Fazıl Hüsnü Dağlarcanın vasiyeti

 

Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vasiyeti açıklandı.

     Şair Sunay Akın       
 

94 yaşında hayata gözlerini yuman şiir çınarı Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın özel eşyalarının bulunduğu " Dağlarca Burada"  odasına ev sahipliği yapan Bilfen Okulları'nda törenle anıldı. Törene, Kadıköy Belediye Başkanı av. Selami Öztürk, şair yazar Sunay Akın, Cumhuriyet Gazetesi'nden Egemen Berköz, Dağlarca'nın yakın dostları, öğretmenler ve veliler katıldı.

Törende 7. Sınıf öğrencilerinin oluşturduğu müzik grubunun notaları eşliğinde öğrenciler şairin  "Çocuk ve Allah " adlı şiirinden parçalar okundu. Ardından Kadıköy Belediyesi Hukuk işleri Müdürü Cem Hondu tarafından Dağlarca'nın vasiyeti okundu. Daha önce evinin kendisi tarafından Kadıköy Belediyesince müze yapılması için talepte bulunan Dağlarca ayrıca Bilfen okullarına da okunan vasiyetinde başarılı öğrencilere burs olarak verilmesi kaydı ile şu ana kadar yayınlanan ve bundan sonra yayınlanacak tüm kitaplarından elde edilecek gelirini bağışladı. Vasiyetnamesinde bunu yapmasının amacı olarak " Türk çocuğuna Atatürk yolunu göstermek " olarak belirten Dağlarca'nın bu vasiyeti okul tarafından " Bilfen Dağlarca Bursu" maddi durumu iyi olmayan başarılı çocuklara okulunda yapacağı katkı ile değerlendirilecek.

Bilfen İlköğretim Okulları Koordinatörü Nurşen Kayatürk " Dağlarca'nın vasiyetine sahip çıkarak bu bursla onun arzu ettiği gibi Atatürkçü gençler yetiştireceğiz. Bursa, maddi durumu iyi olmayan çocuklar başvurabilecek. Yapacağımız sınavı başarı ile geçen çocuklar için oluşturulan bursa okul olarak biz de katkıda bulunacağız " dedi.

Törende Dağlarca'nın evini daha önce Kadıköy'de Türkiye'de bir ilk olarak Oyuncak Müzesi kuran Şair yazar Sunay Akın ile birlikte  "Dağlarca'nın Gökyüzü" adlı bir müzeye çevirmek için çalışma yürüten Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk'e şairin son dönemlerinde yanında olup titiz bir çalışma ile şaire sahip çıktığından dolayı bir onurluk verildi. Başkan Öztürk onurluğunu alırken yaptığı konuşmada "2007 yılının son aylarında kendisini ziyaret ettiğimiz günlerin birinde bizim Barış Manço'nun evini müze yaptığımızı duymuş ve bana "benin evimi de müze yapmanızı istiyorum ama gençlerin gelebileceği kitap okuyabileceği oturabileceği bir yer olsun hatta burası müze de olmasın burası " Dağlarca'nın Gökyüzü" olsun  "  dedi. Bizde bundan hareketle sevgili Sunay Akın ile beraber evini kendisinin bizden istediği gibi gençlerin geldiği kitaplarını okuduğu ve Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıktığı bir eğitim mekânı olması için çalışacağız. Son günlerinden yine gençlere mesajınız nedir diye sorulduğunda yattığı yerden doğrularak "onlara söyleyin Cumhuriyete sıkı sıkı sarılıp sahip çıksınlar" dedi. Bizim üzerimize düşende Cumhuriyete, demokrasiye, laikliğe sıkı sıkıya sarılmak ve aramızdan yeni Dağlarcalar çıkarmak olacaktır " dedi.

Anma töreninde ayrıca şairin sık sık dinlediği " Geçti Dost Kervanı" türküsü seslendirildi. Dağlarca'nın " Elifin Kağnısı" Türkçe öğretmenlerinden Yaşar akalın tarafından okundu. 

Haber Kaynak: Kadıköy Bld. Basın Bürosu <basin@kadikoy.bel.tr>
Tarih: 04 Kasım 2008 Salı 08:54
Konu: Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın vasiyeti açıklandı.

Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın

*********

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir