İstanbul Resitalleri


http://www.istanbulrecitals.com/1314/sezon/takvimcoversade.html

İstanbul Resitalleri
5 Ekim 2013 – 5 Haziran 2014
SSM – Sakıp Sabancı Müzesi

 

"İstanbul Resitalleri hayatımıza kıymetli bir kazanç olarak girdi." Gülsin Onay 

 

CHOPIN | MOUSSORGSKI

DAVID KADOUCH piyano
5 EKİM 2013 Cumartesi 20:00
 
2013 La Roque d' Anthéron Festivali'ne Mayıs ayından start veren David Kadouch, 5 Ekim'de İstanbul Resitalleri'nin yeni sezonunu açıyor. Uluslararası Manchester Festivali'nde Martha Argerich ile aynı sahneyi paylaşan sanatçı 2008'de de Murray Perahia'nın yerine sahneye çıkmıştı. Fransız piyanistin takviminde İstanbul Resitalleri sezon galası'nın ardından Hong Kong Senfoni ile konseri var.
Sanatçının Cologne Philharmonic ile Beethoven'ın 5 numaralı "Imparator" konçertosunu seslendirdiği konserinin canlı kaydı 2007'de Naxos tarafından yayınlandı. Ruhr Festivali'ndeki (Almanya) canlı konser kaydından Liszt, Beethoven ve Prokofiev'in yer aldıği albümü ise 2008'de… Norveç'li besteci Grieg'in keman sonatları için Alexandra Soumm'a eşlik ettiği oda müziği albümü ile birlikte 2010'da iki albümü birden piyasaya çıktı. TransArt Live plak şirketinden çıkan diğer albümünde ise Shostakovich’in Prelüdlerini kaydetti. 2011'de Decca'dan çıkan solo albümünde Schumann seslendirdi. 2012'de Mirare etiketiyle çıkan albümünde Moussorgski seslendiren David Kadouch'un yayınlanmış toplam 6 albümü bulunuyor. 
 
Program:
"Dünyanın bütün piyano müziği, biri dışında imha edilecek olsa korunması gereken eserin Chopin'in op. 28 prelüdleri olması gerekir."
Henry Finck, ‘Chopin and Other Musical Essays’
CHOPIN
Prelüdler Op. 28
*ara**
MOUSSORGSKI
"Bir Sergiden Tablolar"
 
 
 

'DANSES'

CHOPIN, HANDEL, TCHAIKOVSKY, BARTOK, GINASTERA, MOZART, DEBUSSY, GRANADOS, BRAHMS, KHATCHATURIAN, CHOPIN, PIAZZOLA, DE FALLA, BIZET
LAURE FAVRE-KAHN piyano
16 KASIM 2013 Cumartesi 20:00
 
Laure Favre Kahn, Nisan 2013'te çıkan 11. albümü "Danses" ile bir kez daha İstanbul'da! Romantik dönemin büyük ismi Chopin'i kendine aşık edecek kadar başarılı piyanizmi olduğu iddia edilen Fransız sanatçının sahne enerjisi ise ışığın efendisi Rembrant'ı kıskandıracak kadar parlak.
 
İlk albümünde, Schumann seslendiren sanatçının daha sonraki albümlerinde Chopin, Rachmaninoff, Gottschalk ve Çaykovski'nin eserleri yer aldı. Sanatçı, Chopin'in 24 prelüdünü kaydettiği albümünün ardından 2011'de Propiano plak şirketinden çıkan "R. Hahn Piano Works" albümünde Venezuella asıllı Fransız besteci Reynaldo Hahn'ı kaydetti. Transart etiketiyle yayınlanan ve farklı bestecilerin dans parçalarını seslendirdiği "Danses" adlı son albümü ise Nisan 2013'te piyasaya çıktı. Sanatçının bugüne kadar yayınlanmış toplam 11 albümü bulunuyor. 
 
Program
 
"DANSES"
CHOPIN
3 Mazurkas
HANDEL
Sarabande et Passacaille, Extrait de la XIème suite
TCHAIKOVSKY
Valse sentimentale op. 51 n° 6
BARTOK
Danses Roumaines
GINASTERA
2ème danse argentine
MOZART
La Marche Turque
DEBUSSY
Danse bohémienne
*ara**
GRANADOS
Danse Espagnole n°5 “Andaluza”
BRAHMS
Danses Hongroises n° 11 et 7 
KHATCHATURIAN
Valse de Mascarade
CHOPIN
3 valses
PIAZZOLA
2 Tangos
DE FALLA
Danse rituelle du feu
BIZET
La Farandole, extrait de l'Arlésienne du feu
 
 
 

YORK BOWEN | JOHANNES BRAHMS
CRISTINA ORTIZ piyano
12 ARALIK 2013 Perşembe 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed' 
 
Piyanonun 'Büyük Hanımefendisi' Cristina Ortiz, özel bir programla 3. kez İstanbul Resitalleri'ne konuk oluyor. Sanatçı, resitalin ilk bölümünü çağdaş İngiliz besteci York Bowen'ın piyano için yazılmış tüm prelüdlerine, ikinci bölümünü ise tamamen Brahms'a ayırdı. 27 Kasım 2013'te Londra'da Queen Elizabeth Hall'da vereceği resitalin ardından 12 Aralık 2013'te İstanbul Resitalleri için Sakıp Sabancı Müzesi 'the Seed'de sahneye çıkacak olan sanatçının takviminde İstanbul'un ardından bir Amerika turnesi var. Ortiz'in bugüne kadar yayınlanmış 35 albümü bulunuyor.
 
Cristina Ortiz'in bugüne kadar kaydettiği 35 albümü, Naxos, Intrada, BIS, Collins Classics, EMI Classics ve Decca etiketleriyle yayınlandı. 20.y.y Brezilya'lı kompozitörlerin eserlerini seslendirdiği 'Le Monde 'un Seçimi' ve "5 Diapasons" etiketleri alan, Fransız plak şirketi I
NTRADA'dan çıkan "Alma Brasileira" adlı albümünün ardından bu sene Fine Arts Quartet'le Fransız besteci Saint-Saëns'ı kaydettiği ve 2013 Mart ayında Naxos etiketiyle yayınlanan son albümü ise yine övgü dolu sözlerle basında yer aldı. Sanatçının kayıt çalışmalarını tamamladığı York Bowen albümü ise bugünlerde yayınlanıyor.
 
 
Program
BOWEN
Prelüdler
*ara**
BRAHMS
Intermezzo Si bemol minör Op. 117 No. 2
BRAHMS
Intermezzo Mi bemol minör Op 118 No. 6 
BRAHMS
Piyano Sonatı Fa minör Op. 5 No. 3
 

SCHUMANN | HOLLIGER | KURTAG | SCHUBERT

CÉDRIC PESCIA piyano
17 OCAK 2014 Cuma 20:00
 
 
İsviçreli piyanist Cédric Pescia'nın müzikal yaşamı tıpkı bir İsviçre saatini andırıyor. Ayrı ayrı çalışan her bir mekanizma bütünün mükemmelliğine hizmet ediyor… Pescia'nın farklı alanlardan damıtılmış bilgi ve becerileri onun piyanizmini zenginleştiriyor. Konser piyanistliği, jüri üyeliği, piyano profesörlüğü ve festival yönetmenliği gibi her biri ayrı bir beceri, ilgi ve zaman isteyen alanlardaki aktif çalışmaları sanatçının müziğe bağışlanmış hayatının en önemli göstergeleri. Pescia'yı özel kılan ise, tüm bunları genç yaşında bir arada yapabiliyor olması. İsviçreli sanatçının İstanbul Resitalleri öncesindeki durakları Almanya, Rusya ve Norveç.
 
Cédric Pescia'nın basından olağanüstü övgüler alan kayıtları Claves Records ve Aeon plak şirketleri tarafından yayınlanıyor. İlk solo albümü 2004 yılında yayınlanan Pescia'nın albüm kayıtları arasında Bach'ın "Goldberg Varyasyonları", Schumann'ın solo piyano için tüm çalışmaları, Fransız bestecilerden Couperin, Messiaen ve Debussy, Busoni ve Beethoven'ın piyano sonatları bulunuyor. Bugüne kadar yayınlanmış sekiz albümü bulunan sanatçı 2012'de yayınlanan son albümünde ise John Cage seslendirdi.
Program:
SCHUMANN
Kinderszenen op.15
HOLLIGER
"Elis"
SCHUMANN
Kreisleriana op.16
*ara**
KURTAG
"Játékok" (Seçmeler)
SCHUBERT
Sonate Nr.20 A-Dur D959
 


 

BEATRICE RANA piyano
15 ŞUBAT 2014 Cumartesi 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
 
Son günlerin en taze klasik müzik haberlerinde adından sıklıkla söz edilen İtalyan piyanist Beatrice Rana, Haziran 2013'te dünyanın en popüler, en prestijli yarışmalarından Van Cliburn (ABD) Uluslararası Piyano Yarışması'nda "aslında birincilik onun olmalıydı" sesleri arasında hem ikincilik ödülü 'Gümüş Madalya'yı hem de 'İzleyici Özel Ödülü'nü kazandı. 'Van Cliburn' ödülleri sonrası bir basamak daha yüksek seviyede seyretmeye başlayan uluslararası müzik kariyerinde Beatrice Rana'nın, klasik müzik eleştirmenlerinden dinleyicilerine; konser salonlarından orkestra şeflerine uzanan farklı çevrelerden topladığı büyük beğeni artarak devam ediyor.
 
Tchaikovsky'nin 1 numaralı piyano konçertosu'nda yaşının çok ötesinde, büyük bir ustalık sergilediği piyanizmi ile Rana, 2011'de Montreal Uluslararası Piyano Yarışması'nın sadece "Birincilik" ödülünü değil aynı zamanda yarışmanın diğer tüm özel ödüllerini de kazanmıştı. Avrupa ve Amerika ağırlıklı olmak üzere uluslararası resital ve konserleri ile birçok festivale konuk olan, önemli orkestralarla aynı sahneyi paylaşan sanatçı, performansları ile baş döndürüyor.
Beatrice Rana'nın 2012 yılında yayınlanan, Chopin Preludleri ve Scriabine’nin 2 numaralı piyano sonatını seslendirdiği ilk albümü uluslararası beğeni toplamaya devam ediyor.
 
Program
BACH
Partita n. 1 Si bemol majör BWV 825
SCHUMANN
Senfonik Etüdler op. 13
*ara**
PROKOFIEV
Piyano Sonatı No. 6 Op. 82
 
 
 

 
PETER JABLONSKI piyano
13 MART 2014 Perşembe 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
 
İsveç Kraliyet Madalyası taşıyan Peter Jablonski, karizmatik ve sağlam virtüözitesi ile ülkesi İsveç'in uluslararası arenadaki gurur kaynağı. Washington Post, Jablonski'nin piyanizmini "Hayatınızda bir veya birkaç kez böyle bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Bir müzisyen, olağanüstü bir yetenek, size çok iyi bildiğinizi sandığınız bir eseri yeniden, yeni baştan düşündürür. İşte bu büyük yetenek, İsveçli piyanist Peter Jablonski…" sözleriyle anlatıyor. 
 
Resital ve konserlerinin yanı sıra İsveç Karlskrona Oda Müziği Festivali'nin Artistik Direktörlüğünü de yapan Peter Jablonski'nin son dönem kayıtları arasında Tchaikovsky (2010), Kilar (2011) ve Shostakovich (2012) bulunuyor. Sanatçının Kraliyet Filarmoni ile kaydettiği son albümü Decca etiketiyle yayınlandı. 
 
Program:
MOZART
Re minör Fantezi KV397
MOZART
6 Varyasyon 'Salve tu, Domine' K 398 F majör
GRIEG
Lirik Parçalar (seçmeler)
GRIEG
Sol minör Balad Op 24
*ara**
RACHMANINOV
Etudes-Tableaux Op 39
RACHMANINOV
Moments musicaux, Op.16
RACHMANINOV
Prelude Op. posth Fragments
PROKOFIEV
Sonat No.7 in Si bemol majör op.83

 
 


 

CHOPIN |
LISZT
SA CHEN piyano
11 NİSAN 2014 Cuma 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
 
Dünyanın en prestijli üç uluslararası piyano yarışmasından birden (Leeds-Chopin-Van Cliburn) ödülle dönen ilk piyanist ünvanına sahip Sa Chen, L’OFFICIEL dergisi tarafından 2009'da "Çin'in En Önemli 10 kadın Sanatçısı" arasında gösterildi.
 
Bugüne kadar yayınlanmış 4 albümü bulunan Sa Chen, Sir Simon Rattle, Leonard Slatkin ve Long Yu gibi dünyaca ünlü şeflerle; Los Angeles Filarmoni, Stockholm Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Milwaukee Senfoni Orkestrası, Pittsburgh Senfoni, Bremen Filarmoni ve Hong Kong Filarmoni gibi dev orkestralarla aynı sahneyi paylaşıyor. 
 
Program:
CHOPIN
24 Prelüd, op.28
*ara**
LISZT
Sonata Si Minör
 
 


 

BACH, BEETHOVEN, CHOPIN, SCHUMANN, TCHAIKOVSKY
CLAIRE HUANGCI piyano
10 MAYIS 2014 Cumartesi 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
 
2013 Van Cliburn Jüri Özel Ödülü sahibi Claire Huangci, bir peri kızını andıran zarif görünüşünün tam tersine piyano başında klavyeye olan kuvvetli hakimiyeti ile izleyenleri şaşırtarak kendine hayran bırakıyor. Chopin Magazine, sanatçının piyanizmini “Çok ender piyanist böyle duygu ve enerji yüklü bir tsunami yaratabilir.” diyerek tanımlıyor. Madonna'nın Türkiye konseri ile çakışan 7 Haziran'da Claire'i dinlemeyi tercih eden usta kalem Hıncal Uluç, resital sonrası Sabah'ta tam sayfa ayırdığı "Madonna değil, Claire Huangci!" başlıklı yazısında sanatçının piyanizmi için" … sahneye bir fırtına gibi girdi; girdiği anda da seyirciyi avcunun içine aldı…" diye yazdı.
Claire Huangci, Tchaikovski: "Sleeping Beauty" ve Prokofiev: "Romeo & Juliet" seslendirdiği ilk solo albümünün kayıtlarını 2013'te tamamladı. Müzik çalışmalarına Almanya'da devam eden sanatçı, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya ülkelerinde konser ve resitallerini sürdürüyor.
 
Program:
BACH
Toccata c-moll BWV 911
BEETHOVEN 
32 Variationen c-moll WoO 80
CHOPIN
Ballade Nr. 1 g-moll op. 2
*ara**
SCHUMANN
Symphonische Etüden op. 13
TCHAIKOVSKY (arn. PLETNEV)
Auszüge aus der Dornröschen Suite
 
 
BEETHOVEN | SCHUBERT | CHOPIN
ALEXEJ GORLATCH piyano
5 HAZİRAN 2014 Perşembe 20:00
SAKIP SABANCI MÜZESİ 'the Seed'
 
Olağanüstü yeteneği ulusal ve uluslararası ödüllerle tekrar tekrar tescil edilen 25 yaşındaki Ukrayna doğumlu Alman piyanist Alexej Gorlatch, ARD Uluslararası Piyano Yarışması'nın 60. Yılında birincilik, yüksek prestijli Leeds Uluslararası Piyano Yarışması'nda gümüş madalya ve Dublin Uluslararası Piyano Yarışması'nda birincilik ödüllerini kazandı…
Alexej Gorlatch'ın Ocak 2012'de çıkan Beethoven albümü ile birlikte yayınlanan üç albümü de basında övgü dolu sözlerle yer aldı. 
 
Program:
BEETHOVEN
Sonat Op. 31/2 Re minör "The Tempest"
BEETHOVEN
Sonat Op. 27/2 Do diyez minör "Moonlight"
*ara**
SCHUBERT
16 Alman Dansı Op. 33
CHOPIN
4 Mazurka Op. 67
CHOPIN
4 Mazurka op.68
CHOPIN
Şerzo Si bemol minör, Op. 31 
 


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: http://www.istanbulrecitals.com/
 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir