Doğru Yaşamın Adı Belli Oldu: Hayrettin Karaca, Doğru Yaşam Onur Ödülünü aldı

Doğru Yaşam'ın Adı Belli Oldu: Hayrettin Karaca
 

İsveçli Doğru Yaşam Ödülü Vakfı’nın her yıl verdiği “Doğru Yaşam” Onur Ödülü, bu yıl TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’ya layık görüldü. Toprak Dede Hayrettin Karaca’nın ödülünü, 7 Aralık 2012 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen ödül töreninde TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Ataç ve Hayrettin Karaca’nın torunu Kerem Brera birlikte aldı. İsveç Parlamentosu’nda düzenlenen törene hava muhalefeti ve uçak seferlerinin aksaması nedeniyle katılamayan Hayrettin Karaca’nın mesajını, onun adına TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Ataç katılımcılarla paylaştı:

Ben Tanınan Bir İşadamıydım, Ama Kalbimde Hep Toprağın Çocuğu Olarak Kaldım.

Hayrettin Karaca: “Çok mutluyum, teşekkür ederim. Bana sayısız yeni görevler ve misyon verdiniz. Dava arkadaşım Sayın Nihat Gökyiğit’e, TEMA Vakfı’nın 450.000 üyesine ve çalışanlarına teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Doksan yıllık yaşamım boyunca dünyanın birçok yerine gittim, ülkelerdeki tüm renkleri ve güzellikleri tanıdım. Bunun yanında çok acı ve sefalet de gördüm, dünyada zenginliğin ve fakirliğin ne demek olduğuna tanık oldum. Bir şeyi çok erken anladım: Bu dünyadaki haksızlıkların başında toprağa bakışımız ve davranışımız şekli gelmekte. Toprağı tükenmez bir şekilde kullanabileceğimiz bir ürün gibi algılıyoruz. Onu neredeyse hiç dikkate almıyoruz, ihmal ediyor hatta hor görüyoruz. Halbuki yaşamak için yaşatmak zorundayız. Dünya barışının temelinin sağlıklı topraklardır. Toprağın ve barışın korunması için önce ben, sonra biz olmalıyız. Ben tanınan bir işadamıydım, ama kalbimde hep doğanın yardımına koşması gereken toprağın çocuğu olarak kaldım. Çünkü kendimi doğaya borçlu hissediyorum”.

 Toprak Dede’ye İsveç’ten Dev Ödül: “Sen Bir Doğru Yaşam Kahramanısın”

İsveçli Doğru Yaşam Ödülü Vakfı’nın yaptığı açıklamada “Doğru Yaşam” Onur Ödülü sahibi Hayrettin Karaca için şu ifadelere yer verildi: “Yaşamı boyunca bıkmadan, yorulmadan gerçekleştirdiği çevre mücadelesiyle doğal varlıkların koruyucu oldu. Dahası, bir yandan etkin biçimde doğayı korurken bir yandan da ekoloji-dostu girişimlerin hamisi ve destekçisi oldu”.

Doğru Yaşam Ödülü Vakfı, her yıl dünya çapında iki veya üç kişiye verdiği ödüller büyük etkiye sahip ve bu nedenle “Alternatif Nobel Ödülleri” olarak kabul ediliyor. Ödüle aday gösterilen isimler için bağımsız jüri üyeleri aracılığıyla ciddi bir eleme ve değerlendirme süreci gerçekleştiriliyor. Dünyanın dört bir yanından sadece ülkeleri veya bölgeleri için değil, tüm dünya için örnek oluşturan isimlere verilen ödülü geçtiğimiz yıllarda Brezilya’da yerli halkların hakları için mücadele eden Erwin Kräutler, Kanadalı çevre aktivisti David Suzuki, Kongo yağmur ormanlarını korumak için ciddi mücadele eden veren René Ngongo ve Nijerya’daki petrol üretiminin yarattığı sorunlarla mücadele eden Nmimmo Bassey gibi önemli isimlere verildi.

Bu yılki Doğru Yaşam Ödülleri’nin, Onur Ödülü alan Hayrettin Karaca dışındaki sahipleri Afganistan’da kadın mücadelesi başta olmak üzere insan hakları konusunda mücadele eden Sima Samar, şiddetsiz aktivizmin ilkelerini oluşturan ABD’li Gene Sharp ve dünya çapında silah ticaretinin durdurulması için mücadele eden Britanyalı “Campaign Against Arms Trade” (Silah Ticaretine Son) Derneği oldu. 7 Aralık 2012 tarihinde İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen büyük bir törenle sahiplerine verilen Doğru Yaşam Ödülleri’nin Hayrettin Karaca dışındaki üç sahibi, toplamda 150.000 dolarlık para ödülünü paylaşacaklar. Hayrettin Karaca’ya ise Onur Ödülü verildi.

 TEMA 20. Yaşını Uluslararası Ödüllerle Kutluyor

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekreteryası tarafından dünyada ilk defa bu yıl verilen “Yaşam için Toprak” Ödülü de (Land for Life) 3 Aralık 2012 tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da 20. Yaşını “Toprak Yaşamdır” mesajı ile kutlayan TEMA Vakfı’na verilmişti. Bu ödülün ardından TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın “Doğru Yaşam Ödülü”ne layık görülmesi, hem TEMA’nın hem de “Toprak Dede” Hayrettin Karaca’nın dünya çapında örnek alındığının bir kanıtı olarak değerlendiriliyor. TEMA Vakfı, Yaşam için Toprak Ödülü’nün ardından “Bu ödülü tüm Türkiye için alıyoruz” demişti.

Toprak Yaşamdır                                                                                                                               TEMA Vakfı

Haber Kaynak: TEMAVakfi@smartmessage.com.tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir