MASKELİLER OYUNU , İsrail-Filistin Savaşı nın ortasında, Filistinli üç erkek kardesin hesaplaşması


MASKELİLER

Maskeliler Oyunu: Yazar; Ilan Hatsor, Yöneten;    Taner Barlas, İBB Şehir Tiyatroları 2009

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda savaş karşıtı bir oyun…

Yıllardır süregelen İsrail Filistin Savaşı’nda acılar katlanarak büyüyor. İstanbul Şehir Tiyatroları savaşın karşı konulmaz yıkıcı-parçalayıcı etkilerini, sanatın yapıcı-birleştirici gücünü vurgulayan “Maskeliler” adlı oyunla sahneye taşıyor.

Maskeliler Oyunu: Yazar; Ilan Hatsor, Yöneten;    Taner Barlas, İBB Şehir Tiyatroları 2009

İsrailli yazar Ilan Hatsor tarafından yazılan, Taner Barlas tarafından yönetilen Maskeliler, Filistinli üç erkek kardeşin, İsrail-Filistin Savaşı’nın ortasında, birbirleriyle yaşadıkları hesaplaşmayı konu alıyor. Oyun, savaşın, kardeşlik bağlarını bile koparabilecek baskın gücünü, insanları nefret ve şiddet içinde birbirlerinden uzaklaştıran yıkıcı etkilerini “karşı bakışla” gözler önüne seriyor.

Maskeliler’in dekor tasarımı Duygu Sağıroğlu, kostüm tasarımı ise Zuhal Soy imzası taşıyor. Serdar Orçin, Mehmet Gürhan, Levent Üzümcü’nün başrollerini paylaştığı Maskeliler, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ilk kez 12 Kasım 2008 tarihinde izleyicisiyle buluşmuştu.

Filistin gerçekliğine ayna tutar nitelikteki politik ve güncel oyun Maskeliler, 28 0cak- 1 Şubat tarihleri arasında İstanbul Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde, Filistin’in ve savaşın acılarını paylaşan herkes için sahnelenmeye devam ediyor…

İyi seyirler…

Taner Barlas: Yönetmen, Oyucu
Taner Barlas

Yönetmen Taner Barlas: Özgeçmiş

 İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ni ve L.C.C. Tiyatro Okulu’nu bitirdi. Tiyatro ve pandomim eğitimini İngiltere’de ve Polonya’da tamamladı. Ulusal ve uluslararası çeşitli tiyatro ve pandomim festivallerine katıldı.

Çeşitli tiyatro ve pandomim oyunları yazdı, yönetti ve oynadı. (‘Tırpan’, ‘Ali’nin Öyküsü’, ‘Sırtımızdakiler’, ‘Bir Martı’…)1984 yılında Taner Barlas Mim Tiyatro’sunu kurdu. 5 yıl sanat yönetmenliğini yaptı.

Halen İstanbul Belediyesi Tiyatroları’nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışan sanatçı, tiyatro ve sinema çalışmalarını birlikte yürütüyor. Taner Barlas’ın, tiyatro dalında 4, pandomim dalında 3 ödülü vardır.

Maber Kaynağı: İleri Haber: İBB Şehir Tiyatroları Basın Bürosu Basın Bülteni
Fotoğra: İBB Şehir Tiyatroları
Taner Barlas özgeçmiş: http://www.turksinemasi.com/sinemaci/sinemaci.asp?id=341
Haber Düzenleme Tevfik Yalçın evetbenim

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir