ÇDSO – KKTC CSO Ortak Konser (12 Ekim 2018)Tekrarı 16-17 Ekim KKTC’de gerçekleşti.

0

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan Muhteşem Konser
“ÇDSO & KKTC CSO Ortak Konser”
Şef: Ali Hoca
Solist: Alexander Markov “keman”
Program:
P.I.Çaykovski/ Keman Konçertosu
A.Dvorak/Senfoni N.9 “Yeni Dünyadan”
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), 12 Ekim 2018 Cuma akşamı saat 20.00’de Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu’nda gerçekleşecek olan konseri, 1961 doğumlu Kıbrıslı besteci ve orkestra şefi Ali Hoca yönetecek.
2014 yılında kurulan, 28 Kasım 2015’de ilk konserini veren KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni orkestrası, 27 kişilik sanatçı kadrosuyla ülke genelinde konserler vermekte ve turneler düzenlemektedir.

ÇDSO ve KKTC CSO 100 kişilik bir kadroyla seyirci karşısına çıkacaklar. Ali HOCA’nın “Kıbrıs Süiti” ve A.DOVARK’ın Senfoni No.9 “New World” adlı eserlerini Adanalı sanatseverlere sunacaklar.

Konserde dünyaca ünlü Rus asıllı Amerikalı keman virtüözü Alexander MARKOV “keman”solist olarak yer alacak ve P.I.Tchikosky’nin Keman Konçertosunu seslendirecek.
KKTC Cumhur Başkanlığı Senfoni Orkestrası
21 Nisan 2014 tarihinde Cumhuriyet Meclisi’nde oybirliği ile kabul edilen KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Yasası, ülkemizin yıllardır ihtiyaç duyduğu ve hasretle beklediği orkestrasına kavuşması için önemli bir adım oldu.
KKTC CSO’nun kuruluş süreci Şef Ali Hoca, Orkestra Koordinatörü Mustafa Kofalı ve Konzertmeister Nihat Ağdaç’ın Ocak 2015’te yapılan atamalarıyla başladı.
15 Nisan 2014 tarihinde “Dünya Sanat Günü”ne yönelik olarak gerçekleştirilen “Senfonik Özlem” konserleri KKTC ve dünyanın çeşitli ülkelerinde sanat yaşamlarını sürdüren sanatçılarımızı bir araya getirdi. Altı kuşak sanatçıyı aynı sahnede buluşturan bu konserlere yönelik büyük ilgi, ülkemizin böylesi bir senfonik orkestraya olan ihtiyacını bir kez daha gösterdi.
KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, yurttaşların çağdaş, çok sesli ve evrensel müzik kültürünü geliştirmeyi, müzik anlayışını ve sevgisini yükseltmeyi amaçlamaktadır.
Dünyaca tanınmış bestecilerin eserlerinin yanı sıra kendi bestecilerimizin yapıtlarını da seslendirerek ülkemizin, müziğimizin ve bestecilerimizin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılmasına katkıda sağlarken, sanat alanındaki lokomotifimizdir.
2015 yılında çıkarılan Sınav Tüzüğü’ne ve uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilen şeffaf sınavlarla sanatçı sayısı 27 olan KKTC CSO, ilk konserini 28 Kasım 2015 tarihinde verdi.
Sanatçı kadrosu genişlemeye devam eden KKTC CSO, ülke genelinde düzenledikleri konserlerde yurttaşlarımızla buluşmaktadır.
ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70’e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde, cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.Orkestamız; KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte Adana’da verdiği konserin tekrarını Kıbrıs’ta 16 ve 17 Ekim’de Bellapais Manastırı’nda vermiştir. KKTC cumhurbaşkanı sayın Mustafa Akıncı’nın da katıldığı konser büyük ilgi uyandırmış ve her iki orkestra arasındaki dostluk ve müzikal bağları güçlendirmiştir./Genco Acar
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.