Konser: Gülsin Onay ve Endellion Dörtlüsü

http://www.gumuslukfestival.org

 

Endellion Dörtlüsü & Gülsin Onay Konseri
28.07.2013 Pazar, saat: 21:00
Koyunbaba Mevkii, Tarihi Taş Ocağı

Gülsin Onay:
"Müziğin büyüsü ile seslerin dansı birleşince en güzel duygular paylaşılıyor..
Ne güzel ve coşkulu bir konserdi..
Endelloon Quartet ile çalmak büyük zevkti, Schumann'ın Irmak gibi akan beşlisinde neşeyi sevinci yaşadık adeta..
İlk yarıda çaldıklar Haydn ve Britten Quartet de harikaydı..
Ah ne desem, iyi ki müzik var…"

 

29.07.2013 Pazartesi, saat: 13:10
Gülsin Onay:
Güzel nağmeler hala yankılanıyor kayalarda..

 

 

Endellion Dörtlüsü ve Gülsin Onay’dan unutulmayacak bir konser
 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bir unutulmaz konsere daha ev sahipliği yaptı. Dünyanın en seçkin yaylı dörtlülerinden biri olarak gösterilen Endellion Quartet ve Piyanist Gülsin Onay’ın Koyunbaba Antik Taş Ocağında birlikte verdikleri konser yoğun bir klasik müziksever topluluğu tarafından ilgisiyle izlendi. 
 
Avustralya’dan Asya’ya, Orta Doğu’dan Güney Afrika ve Batı Avrupa’ya kadar dünyanın birçok yerinde turneler düzenleyen Endellion Dörtlüsü’nü, Gümüşlük’te Gülsin Onay’la birlikte izleme fırsatını yakalayan 600 civarında sanatsever, gecede Haydn, Britten ve Schumann’ın yaylı dörtlü ve bir piyano için yazılmış eserlerini dinlediler.  
 
Çok özel bir repertuvarı seslendirdiler 
Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen festivalin co-sponsorları arasında yer alan Bosch ayrıca gecenin etkinlik sponsorluğunu da üstlendi. Kemanlarda Andrew Watkinson ve Ralph de Souza, Viyolada Garfield Jackson ve Viyolonselde David Waterman’dan oluşan Endellion Dörtlüsü ve Piyanist Gülsin Onay, tarihi mekânda verdikleri konserin ilk yarısında şu eser ve sanatçılara yer verdiler: J. Haydn, String Quartet, Op.71 No.1, Allegro, Adagio, Menuetto: Allegretto, (Finale): Vivace; E. Benjamin Britten, String Quartet No 1 in D major, Op 25 Andante sostenuto – Allegro vivo, Allegro con slancio, Andante calmo, Molto vivace. Programın ikinci yarısında ise sanatçılar Schumann’ın en önemli eserleri arasında gösterilen ve yazıldığı dönem piyano ve yaylı dörtlü için nadiren eser yazıldığı için türünün ilkleri arasında yer alan, “Piano Quintet in E flat major, Op. 44”ü senlendirdiler. Eser şu bölümlerden oluşuyordu: Allegro brillante; In modo d’una marcia. Un poco largamente; Scherzo: Molto vivace; 
Allegro ma non troppo.
 
Türkiye’de ilk konser
Cambridge Üniversitesinin 20 yıllık yerleşik sanatçı grubu, Kraliyet Filarmoni Derneğinin en iyi Oda Topluluğu Ödülünün sahibi olan Endellion Dörtlüsü, gerçek bir ses uyumu ve yakaladıkları mükemmel dengeyle, özellikle Beethoven ve Bartok serilerinde geniş bir hayran kitlesi yaratmış bir topluluk. Ayrıca Klasik Viyana Müziğinde de geniş bir repertuvar sahibi olan dörtlünün, alanlarında pek fazla rakibi bulunmuyor. Böylesine önemli bir dörtlüyü festivalde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten, festivalin de sanat danışmanı olan Gülsin Onay, “Gerçekten olağanüstü bir dörtlü, seslendirdiğimiz eserler de şiir gibiydi. Çok güzel bir gece oldu” şeklinde konuştu. "Türkiye çok güzel ve çok sıcak, sahili harika" diyen birinci keman Andrew Watkinson, 1969’da Türkiye’ye turist olarak gelmiş. Watkinson, grup olarak Türkiye’deki ilk konserlerini gerçekleştirdiklerini belirterek, Türk izleyicisi için “İnanılmaz bir izleyici kitlesi vardı, çok sessiz ve dikkatliler. Harikaydılar" şeklinde yorum yaptı. Daha önce Gülsin Onay'la Cambridge’de çaldığını söyleyen Watkinson, festivalden haberdar olduklarını ve çok başarılı bir organizasyon olduğunu belirtti.
 
Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 1 Ağustos Perşembe akşamı saat 21:00’de İtalyan piyanist Aldo Ragone’nin vereceği konserle devam edecek. 

 

Endellion Dörtlüsü Biografi
Cambridge Üniversitesinin 20 yıllık yerleşik sanatçı grubu, Kraliyet Filarmoni Derneğinin en iyi Oda Topluluğu Ödülünün sahibi dünyanın en seçkin dörtlülerinden biri o
larak tanınan Endellion Dörtlüsü "izleyiciyi ışıl ışıl yakıyor" (Daily Telegraph) ve "konser izleyicisini, olağanüstü dostça bir ilişki kurarak büyülüyor, birbirlerini yeniden keşfedercesine çalıyor, izleyiciyle alışılmadık samimi bir seviyede iletişim kuruyor" (Guardian). Endellion Dörtlüsü’nün geçmiş yıllar içerisindeki programları düzenli olarak Avustralya, Uzak Doğu, Orta Doğu, Güney Afrika ve Batı Avrupa’nın tüm ülkelerine turneler içerir.
 
Yakin geçmişte ve ileriki zamandaki dikkat çekici performansları (Warner Classics'ten çıkmış övgüyle karşılanmış kayıtlarını takiben) New York'un Metropolitan Müzesindeki Beethoven Serisinin icrası, Avrupa, Çin, Kanada ve Güney Amerika'daki konserler ve Warner Classics'teki diğer Schubert ve Haydn kayıtlarını da içermekte.
 
1992'den beri Cambridge Üniversitesinde yerleşik sanatçı olmalarına ilaveten ABD'de MIT'de üç kısa süreli yerleşik sanatçı grubu ve Guildhall Müzik ve Dram Okulunda misafir sanatçı grubu sıfatını üstlenmişlerdir. Eski Amadeus Quartet'in üyeleri ve Sir Thomas Allen, Joshua Bell, Michael Collins, Steven isserlis, Mitsuko Uchida ve Tabea Zimmerman gibi müzisyenlerle de misafir sanatçı ilişkisinde çalışmışlardır.
 
"…Bu olağanüstü müzisyenler karakteristik Beethoven kuartetlerinin o koyu anaforlarını aynı zamanda o her an yeniden beliren tatlı lirizmini yakalarlar. Bize de ağzımızın suyu akarak dinlemek kalır." Observer (Beethoven Yaylı Dörtlüler, bölüm 2 ile ilgili)
 
The New Grove Dictionary of Music and Musicians "Endellion, Britanya’nın muhtemelen en iyi dörtlüsüdür. Temkinli, gerçek bir ses uyumu, mükemmel bir denge ve harika bir tonla çalmaktalar. Klasik Viyana Müziği konu olunca rakipleri sayılı fakat repertuarları çok daha geniş ve o geniş repertuarı çalarken de övgü toplamaktalar. Özellikle Beethoven ve Bartok serilerinin hayranları çok.
 

 

  

Andrew Watkinson & Ralph de Souza – Kemanlar/Violins 
Garfield Jackson, Viyola Viola 
David Waterman, Viyolonsel Cello 

Gulsin Onay, Piyano Piano

Endellion Dörtlüsü & Gülsin Onay konseri ilgiyle bekleniyor
Bodrum Klasik Müzik Derneği’nin bir etkinliği olarak düzenlenen Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 28 Temmuz Akşamı Endellion Dörtlüsünün, Devlet Sanatçımız Piyanist Gülsin Onay’la vereceği konserle devam edecek. Konser Bosch sponsorluğunda gerçekleşecek.
Endellion Dörtlüsü ve Gülsin Onay Taş Ocağı'nda sahneye çıkacak
 
Bu yıl 10. yaşını kutlayan festival, önemli müzisyenleri konuk etmeye devam ediyor. Let’s Bodrum! 10. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünyanın en gözde yaylılar dörtlülerinden biri olan Endellion Quartet’in ve dünyaca meşhur piyanistimiz Gülsin Onay’ın birlikte verecekleri konserle devam edecek.
 
Tarihi mekânda gerçekleşecek konser 28 Temmuz Pazar akşamı saat 21:00’de başlayacak. Klasik müzikseverlerin ilgiyle beklediği konserde birlikte sahneye çıkacak olan Endellion Dörtlüsü ve Gülsin Onay, izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatacak. 
 
Yılın en önemli konserlerinden biri
Cambridge Üniversitesinin 20 yıllık yerleşik sanatçı grubu ve Kraliyet Filarmoni Derneğinin en iyi Oda Topluluğu Ödülünün sahibi olan Endellion Dörtlüsü, dünyanın en seçkin dörtlülerinden biri olarak tanınıyor. Diğer yandan 64 ülke ve tüm kıtalara yayılan uluslararası bir kariyere sahip dünyanın en büyük müzik merkezlerinde, en büyük şeflerin yönettiği, öncelikli orkestralarla sahne alan Türkiye'nin yaşayan en ünlü piyanistlerinden biri olarak adlandırılan Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın birlikte sahne alacak olmaları bu konseri ilgi odağı yapmaya yetiyor. 
 
Seçkin bir repertuvar seslendirilecek
Kemanlarda Andrew Watkinson ve Ralph de Souza, Viyolada Garfield Jackson ve Viyolonselde David Waterman’dan oluşan Endellion Dörtlüsü ve Piyanist Gülsin Onay’ın, Koyunbaba Antik Taş Ocağının sahnesinde seslendirecekleri repertuvarın ilk yarısı şu eserlerden oluşacak: Haydn String Quartet, Op.71 No.1, Allegro, Adagio, Menuetto: Allegretto, (Finale): Vivace; Britten – String Quartet No 1 in D major, Op 25 Andante sostenuto – Allegro vivo, Allegro con slancio, Andante camlı, Molto vivace. Programın ikinci yarısında ise sanatçılar şu eserlere yer verecek: Schumann – Piano Quintet in E flat major, Op. 44 Allegro brillante, In modo d’una marcia. Un poco largamente Scherzo: Molto vivace Allegro ma non troppo.
 
 

 
Festival Sponsorları
Festival Ana Sponsoru, Let's Bodrum (Let's Bodrum'un Ana sp
onsoru: İş Bankası; Let’s Bodrum sponsorları: Türkcell, HaberTürk, EtsTur, Mudo, Mobilera); Festival Co-sponsorları, Kempinski Barbaros Bay, Bosch; Festival Kurumsal Sponsorları, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum Belediyesi, Gümüşlük Belediyesi, BODTO, TURSAB; Festival Basın Sponsorları, Sabah Gazetesi, Bodrum Ajans; Diğer Sponsorlar, Gümüşkaya Sitesi, THY, Victoria's, Otel Gümüşlük, Dobrum Bilgisayar, Limon Restoran, Günbatımı Restoran, Ekin Ofset, Studio Nord, Koçteş Elektrik, Erenler Sofrası. 
 
 

 

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Programı

 

15 Temmuz  – Gülsin Onay & Erkin Onay (Piyano/Keman) BODTO sponsorluğunda
20 Temmuz – 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri B sınıfı
21 Temmuz – 2. Uluslararası Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Final Konseri A sınıfı
22 Temmuz – Yury Martynov (Piyano, Rusya) 
25 Temmuz – Mauricio Vallina (Piyano, Küba) 
28 Temmuz – Endellion Dörtlüsü (Yaylı dörtlü, İngiltere) & Gülsin Onay (piyano) Bosch sponsorluğunda
01 Ağustos – Aldo Ragone (Piyano, İtalya) 
04 Ağustos – Pierre Réach (Piyano, Fransa) BODTO sponsorluğunda
10 Ağustos – Boğaziçi Caz Korosu 
16 Ağustos – Carlo Domeniconi & Derek Gripper (Gitar, İtalya) Kempinski Barbaros Bay sponsorluğunda
 
Konserlerin başlama saati 21.00’dir. Biletler, Festival Merkezi, www.sosyotix.com, Let’s Bodrum! Standları, Antik Taş Ocağından (Yalnız konser günleri) temin edilebilir.
 
İletişim
0 537 656 71 27

 
Sayfa Düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
tenise@evetbenim.com
Kaynak: Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali – http://www.gumuslukfestival.org
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir