Mauricio Vallina Konseri gerçekleşti.

http://www.gumuslukfestival.org

 

Mauricio Vallina Konseri 

25.07.2013 Perşembe, saat: 21:00
Koyunbaba Antik Taşocağı

Kübalı piyanist Mauricio Vallina, Gümüşlük’te konser verecek
 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Kübalı piyanist Mauricio Vallina’nın 25 Temmuz Perşembe günü saat 21:00’de Koyunbaba Antik Taş Ocağında vereceği konserle devam edecek.
 
Mauricio Vallina, müziğin dramatik yapısını üstün kavrayışı, parlak hafifliği, müthiş dışavurumcu gücü ve büyüleyici renk katmanıyla ender bir müzikal kişilik sergiler. Brüksel’de yaşayan Mauricio Vallina, (1970) ulusal ve uluslararası piyano yarışmalarında en iyi ödülleri kazanmış, önde gelen müzisyenler tarafından özgün yeteneği takdirle karşılanmış bir sanatçı. Valencia (1994) ve Gernika (1996) uluslararası piyano yarışmaları, ödül kazandığı yarışmalardan birkaçı; ayrıca Küba ve İspanyol müziğinde en iyi performans için özel ödüllere de layık görüldü.
 
La Roque d’Anthéron, Schleswig-Holstein müzik festivali, Ruhr Piano festivali, Radio France-Montpellier, Sintra, Lugano gibi büyük uluslararası festivallerde performans gösterdi. Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da önemli etkinliklerde solist olarak; oda müziğinde verdiği resitallerde ve orkestralarla verdiği konserlerde övgüyle karşılandı. Bach’tan çağdaşlara kadar geniş bir repertuvar sergileyen Vallina, programlarına keşfedilmemiş bestelerle çekicilik kazandıran bir sanatçı olarak öne çıkıyor. Vallina, 2010 yılından beri Lions Kulübünün “Mozart” Vienna Online Akademisinin executive profesörüdür.
 
Program
25 Temmuz Perşambe akşamı festival kapsamında sahneye çıkacak olan Mauricio Vallina, programının ilk yarısında J.S. Bach/F. Liszt’ten, “Fantasie and Fugue for Organ in G minör BWV 542” ve F. Liszt’ten “Totentanz: Paraphrase on Dies Irae. S 126 for piano solo” adlı eserleri seslendirecek. Sanatçı programının ikinci yarısında şu eserlere yer verecek; G. Verdi/F. Liszt, “Paraphrase de concert from Rigole”; R. Schumann, “Piano Quintet in E flat major, Op.44, Allegro Brillante, In modo d’una marcia. Una poco largamente, Scherzo: Molto vivace, Allegro ma non troppo”.

Antik Taş Ocağı Kübalı piyanist Vallina’yı ağırladı
25.07.2013 Perşembe, Gümüşlük Festivali
 
 

Bodrum’un Gümüşlük beldesinde devam etmekte olan Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, tüm hızıyla devam ediyor. Bu yıl da birbirinden ünlü sanatçıları misafir eden festivalin dün akşamki konuğu, dünyanın önde gelen müzisyenleri tarafından ‘özgün yetenek’ olarak adlandırılan Kübalı piyanist Mauricio Vallina idi.

 
Taşları Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Mausolleion anıt mezarının yapımında kullanılan 2500 yıllık bir tarihe sahip Koyunbaba Antik Taş Ocağında sahneye çıkan Mauricio Vallina, katıldığı ulusal ve uluslararası piyano yarışmalarından en iyi derece ve ödüllerle dönmüş bir sanatçı. Eleştirmenler tarafından müziğin dramatik yapısını üstün kavrayışı, parlak hafifliği, müthiş dışavurumcu gücü ve büyüleyici renk katmanıyla ender bir müzikal kişilik olarak anılıyor.
 
“Atmosfer büyüleyiciydi. Rüzgâr gizemli bir hava taşıyordu”
Kübalı piyanist Mauricio Vallina, konser mekânını dolduran klasik müzikseverlerin karşısına seçkin bir repertuvarla çıktı. Sanatçı, konserin ilk yarısında J.S. Bach/F.Liszt’ten, “Fantasie and Fugue for Organ in G minor BWV 542” ve yine F.Liszt’ten, “Totentanz: ‘Paraphrase on Dies Irae’ S 126 for piano solo” adlı eserleri seslendirdi. Vallina, programının ikinci yarısına G.Verdi/ F.Liszt’in, “Paraphrase de concert from ‘Rigoletto" adlı eserle başladı. Daha sonra sanatçı F.Liszt’ten iki esere yer verdi. Önce “Gondoliera” ve ardından “Vals Oubliée No 1 in F sharp Major R 38, Mephisto Vals No 1 in A Major R 38”i seslendiren Mauricio Vallina, programında sonunda izleyiciler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı. “Atmosfer büyüleyiciydi. Rüzgâr gizemli bir hava taşıyordu” diyen Vallina, programın ardından izleyicinin yoğun talebi üzerine, bis yapmak üzere tekrar sahneye gelerek bir Arjantin tango uyarlamasını seslendirdi. 


Mauricio Vallina

Mauricio Vallina, 2001 yılında Internatıonal EMI Classics’ten çıkardığı ilk EMI Abbey Road CD’si için “Le Monde de la Musique” dergisinin “CHOC” etiketine layık görül
mekle beraber Viyana, Londra ve Paris’te büyük övgü topladı. Brüksel’de yaşayan Mauricio Vallina, (1970) ulusal ve   uluslararası piyano yarışmalarında en iyi ödülleri kazandı, önde gelen müzisyenler tarafından özgün yeteneği takdirle karşılandı. Valencia  (1994) ve Gernika (1996) uluslararası piyano yarışmaları ödül kazandığı yarışmalardan birkaçı; ayrıca Küba ve İspanyol müziğinde en iyi performans için özel ödüllere layık görüldü. 1988 yılında, doğduğu şehir Havana’da “Altın” diplomayla mezun  olduktan sonra Moskova “Tchaikovsky” Konservatuvarında (1996’da Güzel Sanatlarda Lisans), Madrid Kraliyet Konservatuvarı ve Como  Uluslararası Piyano Vakfında mükemmel sayılan eğitimini tamamladı. Roberto Urbay, Henrietta Mirvis, Irina Plotnikova, Joaquin Soriano,  Alicia de Larrocha, Dimitri Bashkirov, Fou Tsong, Zenaida Manfugás ve Martha Argerich’in esaslı rehberlik ve etkileri, sanatçılığına olağanüstü  bir boyut kazandırdı. 1998’de Zürich’teki ilk temsili Vallina’nın uluslararası kariyerinde belirleyici bir olaydı. La Roque d’Anthéron, Schleswig-Holstein müzik festivali, Ruhr Piano festivali, Radio France-Montpellier, Sintra, Lugano gibi büyük uluslararası festivallerde performans gösterdi. Avrupa, Amerika, Asya ve Avustralya’da önemli etkinliklerde solist olarak; oda müziğinde verdiği resitallerde ve orkestralarla verdiği konserlerde övgüyle karşılandı. Mauricio Vallina, ileri gelen orkestralarla birçok tanınmış şefin yönetiminde sahne aldı. Oda müziğinde Polina Leschenko, Gabriela Montero, Geza Hosszu-Legocky, Mark Drobinsky, Renaud Capuçon ve Gautier Capuçon gibi müzisyenlerle sahneyi paylaştı. “Evening Talks”, “Nelson Freire” (bir Brezilya prodüksiyonu) adlı belgesel filmlerde ön plana çıktı, birçok ülkede ikili piyano konserlerinde Martha Argerich ile beraber çaldı; bu konserlerin kimisi, “Lugano Festivalinden Live” 2005, 2007 ve 2009 EMI etiketiyle kaydedildi.

 

 
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali – http://www.gumuslukfestival.org
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir