ÇDSO Klasik Müzik Konserlerine Devam Ediyor

0

                                                               ÇDSO’DAN MUHTEŞEM KONSER!
                                                                    KLASİKTEN ROMANTİĞE
Klasik Müzik Konseri
12 Ocak 2018 Cuma, saat 20:00
Adana Büyükşehir Belediyesi Konser Salonu
Şef      : Cem-i Can Deliorman
Solist : Eray İnal “fagot” 
Program:
W. A. Mozart / Figaro'nun Düğünü Operası Uvertürü
W. A. Mozart / Fagot Konçertosu, Si Bemol Majör
L. van Beethoven / Senfoni No.7
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), klasik müzik konserlerine devam ediyor. Bu haftaki konseri genç ve başarılı orkestra şefi Cem-i Can DELİORMAN yönetecek.
Birçok başarılara imza atmış, ÇDSO fagot sanatçısı ve besteci Eray İNAL solist olarak yer alacak. Çağdaş Türk müziği alanında besteler üreten sanatçının başlıca eserleri Anadolu Rapsodisi ve Mesnevi Kanun Konçertosu’dur. Eray İNAL, konserde Adanalı sanat severlere, W.A.MOZART’ın “Fagot Konçertosu”nu seslendirecek.
ÇDSO, programın diğer ikinci yarısında W.A.MOZART’ın “Figaro’nun Düğünü Uvertürü”  ve “L.van BEETHOVEN’ın “Senfoni No.7” eserlerini sanat severlerin beğenisine sunacaklar.
ÇDSO:
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 1988 yılında kurulmuştur.17 kişilik küçük bir kadroyla çalışmalarına başlayan ÇDSO, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 ocak 1992 tarihinde ilk konserini vermiştir. Daha sonra sanatçı sayısı 46 kişiye ulaşan orkestra, Çukurova Filarmoni derneğinin katkıları ile konserlerini gerçekleştirmektedir. Bugün dışardan ek takviyeler ile 70 ‘e ulaşan sanatçısıyla topluma klasik müzik sevgisi aşılayan ÇDSO, enerjisini salonların dışına taşıyarak, köylerde,  cezaevlerinde, hatta göçebe çadırlarında  klasik müzik konserleri vermektedir. ÇDSO uluslararası turnelerde de Türkiye’yi dünyada başarıyla temsil etmektedir.
Cem`i Can Deliorman
Devlet Çoksesli Korosu Sanat Yönetmeni ve Şefi Müzik eğitimine 12 yaşında A.Ü Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nde başlayan Cemi’i Can Deliorman, keman eğitimi boyunca birçok orkestranın ve oda müziği topluluğunun içinde yer aldı, çeşitli ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı ve konserler verdi. Avusturya’daki Viyana Müzik Üniversitesi’nin (Universitaet für Musik und Darstellende Kunst Wien) orkestra şefliği bölümü hazırlık sınıfına 18 yaşında kabul edilen en genç şef oldu. Bu başarısının ardından Borusan Kocabıyık Vakfı’nın tam zamanlı eğitim bursunu kazandı ve şeflik çalışmalarına Viyana’da başladı. Lisans eğitimine Graz Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’ndeki (Universiteat für Musik und Darstellende Kunst Graz) Maestro Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfında devam etti. Viyanalı ünlü koro şefi Johannes Prinz’in daveti üzerine koro şefliği bölümüne de tam zamanlı katılan Deliorman, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Singverein korosunun şeflik seminerlerine her yıl katıldı; Graz 
Müzik Üniversitesi orkestra şefliği bölümünden “Master of Arts” derecesi ile mezun oldu. Mozart’ın 250. doğum yıldönümü nedeniyle düzenlenen festivallerde Üniversite Senfoni Orkestrası ile çeşitli konserler verdi.
Hırvatistan’da Graz Senfonik Nefesli Orkestrası’nı, Avusturya’da çeşitli şehir korolarını ve Macaristan Savaria Devlet Senfoni Orkestrası’nı yönetti. 2008 yılında Grazer Blaeservielharmonie'nin sanat yönetmeni ve sürekli şefi oldu. Avusturya’daki başarılı çalışmalarından dolayı Graz Müzik Üniversitesi tarafından Amerika’daki Westminster College of the Arts’a gönderildi. Princeton Üniversitesi’ndeki yüksek lisans çalışmalarını Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile tamamladı. Amerika’nın en saygın korolarından Westminster Symphonic Choir ile çalıştı ve bu toplulukla Carnegie Hall, Lincoln Center gibi saygın mekânlarda sahneye çıktı. Amerika’da ünlü Alman şef Kurt Masur ile Mendelssohn’un “Die erste Walpurgisnacht” kantatı, Pierre Boulez ile Mahler senfonileri üzerine çalıştı. Borusan İstanbul Filarmoni, Sicilya Senfoni, Savaria Senfoni, Bursa Devlet Senfoni, Antalya Devlet Senfoni, Anadolu Üniversitesi Akademik, Çukurova Devlet Senfoni orkestralarında çalıştı. Deliorman, 2010 sanat sezonundan bu yana Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu sanat yönetmeni ve sürekli şefidir.

Eray İnal
Eray İnal (d. 1983, Ankara), Türk fagot sanatçısı, besteci. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası fagot sanatçısıdır ve Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisidir. Çağdaş … Bu kurumda Orhan Nuri Göktürk, Günnur Kurt ile çalıştı; 2003 yılında okul ikincisi olarak Tahsin Arslan'ın sınıfından mezun oldu.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz *Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.