Fazıl Say: Gezi Parkı Konçertosu İlk Seslendirilişi

GEZİ PARKI

Fazıl Say: Konçerto 2 Piyano ve Orkestra için Op.49
Dünya Prömiyeri

24.10.2013 Perşembe, saat: 20:00
25.10.2013 Cuma, saat: 20:00

Großer Sendesaal des NDR
Rudolf-von-Bennigsen-Ufer 22
30169  Hannover

http://www.ardmediathek.de/radio/KlickKlack/Gezi-Park-1/BR-KLASSIK/Video?documentId=19246322&bcastId=15525438

http://www.ndr.de/orchester_chor/radiophilharmonie/konzerte/ring_a/fazilsay103.html

Fazıl Say'ın bestelediği "Gezi Parkı"  2 piyano ve Orkestra için OP.49 konçerto; şef: Arvo Volmer yönetiminde Hollanda Radyo Filarmoni orkestrası eşliğinde, piyanoda Ferhan ve Ferzan Önder kardeşler kardeşler tarafından ilk kez yorumlanacak.


Orkestra Şefi: Arvo Volmer


Fazıl Say

“O, sadece dahi bir piyanist değil; şüphesiz ki 21. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olacaktır.”
“He is not only a brilliant pianist, but will without doubt also become one of the great artists of the 21st century.” “Le Figaro” Paris
1970 yılında Ankaraʼda doğan Fazıl Say, 4 yaşında piyanoya başlamış, Ankara Devlet Konservatuarıʼnda “Üstün Yetenekli Çocuklar için Özel Statü”de öğrenim görerek 1987ʼde konservatuarın piyano ve kompozisyon bölümlerini bitirmiştir. Çalışmalarını Alman bursuyla Düsseldorf Müzik Yüksek Okuluʼnda sürdüren sanatçımız, 1991ʼde konçerto solisti diplomasını almış, 1992ʼde Berlin Tasarım Sanatları ve  Müzik Akademisiʼnde piyano ve oda müziği öğretmenliğine getirilmiştir. 1994ʼte Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birincilik kazanan Say, 1995ʼte New Yorkʼta yapılan kıtalararası yarışmanın da birincisi olarak parlak konser kariyerine başlamıştır. Ayrıca, besteci yönüyle  başarılar kazanan sanatçı, oratoryolar, piyano konçertoları, çeşitli formlarda orkestra, oda müziği ve piyano eserleri, şan ve piyano için çok sayıda şarkı bestelemiştir. Bu eserler arasında “Nazım” ve “Metin Altıok Ağıtı” başlıklı oratoryolar, 4 piyano konçertosu, Zürih Üniversitesiʼnin siparişi üzerine “Albert Einstein”ʼın anısına yazdığı orkestra eseri, Mozartʼın 250. doğum yılında Viyanaʼdaki Kutlama Komitesiʼnin siparişi dolayısıyla bestelenen “Patara” adlı bale müziği vardır.
 
Beş kıtada sürdürdüğü konserleri ve yankı uyandıran CDʼleriyle bütün dünyada aranan bir piyanist olan Fazıl Say, derinlikli yorum kavrayışı  nedeniyle günümüze kadar 20 uluslararası ödülle onurlandırılmıştır. Sunduğu konserlerle her yıl yüz binlerce müzikseverin hayranlığını kazanan sanatçı, New York Filarmoni, St. Petersburg Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Viyana Filarmoni, Çek Filarmoni, İsrail Filarmoni, Orchestre National de France, Tokyo Senfoni gibi orkestralar eşliğinde çağımızın tanınmış şefleriyle konser vermiş, 2007 Floransa Festivaliʼnin kapanış konserinde Zubin Mehtaʼnın yönettiği Floransa Orkestrası ile yirmi bin kişi tarafından izlenen bir açık hava konseri sunmuştur. Yine 2007 yılında Montreux Caz Festivaliʼnde piyano jürisinin başkanlığını yapan Sayʼın, Türk saz şairi Aşık Veyselʼin “Kara Toprak” adlı halk şarkısından esinlenerek bestelediği piyano parçasını da içeren aynı başlıklı CD, Amerikaʼda Bilboard listelerinde 6. sıraya yükselmiştir. 2008ʼde Avrupa Birliği tarafından “Kültür Elçisi” unvanıyla görevlendirilen Fazıl Say, doğu ve batı kültürleri arasında yeni köprü kurmayı amaçlamıştır.
Alıntı: https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/16902-GMA-Masterclass-Kompoziyon-Fazil-Say.html#.Ulnr5NLxqbQ

Ferhan & Ferzan Önder


Alıntı: https://www.evetbenim.com/haber/haberdetay/16836-Konser-Borusan-Quartet-Ferhan-onder—Ferzan-onder.html#.Ulnv3tLxqbQ

 

Adres:
Großer Sendesaal des NDR
Rudolf-von-Bennigsen-Ufer 22
30169  Hannover
Telefon: (0511) 277 898 99
Preis: 15,- € | 23,- € | 30,- € | 39,- €
zzgl. VVK-Gebühr

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise.yalcin@gmail.com
.
Haber Kaynak: Fazıl Say Official

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir