Klasik Keyifler: 2018 -2019 Ankara Müze Evliyagil Konserleri

0

Konserler:
KK alışılmadık yerlerde konserler organize eder; eski bir yağ değirmeni, oturma odaları, kasaba meydanları, kervansaraylar, hastahaneler, Bizans kiliseleri ve manastırları, Osmanlı Medreseleri, sanat galerileri gibi.
Müzisyen ile dinleyici arasındaki sınırları azaltmaya çalışır, ki ikisi de insan. Oda müziğinin tarihini hatırlatan konser mekanlarını resmiyetten uzak tutar, aralarında iletişim kurmalarını sağlar ve modern konser salonlarında yakalanması zor olan bir yakınlık, kişisellik ve insanilik sunar.
Türkiye binlerce yıldan beri uygarlıkların beşiği olmuş bir coğarafya ve bunların izleri iç içe, üst üste, alt alta görülebiliyor. KK yerkürenin her tarafından müzisyenleri bu çok kültürlü ve tarihi mekanlarda bir araya getirerek ilham kazanmalarını ve Doğu ve Batı kültürlerinin müzik kültürlerini birlikte yorumlamalarını sağlar ve anlamalarına yol açar.KONSER SERİSİ:
Baroque & Modern
13 Ekim 2018, 18:30Stabat Mater
Elif Canbazoğlu
İrem Kırgız
KK Barok
—17 Kasım 2018, 18:30
Çağdaş Flüt Retrospektifi
Cem Önertürk
—28 Aralık 2018, 18:30
Esrarengiz Sonatlar
Önder Baloğlu
KK Barok
—4 Şubat 2019, 18:30
Mekanlar
Garth Knox
Diamanda La
Berge
Dramm

21 Mart 2019, 18:30
Mahal: Ses Yerleştirmesi
Engin Dağlık
Bilkent Kompozisyon

7 Nisan 2019, 18:30
Sacher Varyasyonları
Gökhan Bağcı

30 Mayıs 2019, 18:30
Güzel ve Sahipsiz
Ellen Jewett MÜZE EVLİYAGİL
Koleksiyonerlerin eserlerini galerilerde birkaç hafta süren sergilerden, birkaç gün ile sınırlı fuarlardan, herşeyin birkaç dakika içinde kararlaştırıldığı müzayedelerden ya da sanatçı atölyelerinden satın aldıklarını düşündüğümüzde, pek çok eserin yeterince izlenmeden, farkedilmeden kişilerin ‘mahrem’ mekanlarına girdiğini rahatlıkla varsayabiliriz.
Sarp Evliyagil, kendi koleksiyonunda yer alan bu ‘görünmez’ eserlerin, izlemek isteyen herkese açılmasını, başka bir deyişle ‘müzeleşmesini’ hedefliyor.
Müze Evliyagil, Ajanstürk’ün Yönetim Kurulu Başkanı Sarp Evliyagil’in mesleği gereği ilgi duyduğu özgün baskı dizileri ve koleksiyonunu farklılaştıran dev ölçekli heykellerinde aralarında yer aldığı yüzlerce eser içinden seçilenleri, belirli aralıklarla ve farklı odaklar etrafında düzenlenecek sergilerle kamusallaşmasını sağlıyor.
2008 yılında ortaya çıkan Müze Evliyagil fikri, 2014-2015 yılları arasında, İncek’te, ‘merkezden uzak bir merkez’de gerçekleşen inşaat ile Ankara’da sanata, üç kata yayılan 750 m2’lik bir sergi alanı, heykel bahçesi, film salonu ve kütüphane kazandırıyor.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Klasik Keyifler

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.