan ayrılarak, kendi müzik okulunu açtı. 
 
Maria Rita Epik, (ABRSM) İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu’nun 90’dan fazla ülkede yapmakta olduğu müzik sınavlarını 1992’de Türkiye'ye getirme başarısını göstererek Birleşik Kurul’un Türkiye Temsilcisi olmuştur.
 
Kendini müziğe ve genç kuşakların eğitimine adayan sanatçı, 1996 yılında Uluslararası İzmir Araştırmaları Merkezi tarafından Kurum dalında “İzmir Ödülü” ve 1999 yılında da Ulusal Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından “Kültür Sanat Özel Ödülü” ile onurlandırılmıştır. 2003 yılında İzmir Mavişehir Rotary Kulübü kendisine “Meslek Hizmet Ödülü”nü, 2009 yılında  da Güzelyalı Rotary Kulübü Müziğe ve Eğitimine yaptığı katkılardan ötürü ödül vermiştir.
 
Epik’in toplumsal ve sanatsal duyarlığı, özel bestelerinde de ortaya çıkmıştır. “Peki Ben Niye Öldüm” (1994) Uğur Mumcu’nun; “Ave Maria” (1999) Opera Sanatçısı Zehra Yıldız’ın, "Beyaz Atlı, Beyaz Saçlı Prens" (2005)  Ahmet Priştina'nın kaybının sanatçı üzerinde bıraktığı izlerdir. Sanatçı 2000 yılında bestelediği “Thalassa”yı da insanlığa ve barışa katkısı olması dileği ile yazmıştır. Bu eserler yayımlanmış ancak ticari olarak piyasaya sürülmemiştir.
 
Seviyorum 1979   TRT’nin düzenlediği Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde birinci oldu.
Tanışma 1979 İlk albüm çalışması (Yonca Plak)
Gyula Hay’in “At” piyesi müzikleri 1987 Bu eser D.E.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Prof. Dr. Özdemir Nutku tarafından sahneye kondu.
Yanımda Yoksun 1989 Albüm (Yonca Plak)
Peki Ben Niye Öldüm 1994 Tek şarkılık kaset
Uğur Mumcu’nun anısına bestelendi. Senfonik olarak düzenlenmiş ve  Maria Rita Epik tarafından seslendirilmiş olan bu şarkı Uğur Mumcu’nun birinci ölüm yıldönümünde tüm radyo kanallarında aynı anda yayımlandı.
Ave Maria 1999 Tek şarkılık kaset
Opera Sanatçısı Soprano Zehra Yıldız’ın anısına soprano ve piyano için bestelendi ve 10.12.1999 tarihinde Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği Anma Gecesi’nde İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde seslendirildi.
Thalassa 2000 Tek şarkılık CD
Sakız Adası ve Çeşme’nin yakınlığından esinlenerek bestelenen bu eser Unesco’nun davetiyle Selanik’te “2. Akdeniz-Karadeniz İki Denizin Yaratıcı Kadınları Festivali”nde Maria Rita Epik tarafından seslendirildi.
Aradan Uzun Zaman Geçti 2005 Albüm (Doğan Music Company)
T.C.M.E.B. İzmir Özel Maria Rita Epik Müzik Kursu
Cumhuriyet Bulvarı, No: 111/4 
Pasaport 35210
İzmir / Türkiye
 
Tel: (0232) 445 38 78
Faks: (0232) 445 38 79
E-posta: info@epikmuzikokulu.com

 

 

 

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Bilgi:  Gülsin Onay
Haber İçerik: 
http://www.mariaritaepikmuzikokulu.com/ 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir