İBB ŞEHİR TİYATROLARI NA MAKEDONYA DAN İKİ ÖDÜL.

İBB ŞEHİR TİYATROLARI’NA MAKEDONYA’DAN İKİ ÖDÜL.

Lysistrata “Kadınlar da Savaşırsa"
 

 

 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2012-2013 yurt dışı turneleri kapsamında prömiyerini Uluslararası Stobi Antik Drama Festivali’nde yapan Aristophanes’in yazdığı Kemal Kocatürk’ün yönettiği Lysistrata “Kadınlarda Savaşırsa” festivalin yarışma bölümünde iki ödüle layık görüldü.
 
Festivalin açılış oyunu olarak 13 Temmuz 2013 tarihinde sahnelenen Lysistrata’da En İyi kadın Oyuncu Ödülü’ne Nazan Yatgın, Sahne Görsel Efekt Tasarımı  ödülü’ne ise Kemal Kocatürk ve Sırrı Topraktepe layık görüldü.
 
Lysistrata “Kadınlar da Savaşırsa”, “savaş” ve “kadının toplumdaki yeri” temalarını işler. Savaşlardan bıkıp usanan kadınların eşlerini kaybetmemek ve daha güzel bir gelecek için yönetim merkezi Akropolis’i işgal etmeleri ve erkeklerin savaşa katılmaları durumunda kadınlıklarını öne çıkarmaları anlatılır.

 
Çevirisini Azra Erhat – Sabahattin Eyüboğlu’nun, sahne tasarımını Kemal Kocatürk’ün, kostüm tasarımını Canan Göknil’in, ışık tasarımını Murat İşçi’nin, efekt tasarımını Hidayet Öztürk’ün yaptığı oyunda müzik Mertol Şalt, koreografi ise Salima Sökmen imzasını taşıyor. Oyunda Berrin Akdeniz, Hülya Arslan, Murat Bavli, Demet Bozyaka Şalt, Ayşen Çetiner, Gökhan Eğilmezbaş, Çağrı Ö. Hün, Irmak Örnek, Bensu Orhunöz, Selçuk Soğukçay, İbrahim Ulutaş, Nazan Yatgın, Çağlar Yiğitoğulları, Çağatay Palabıyık rol alıyor.
 
 

__________________________________________________________
Haber Kaynak: Basın Bülteni 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir