D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali


http://www.dmarinfestival.com/

D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali
31.07.2014 – 03.08.2014
Bodrum Marina

 
 
GALA KONSERİ
CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI
Şef: Naci Özgüç
Solist: Fazıl Say
Vokal: Serenad Bağcan
Anlatıcı: Selçuk Yöntem
 

 

–          GÜNBATIMI RESİTALİ

Bülent Evcil ( flüt), Çağatay Akyol (Arp)                  
–          GECE KONSERİ
CUMHURBAŞKANLIĞI SENFONİ ORKESTRASI & DOĞUŞ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI (DÇSO)
Şef: Rengim Gökmen
Solist: DÇSO Solistleri ( 1.Yarı), 3 Tenor ( Aykut Çınar, Ayhan Uştuk, Şenol Talınlı) ( 2.Yarı) 
 

 

–          GÜNBATIMI

“GEORGE SAND ve CHOPIN PRELUDLER”
Şevki Karayel (Piyano), Meltem Cumbul (Anlatıcı)
   
–          GECE KONSERİ
BURSA BÖLGE DEVLET SENFONİ ORKESTRASI
Solist: Vanessa Mae

 

 
         GÜNBATIMI
"Leyla Gencer Anısına”
Eylem Demirhan Duru (soprano), Demet Eytemiz  (piyano)
 
 
–          GECE KONSERİ
MOSKOVA SENFONİ ORKESTRASI 
Şef: Sergey Tararin
Tenor: Jose Cura
Soprano: Fatma Said
 
 
 
D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali Fazıl Say’ın Yeni Eserinin Dünya Prömiyerine Ev Sahipliği Yapacak
 

 
Bu yıl da günbatımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını bir araya getirecek olan festival, ilk gününde dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ı ağırlayacak. Say’ın mitolojideki Yunus Balığı ile Hermiyas Efsanesi’nden esinlenerek bestelediği ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’ eserinin Dünya Prömiyeri D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali’nde gerçekleşecek. Mitolojideki hikâyede; Güllük Körfezi’nde yüzmek için arkadaşlarıyla denize giren ancak daha sonra izine rastlanamayan Hermiyas’la, onu sırtına alıp kurtardığı iddia edilen yunus balığının dostluğu anlatılıyor. Hikâyenin sonunda bu iki dostun cansız bedenine kumsalda rastlanıyor ancak ikisinin de yüzlerinden büyük mutluluk okunuyor. Fazıl Say’ın bu hüzünlü efsaneden etkilenerek bestelediği yeni eseri ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’, 31 Temmuz akşamında ilk kez klasik müzikseverlerle buluşacak.
 
Fazıl Say’a, festivalin Gala Konserinde Şef Naci Özgüç yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ eşlik edecek. Hermiyas Efsanesi “Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk”dan esinlenerek tiyatro yazarı Özen Yula tarafından metne dökülen eserin anlatıcılığını Selçuk Yöntem üstlenirken; Serenad Bağcan da Viyana’nın ünlü çocuk korosu “Die Wiener Sängerknaben”den seçilen çocuk solist ile birlikte sahnede yer alacak…
 
Türkiye’nin İlk Ulusal Çocuk Senfoni Orkestrası, Dünyanın En Köklü Senfoni Orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçıları ile Sahnede Olacak… 
 
Festivalin 2. gecesinde dünyanın en köklü orkestralarından biri olan CSO, Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın (DÇSO) ile birlikte sahne alacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO solistleri ile sahne alırken, konserin ikinci yarısında Türkiye’nin “3 Tenor”u olarak anılan Aykut Çınar, Ayhan Uştuk ve Şenol Talınlı’ya eşlik edecek. 
 
‘Albümü en çok satan klasik müzik sanatçısı’ unvanının yanı sıra, People Dergisi’nce ‘Dünyanın en güzel 50 insanı’ arasında gösterilen Vanessa Mae, festivalin 3. gecesinde müzikseverlerle buluşacak
 
6 yaşında kemanla tanışan, 10 yaşındayken Londra Filarmoni Orkestrası'nda çalmaya başlayan ve 12 yaşında ilk albümü Violin’i yapan ünlü müzisyen Vanessa Mae, 2 Ağustos Cumartesi akşamı, bu yıl kuruluşunun 15. yılını kutlayan Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’yla aynı sahneyi paylaşacak. Kemanıyla klasik eserlere farklı yorumlar getiren sanatçı, özgün düzenlemeleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.
 
Arjantinli dünyaca ünlü tenor Jose Cura ve Mısırlı Soprano Fatma Said’den Unutulmayacak Bir Müzik Gecesi… 
 
Yurt içinde ve yurt dışında kendi alanında referans organizasyonlardan biri haline gelen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserinde, dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Cura ve soprano Fatma Said, şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alacak. 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması
’nda aldığı birincilik sonrasında, 9. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali’ndeki günbatımı konserinde sergilediği performansıyla da klasik müzik tutkunlarının büyük beğenisini kazanan Mısırlı soprano Fatma Said, festival kapsamında ikinci kez klasik müzikseverlere seslenmiş olacak.
 
Günbatımı Resitalleriyle Güne Müzikle Veda…
 
Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali olma özelliğine sahip olan festivalde, bu yıl da günbatımı resitalleri ve gece konserleri olmak üzere toplamda yedi konser yer alacak. Klasik müzikseverlerin yakından takip ettiği günbatımı resitalleri festivalin ikinci, üçüncü ve son günlerinde saat 19.00’da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek. 1 Ağustos Cuma akşamı flüt sanatçısı Bülent Evcil ve arp sanatçısı Çağatay Akyol ilk günbatımı resitalinde sahne alacak. 2 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek 2. günbatımı resitalinde Chopin Prelüdler ve George Sand'in eserlerini Meltem Cumbul'un sesi ve piyanoda Şevki Karayel’in yorumuyla müzikseverlerle buluşturacak olan ‘George Sand and Chopin Prelüdler’ projesi yer alacak. 3 Ağustos Pazar günü ‘Leyla Gencer Anısına’ gerçekleşecek son günbatımı resitalinde soprano Eylem Demirhan Duru, ünlü piyanist Demet Eytemiz’le sahne alacak.
 
Festival Biletlerinin Satışından Sağlanacak Gelirin Tamamı Bu Yıl da Tohum Otizm Vakfı ile Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak…
 
Doğuş Grubu kültür-sanatın ülkemizdeki gelişimine destek olmak amacıyla çeşitli projeler hayata geçirerek devamlılığını sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun restorasyonunu gerçekleştiren ve ana sponsorluğunu üstlenen Doğuş Grubu, aynı zamanda orkestrayı daha önce hiç ziyaret etmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine götürmek ve bu şekilde üniversite öğrencilerine ve yerel toplumlara klasik müziği tanıtmak amacıyla 2009 yılından beri CSO ana sponsorluğu kapsamında, "Kampüste Senfonik Akşamlar" projesini yürütmektedir. 
 
Konser gelirleriyle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk destek çalışmalarına, bu yıl da yerel ve uluslararası çapta devam ediliyor. Bu yıl 10.'su düzenlenecek D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanacak bilet satış gelirinin tamamı, Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak.  
 
Festival biletleri 30 Haziran itibarıyla, D-Marin Turgutreis bilet satış ofisinden ve Biletix’ten temin edilebilecek. Bilet fiyatlarının 30 ila 50 TL arasında değiştiği festivalde, kombine fiyatı ise 125 TL olarak belirlendi.
 
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Hakkında;
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, klasik müziğin, ülkemizdeki gelişimi, daha çok dinleyiciye ulaşması, Türk sanatçılarının dünya çapında çalışmalara imza atmasına katkı sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile D-Marin Turgutreis'te düzenlenmektedir.
Etkinlik, bir marinada düzenlenen ilk ve tek festival olma özelliği taşımaktadır. Dört gün süresince; günbatımı ve gece konserleri ile yedi konser sunan festival, ülkemizde sadece klasik müziğe yer veren ayrıcalıklı yerini korumaktadır.
Düzenlendiği ilk yıl 7 bin, ikinci yıl 12 bin, üçüncü yıl 13 bin 500, dördüncü yıl 14 bin 100, dinleyiciye ulaşan Festival, beşinci yılında Avrupa Festivaller Birliği'ne (EFA) kabul edilmiştir. Beşinci yılında Festival'i yaklaşık 15 bin seyirci izlemiştir. Festival'in altıncı yılında 17 bin 250 kişilik katılım ile Festival'e olan ilgi artarak devam etmekte olup; yedinci yılında katılım 17 bin 500 kişiye, sekizinci yılında ise 20.500 kişiye ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıl 9’uncusu düzenlenen festival 21 bin kişiye ulaşmıştır. Andante Dergisi tarafından düzenlenmekte olan 2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında  "Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü" ne layık bulunan festival, aynı yıl Skalite Ödülleri’nde D-Marin Turgutreis’e Bölge Özel Ödülü’nü kazandırmıştır.
Festival'in önümüzdeki yıllarda da artan bir ilgiyle takip edilmesi, bu yolla ülkemizde klasik müziğin geniş kitlelere dinletilebilmesi, yabancı sanatçı ve orkestraların Türk izleyicilerle daha fazla buluşması hedeflenmektedir.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise@evetbenim.com
 İleti Haber:
   D-Marın Turgutreis Klasik Müzik Festivali
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir