İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar, Yazan: Sevim Burak, Yöneten: İskender Altın, Ankara Devlet Tiyatroları

“İŞTE BAŞ İŞTE GÖVDE İŞTE KANATLAR” Yazan: Sevim Burak, Yöneten: İskender Altın
DEVLET TİYATROLARINDA İLK KEZ

ANKARA DEVLET TİYATROSU’NDA

Devlet Tiyatroları’nda ilk kez Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan “İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar” adlı oyunun prömiyeri 9 Şubat 2010 Salı (yarın) saat 20:00’de Stüdyo Sahnesi’nde yapılacak.

Türk Edebiyatının en ilginç kişilik ve yazarlarından olan Sevim Burak’ın yazdığı oyunu; daha önce Görüşme, Kutlama, Çağrı (Vaclav Havel), Zengin Mutfağı (Vasıf Öngören), Arkabahçe (Bilgesu Erenus), Otobüs (Stanislav Stratiev) Bay Puntilla ve Uşağı Matti (Bertolt Brecht) gibi birçok oyun sahneye koymuş olan Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı İskender Altın yönetiyor. Oyunda dekor ve kostüm tasarımı Funda Karasaç, Işık tasarımı ise Şükrü Kırımoğlu tarafından gerçekleştiriliyor.

Küçük yaşlarda evinden veya yurdundan alınarak bir evde yaşayıp çalışan, emekleri ve vücutları sömürülen iki kadının hikayesi üstüne kurulu oyunda: Funda Gökgücü ve Elvin Beşikçioğlu rol alıyor.

İskender Altın bu oyunu sahnelemek isteyişini şöyle açıklıyor: “Sahnelenmesi kadar oynanması da çok zor bir metin. Sevim Burak’ı ve yazarlığını bilenler, onun sıçrayan zekâsını, montaj gibi kurgusunu, kelimelerle oynayışını, duygu renklerindeki olağanüstü karmaşıklığı bilirler. Yazar, tüm eserlerinde farklı açılardan ele aldığı bu özellikleri, “İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar” oyununda bir sarmal olarak kullanmıştır. Asal olarak Melek ve Nıvart’ın; sömürülmüş, incitilmiş, hor görülmüş, kullanılmış iki kadının, unutulmuşluklarını, yalnızlıklarını, kaybolmuşluklarını -yer yer alaya alarak- çılgınca bir komediyle, trajik olan arasında gidip gelen serüvenlerini bulduk. Melek ve Nıvart’ın gerçekliklerini, çok can acıtan cümleleri yoluyla hayata tutunmalarını ve hayatı ellerinden kaçırmalarını göstermek istedik. Herkesin kendinden bir parça, bir duygu, bir resim bulacağı bir oyunu seyirciyle paylaşmayı umuyoruz.”

Haber Kaynak: Ankara Devlet Tiyatroları
İleti: Tolga Savaşçı, DT Basın Yayın Bölümü
Haber Düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir