İDOB 2018-2019 Sezonu Açılış Konseri

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 2018-2019 Sezonu, “Açılış Konseri” ile Başlıyor!
28 Eylül 2018 saat:20.00’de Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, yeni sezona Rossini’nin ölümünün 150. yıldönümü’ne ithafen hazırlanan “Açılış Konseri” ile başlıyor. Orkestra şefliğini Zdravkov Lazarov , koro şefliğini Paolo Villa’nın üstlendiği konserde, Rossini’nin İtalya’da bir Türk, 2. Mehmet, Sevil Berberi, Otello, Külkedisi , Stabat Mater, Semiramide, Ren’e Yolculukgibi birçok ölümsüz eserinden aryalar seslendirilecek. Konserde solist olarak; Caner Akgün, Caner Akın, Ayşe Sinem Ekşioğlu, Alper Göçeri, Nesrin Gönüldağ, Özge Kalelioğlu, Ali İhsan Onat, Hale Soner, Nazlı Deniz Süren, Elif Tuğba Tekışık, Umut Tingür, Hande Soner Ürben, Gökhan Ürben, Sevim Zerenaoğlu yer alıyor.
İDOB’un bu seneki teması “idealizm”. İdealizm denince akla ilk gelen figür elbette: Don Kişot . Cervantes’in, 500 yıl önce yazdığı eser, hiçbir dönemde güncelliğini yitirmedi.Don Kişot, bu sezona damgasını vuruyor! Geçen sene bale ile başlayan Don Kişot teması , bu sezon gelişerek opera, müzikal, çocuk oyunu ve hatta konserlerde karşımıza çıkacak.
Bu kapsamda, J.Massenet’ in en son eseri Don Kişot Operası, Recep Ayyılmaz rejisi ile, 19 Ocak 2019’deTürkiye prömiyeri’ni yapacak.Önceki sezonlarda sahnelenen M. Leigh’inMançalı ŞövalyeMüzikaliise Murat Göksu rejisi ile Mayıs ayında sahnede olacak. Geçtiğimiz sezon prömiyer yapan ve büyük ilgi gören L.Minkus’un, M.Petipa Koreografisi ve Ayşem Sunal Savaşkurt’un sahne düzenlemesi ile Bale de Ekim ayında sahnelenmeye devam edecek. Ayrıca Don Kişot; Ocak ayında çocuklarla buluşacak.
Prömiyer yapacak olan diğer bir eser ise S.Rahmaninov’un Aleko Operası.Doğan Çelik rejisi ile sahnelenecek eser, 19 Nisan 2019’da prömiyer yapacak.
Balede bu sezon prömiyer yapacak olan, Verdi’nin müziklerinden oluşturulmuş “Üç Silahşör” adlı eseri ise , G. Armağan Davran ve A. Volkan Ersoy’un senaryo – koreografisi ile 1 Aralık 2018’de ilk kez sahnelenecek.

Adnan Saygun’un ölümsüz eseri Yunus Emre ise, içinde canlı orkestra ve solo – koronun yer alacağı, bale eseri olarak, prömiyerini 23 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirecek.
Yeni sezonda, 16.yy’dan 21.yy’a kadar farklı dönemlere ait eserlerin olduğu geniş bir opera repertuarı seyircileri bekliyor! Geçtiğimiz sezonlarda çok ilgi gören ve bu sezon da devam edecek olanVerdi’nin Falstaff Operası, Stravinsky’nin The Rake’s Progress Operası, Evrim Demirel bestesi ve Ahmet Ümit librettosu ile Ninatta Operası,Vivaldi’nin Bayazed Operası, izleyici ile buluşacak.

Balede ise; Çetin Işıközlü’nün Judith ve Çaykovski’nin 3 Aşk Balesi, Dünya Dans Günü Kutlamalarıve 3 Bale, bu sezon sahlenecek bale eserleri arasında olacak.
İDOB Modern Dans Topluluğu , yine zengin bir seçki sunuyor! İki MDT eseri de, dünya prömiyerleri ile sezonda yerini alacak. 5 Aralık 2018 tarihinde prömiyer yapacak olan, Elektronika; aralarında çağdaş bestecimiz Bülent Arel’in de olduğu, elektronik müzik bestecilerinin çalışmalarından oluşuyor. Eserin koreografları ise Evrim Akyay, Dong Kyu,Kim ve İhsan Rustem.
Koreograf Beyhan Murphy’nin, yeni eseri “Dönülmez Akşamın Ufku” ise 22 Mart 2019’da prömiyer yapmaya hazırlanıyor. 60’lar ve 70’ler dönemi Türk popüler müziğinin, unutulmaz sanatçılarına ait şarkılar eşliğinde hazırlanan koreografi, pop-art tarzı yaklaşımıyla seyircilerin beğenisine sunulacak.
Geçen sezonlarda sahnelenen ve yoğun ilgi nedeniyle devam edecek olan Jizel, Alis Yıldızların Altında, Şehir-Orman, Güldestan, Mini-Fest de , Mdt programında sahnelenmeye devam edecek.
Çocuk oyunlarında ise, Tamino’nun RüyasıOperasıayrıca “Dans et şarkı söyle”ve “Resim Yarışması” etkinlikleri, çocuklara yönelik olarak sahnelenecek eserler arasında olacak.
İDOB, bu sezon da 20 farklı konser ile “konserler” dizisine devam ediyor.Cumhuriyet Konseri, Rus Besteciler, Atatürk’ü Anma Konseri, Stabat Mater (Rossini), Ustalara Saygı, Napoliten, Kış Konseri, Yeni Yıl Konseri, Alman Romantikleri, Senfonik Konser, İspanyol Besteciler, Barok Konseri, Bahar Konseri, Nocturno(Gece Müziği), Çocuk Korosu Konseri, Requiem(Verdi) , Gençlik Konseri, Fuaye Konserleri ve Arkeoloji Müzesi Konserlerisezon boyunca sürecek.

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Songül Sarıpınar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir