İ.B.B. Şehir Tiyatroları nda Yeni Oyun: Bekleme Salonu

 İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda Yeni Oyun: Bekleme Salonu

Yiğit Sertdemir’in yazdığı, Tolga Yeter’in yönettiği Bekleme Salonu’nun müziğini Selim Can Yalçın, sahne-kostüm tasarımını Ayhan Doğan, ışık tasarımını Fatih M. Haroğlu, efekt tasarımını Yusuf Tuncer yaptı. Bekleme Salonu’nda Cengiz Tangör, Ertuğrul Postoğlu, Zeynep Özyağcılar rol alıyor.

Oyun: Bekleme Salonu, Yazan; Yiğit Sertdemir, Yöneten; Tolga Yeter, İBB Şehir Tiyatroları 2009

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 2009-2010 sezonu yeni oyunlarından Bekleme Salonu, 25. Genç Günler kapsamında, geçtiğimiz Mayıs ayında ilk kez sahnelenmişti. Oyun, 14 -18 Ekim tarihleri arasında, İ.B.B. Şehir Tiyatroları Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilir.

 

Oyun: Bekleme Salonu, Yazan; Yiğit Sertdemir, Yöneten; Tolga Yeter, İBB Şehir Tiyatroları 2009

Üç kişi aynı amaçla geldikleri bekleme salonunda, küçük bir ‘engel’le karşılaşırlar. Yapmaları gereken beklemek mi yahut beklemekten vazgeçip, içine sürüklendikleri şifreleri çözmek mi? Her şifre sadece akıl yürüterek değil aynı zamanda onlara verilen oyunun kurallarıyla çözülmeli. Kazanmak uğruna, birbirlerini yok etmeyi göze almaları da gerekebilir. Fakat kaybettikleri kazandıklarına göre ne kadar önemli. Bunun kararını herkes kendince verebilir. Sonuçta herkesin bir gün, bir yerde karşısına çıkabilecek bir “bekleme salonunun” neden, nasıl, ne zaman, yaşanacağını merak ediyorsanız beklemeye gerek yok.

Oyun: Bekleme Salonu, Yazan; Yiğit Sertdemir, Yöneten; Tolga Yeter, İBB Şehir Tiyatroları 2009

Yiğit Sertdemir’in yazdığı, Tolga Yeter’in yönettiği Bekleme Salonu’nun müziğini Selim Can Yalçın, sahne-kostüm tasarımını Ayhan Doğan, ışık tasarımını Fatih M. Haroğlu, efekt tasarımını Yusuf Tuncer yaptı. Bekleme Salonu’nda Cengiz Tangör, Ertuğrul Postoğlu, Zeynep Özyağcılar rol alıyor.

Bekleme Salonu’nun broşüründen:

Yazan: Yiğit Sertdemir

1979 yılında İzmir’de doğdu. Fen Lisesi’ni 1995 yılında bitirdikten sonra, İTÜ’de Makine Mühendisliği okumak için İstanbul’a geldi. İTÜ’de tiyatro ile uğraşırken, mühendislik eğitimiyle amatör olarak ilgilendi. 1998 yılında, ilk oyun denemesi olan ‘Yumuşak Ge’yi yazdı. Buna rağmen yazmaktan vazgeçmedi. 1999 yılında, İTÜ’den yaşamdaşlarıyla, Altıdan Sonra Tiyatro’yu kurdu. Aynı sene Sadri Alışık Tiyatrosu’nda ilk kez profesyonel olarak sahneye çıktı. 2002 yılında; kaydını alıp, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde burslu olarak okumaya ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda ‘yevmiyeli sanatçı’ olarak çalışmaya başladı. Halen; Altıdan Sonra Tiyatro’da ve İBBŞT’de tiyatro ile uğraşmakta, geceleri yazmakta, boş kalan zamanlarında da uyumaktadır. Evlidir. Mutludur.

Oynadığı Oyunlardan Bazıları

Can Ateşinde Kanatlar, Bağdat Hatun, Çılgın Dünya, Üç Kızkardeş, Deri Ceket, Mefisto

Yönettiği Oyunlar

O.B.E.B, Öldün Duydun mu?, Kapıların Dışında, Leonce ile Lena, Yeşil Papağan Limited, Koleksiyoncu

Yazdığı Oyunlar

Bekleme Salonu, O.B.E.B, Öldün Duydun mu?, 444, Medeniyet Tiyatrosu, Faili Müşterek

Kitap

Y. Sertdemir – Toplu Oyunları I / Mitos Boyut Yayınevi

Y. Sertdemir – Toplu Oyunları II / Mitos Boyut Yayınevi (Ocak 2010)

Aldığı Ödüller

Bekleme Salonu – 4. Lions Tiyatro Ödülleri – Genç Oyun Yazarı Onur Ödülü

O.B.E.B – 5. Lions Tiyatro Ödülleri – Yılın Başarılı Oyun Yazarı Ödülü

Öldün Duydun mu? – Vasıf Öngören Özel Ödülü

Medeniyet Tiyatrosu – PAM Liselerarası Tiyatro Yarışması En İyi Oyun Ödülü

444 – Afife Tiyatro Ödülleri – Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü

444 – 33. Ulusal İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri – En İyi Oyun Yazarı Ödülü

444 – Tiyatro Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri – 2008 Yılı Oyun Yazarı Ödülü

Yöneten: Tolga Yeter

1978, İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde üç senesini harcadıktan sonra, icra edemeyeceği bir meslek dalı için okumanın anlamsızlığını kavradı. Hemen Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girdi ve en kısa sürede mezun oldu. Öğrenciliği sürerken Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatrosu’nda bir yıl çalıştı. 2000 yılından bu yana sanatçı unvanını taşıdığı İBB Şehir Tiyatroları’nda tiyatro hayatına devam ediyor. Bozuk Düzen, Hasır Şapka, Suç ve Ceza, Abelard ve Heloise, Meraki, Macbeth, Bizans Düştü, Antigone, Düş Oyuncakları, Eskici Dükkânı, Vişne Bahçesi rol aldığı oyunlardan bazıları.

Çıkmaz Sokak, Bütün Oğullarım, Yeşil Papağan Limited, Elma Hırsızları, Memuroğlu Memur, Sevgiye Gülünür mü?, Haybeden Gerçeküstü Aşk, Aşk, Yaramaz Aliş, Çizmeli Kedi, Bekleme Salonu yönettiği oyunlardan bazıları… Meraki’deki oyunuyla “2003 Avni Dilligil Jüri Özendirme Oyuncu”, Çıkmaz Sokak ile de “En İyi Yönetmen” ödüllerini aldı. Uzun senelerdir sürdürdüğü üniversite tiyatrosu yönetmenliği, şirketlere eğitimlerin yanı sıra, bazı ilköğretim okullarında drama eğitmenliği yapmakta; dizi ve reklam oyunculuğunun beraberinde seslendirme sanatçılığına devam etmekte. 2003 yılının en uzun gününde evlendiği Yelda ile birlikte, dünyada yaptığı ve yapabileceği en iyi sanat ürünü olan oğlu Yalgın’a sahip.

Kurallar artık değişiyor, çünkü bizler piyon değiliz…

Tolga Yeter

Bugün var olmak için hayatımızda nelerden vazgeçiyoruz?

Egolarımızı, hırslarımızı bir kenara bırakıp nefes almayı düşündük mü?

Sürekli kaydedildiğimizi bile bile bu oyundan vazgeçmeyerek neden yaşıyoruz?

Ve daha yüzlerce soru…

Cevaplarını bazen bilmediğimiz, belki de hiç düşünmediğimiz sorular…

Sevgili tanıklar buradan çıkarken sormanızı rica edeceğim tek bir soru var:

“İstediğinizi söylemekte özgür müsünüz? Unutmayın kurallar artık değişti.”

İ.B.B Şehir Tiyatroları’nın geçtiğimiz sezon 25. Genç Günler buluşmasında Türkiye’nin genç yazarlarından birinin en genç oyununu, genç bir tiyatrocu olarak sizlerle buluşturabilmekten gurur duydum.

Heyecanla, yeni üretimlerle başladığımız 2009-2010 sezonunda Bekleme Salonu’nu sizlerle buluşturmak mutluluk verici…

Bu buluşmanın ev sahibi Arif Akkaya’ya, bizleri davet eden Orhan Alkaya’ya, ardından da buluşmanın sizlere ulaşmasını sağlayan Ayşenil Şamlıoğlu’na teşekkür…

Veeeeee…

Cengiz, Ertuğrul ve Zeynep’le aynı yolda yürürken bu kadar çok şey öğrenmek; Nagehan, Göksel ve Eda’nın yardımlarından güç almak; Ayhan, Selim Can ve Fatih’in yaratıcılıklarıyla zenginleşmek; Erdoğan, Habib, Müzeyyen, Mustafa ve Ramazan’ın yorgunluk ve mutluluklarına ortak olmak ne kadar özelmiş… Çok şanslıyım…

Umarım bana kayıtsız şartsız evladını emanet eden kardeşime ve siz tanıklarımıza hak ettiğiniz güzelliği biraz olsun yaşatabiliriz…

Oyun: Bekleme Salonu, Yazan; Yiğit Sertdemir, Yöneten; Tolga Yeter, İBB Şehir Tiyatroları 2009

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI

Genel Sanat Yönetmenliği – 0 212 2460628 – 0212 2191078 / Faks: 0212 2259276

basin.yayin@ibb.gov.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir