İTÜ: Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu'nu Kaybettik

                                                                                   1965 – 2017
İTÜ İleri Müzik Araştırmalar Merkezi (İTÜ MİAM) Direktörü, değerli akademisyenimiz Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu’nun yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrendik.
Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu için bugün 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü Maçka Yerleşkemizdeki Mustafa Kemal Amfisi’nde, saat 14:00’te bir tören düzenlenecektir. Merhumenin naaşı, Teşvikiye Camii’nde kılınacak ikindi namazını takiben Edirnekapı Şehitliği’nde defnedilecektir.
İTÜ Ailesi olarak, Osmanlı Müziği ve Türk Sanat Müziği konularındaki çalışmalarıyla kültürel ve akademik birikimimize büyük katkı sağlayan Beşiroğlu’na Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, çalışma arkadaşlarına, öğrencilerine ve tüm İTÜ’lülere baş sağlığı dileriz.
Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu kimdir?
Akademisyen kimliğinin yanında aynı zamanda kanun, çeng, arp virtüözü ve eğitmeni olan Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı (İTÜ TMDK) Çalgı Eğitim Bölümü Mızraplı Ana Sanat Dalı Kanun Bölümü’nden 1986 yılında mezun oldu. “Sekiz Parmak Kanun Etüd ve Alıştırmaları” başlıklı teziyle 1988 yılında yüksek lisans ve “3.Selim Döneminin Müzik ve Müzisyenler Açısından İncelenmesi” çalışmasıyla 1994 yılında sanatta yeterlik derecelerini aldı. 1999 yılında tamamladığı doktora sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi’nde, “Osmanlı Tarihi ve Müziği” konusunda gerçekleştiren akademisyenimize 1997 yılında, Türk Sanat Müziği alanında doçentlik unvanı verildi. 2005 yılında ise konservatuvarımızın Müzikoloji Bölümü’nde profesörlüğe yükselen Beşiroğlu; Eurasia Ensemble, Romeiko Ensemble, Kantemir Ensemble, Hattusha Ensemble, İzmir Baroque gibi farklı müzik topluluklarıyla sayısız projede yer aldı. Harvard Üniversitesi’nde tarih profesörü Dr. Cemal Kafadar ile “Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş dönemi ve Fatih dönemine kadar müzik yaşantısı ve müzik çalgılar” üzerine doktoraüstü çalışmasını yaptı. Merhume akademisyen bunun yanında, davetli olarak 1993’ten bu yana her yıl “Osmanlı ve Türk Musıkisi” üzerine seminerler verdiği Boston’daki New England Konservatuvarı’nın Müzikoloji ve Müzik Tarihi bölümlerinde 1999 yılında “konuk bilim insanı” unvanıyla araştırmalar da yapmıştı. 
1999 yılında Sosyal Bilimler Enstitümüze bağlı olarak kurulan Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin program kurucuları arasında yer alan öğretim üyemiz, 2012’den itibaren buranın müdürlüğünü de üstlendi ve bu kurumun Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı lisansüstü programlarında ve anabilim dalı başkanlığı ve koordinatörlüğünü yaptığı Müzikoloji ve Müzik Teorisi Doktora Programında, Müzikoloji, Etnomüzikoloji ve Organoloji konularında dersler verdi. 2008-2013 yılları arasında İTÜ TMDK Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Beşiroğlu bu yıl ise, Yrd. Doç. Şeyma Ersoy Çak ile editörlüğünü yaptığı “Kadın ve Müzik” adlı eseri ve önsözünü Prof. Martin Stokes’un yazdığı “Bir Muhabbet Kuşu – Postmodern Göstergeler Işığında Zeki Müren” isimli kitabını yayınlamıştı. Akademisyenimiz vefatına değin, İTÜ TMDK’da ve İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde (İTÜ MİAM) kanun çalma, sistematik müzikoloji, organoloji, etnomüzikoloji, makam kuramı, Osmanlı – Türk müzik tarihi, Türkiye’de müzik, müzik ve cinsiyet, Akdeniz kültürlerinde müzik derslerini yürütüyordu.
                                                Görseller: Serhan Bali facebook sosyal paylaşım sayfasından izinle alınmıştır.
                                                         Prof. Şefika Şehvar Beşiroğlu, sonsuzluğa uğurlandı

Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: İTÜ Basın Bülteni: http://www.itu.edu.tr/duyuru/prof-sefika-sehvar-besiroglunun-vefati-hakkinda​

YORUMLAR:
Profesör Şehvar Beşiroğlu'nu ebediyete uğurladık. 
Beşiroğlu'yla konser salonlarında pek çok kez aynı sıralarda oturdum. Çevresine yaydığı enerji çok büyüktü ve ben de payıma düşeni alıyordum.
İTÜ Mustafa Kemal Amfisinde düzenlenen uğurlama töreninde bu kez sahneden gülen yüzüyle salonu dolduran sevenlerine bakıyordu. Gülen yüzünden sonsuz bir ışık yaymaya devam etti. Hakkında anlatılanlar ise herkes gibi beni de çok etkiledi. 
Yeri doldurulamayacak kanuni, çeng ve arp sanatçısı, akademisyen Şehvar Beşiroğlu huzur içinde uyuyunuz.

Yıldız üstüne yıldızlar avuçlarımızdan yitip gidiyorlar.. Acınızı yürekten paylaşır,taziyelerimi sunarım.
Yüce Rabbim ailesinin son acısı olsun..Ailesine,sevdiklerine ve Müzik Camiasına sabır ve metanet dilerim.

Çok üzüldüm, yakınlarına ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Işıklar içinde uyusun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir