Mozarthaus Sanat ve Konser Evi 2018 Kasım ayı Etkinliği

Mozarthaus Sanat ve Konser Evi kuruluşunun 6.yılında konser ve etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor.“KLASİKTEN ÇAĞDAŞA Keman ve Viyolonsel Resitali”
Seda Baykara & Pınar Turan
3 Kasım Cumartesi, 20.00
Mozarthaus konserlerinin bu haftaki konukları Seda Baykara ve Pınar Turan. Sanatçılar Klasik Dönem’den 20. Yüzyıl’a uzanan bir program ile sanatseverlerle buluşacak.
Seda Baykara, keman
Pınar Turan, viyolonsel
Program
Joseph HAYDN, Keman ve Çello için Duet, Re Majör (11’’)
1. Poco Adagio
2.Tempo di menuetto (moderato)
3. Allegro (non troppo)
Jules MASSENET, ”Thais” Operasından ‘Meditation’ (6’’)
-Ara-
Arthur HONEGGER, Keman ve Çello için Sonatin, (H.80) (16’’)
1. Allegro
2. Andante
3. Allegro
Carlos GARDEL, ”Kadın Kokusu” filminin müziklerinden; Tango ”Por Una Cabeza” (5’’)
SEDA BAYKARA
24 Mart 1984 tarihinde Ankara’da doğdu. 1992 yılında ”TRT Ankara Çoksesli Çocuk Korosu” sınavını kazandı ve koronun 5 yıllık eğitim ve etkinlik süresini başarıyla tamamladı.
1994 ve 1995 yıllarında, H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı Piyano Bölümü’nü kazanarak, solfej ve piyano (Selçuk GÜNDEMİR ile) eğitimine başladı.
1995 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nın tam zamanlı Keman Bölümü’nü kazandı ve Prof. Engin ERALP ile çalışmaya başladı, çalışmalarına Prof.Ceylan KABAKÇI ile devam etti ve KABAKÇI’nın öğrencisi olarak 2005 yılında ”Lisans”, 2009 yılında ”Yüskek Lisans”ı bitirdi.
Öğrenciyken çalışma ve konserlerine katıldığı H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nın akademik orkestrası ‘Hacettepe Senfoni Orkestrası’nın, mezun olduktan sonra da (2005) asıl keman üyelerinden biri oldu. Orkestranın çeşitli konserlerinde solist ve başkemancı olarak görev aldı.
Hacettepe Senfoni Orkestrası dışında, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gibi çeşitli değerli orkestralarla da misafir sanatçı olarak konserlere katıldı.
Yurtiçi ve yurtdışında orkestra içinde ve solist olarak pek çok konser verdi. Orkestra ile konser verdiği ülkeler arasında Almanya (Berlin), Yunanistan (Selanik), Birleşik Devletler (Minesota), Fransa (Paris ve Belfort -solist olarak-), KKTC (Girne), Rusya (Moskova), Macaristan (Budapeşte, Eger, Miskolç ve Debrecen) ve Polonya (Varşova) yer almaktadır.
Türkiye’de kurulan ilk çağdaş müzik orkestrası olan ”Orkestra@Modern”in üyesi olmuş, konserlerinde yer almıştır.
Kendisini çağdaş müziğe yakınlaştıran Ertuğrul Oğuz Fırat’la 2004’te tanışmış ve ”Çağdaş Küğ” derslerine katılmaya başlamış, değerli hocamızın vefatına dek (2014) 10 yıl süreyle derslere devam etmiştir.
Sanatçı döneminin (Çağdaş Müzik) eserlerinin seslendirilmesine büyük önem vermektedir ve pek çok eserin dünyada ilk seslendirilişini yapmıştır. Bunlardan bazıları:
– 2003 Önder ÖZKOÇ; ”Keman ve Piyano Sonatı” (*Eser birlikte çaldığı piyanist Gökçen KÜÇÜK ile kendisine ithaf edilmiştir.)
– 2005 Önder ÖZKOÇ; Yaylı Çalgılar için ”Quartett”- [2006] Önder ÖZKOÇ; ”Keman Konçertosu” (*Eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– 2006 Ertuğrul Oğuz FIRAT; ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” (Keman-Piyano) (*Eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– 2007 Tarık TAL; ”Uzak” (Keman-Piyano)
– 2008 Ertuğrul Oğuz FIRAT; ”Kemancı Ustanın Büyü Kırını” (Solo Keman) (**Bu eserin ilk seslendirilişi kendisine ait değildir, bununla birlikte eser kendisine ithaf edilmiştir.)
– 2013 Ertuğrul Oğuz FIRAT; Üçül No:3 ”Devrimci Ortamda Sazların Cumhuriyeti” (Flüt-Keman-Piyano)
2008 yılında piyanist Gökçen KÜÇÜK’le birlikte, Ertuğrul Oğuz FIRAT’ın solo piyano, solo keman ve keman-piyano eserlerinden oluşan ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” adlı ilk cd kaydını yapmıştır (A.K.Müzik Yapım Org.).
ALBÜMLERİ:
— 2008 yılında piyanist Gökçen KÜÇÜK’le birlikte, Ertuğrul Oğuz FIRAT’ın solo piyano, solo keman ve keman-piyano eserlerinden oluşan ”Acı Gölgelerin Rastlantısında” adlı ilk cd kaydını yapmıştır (A.K.Müzik Yapım Org.).
— 2017 yılında bir diğer album, Alpha yayınlanmıştır. Sanatçı, İtalyan besteci Vise’nin albumu için İtalya’ya davet edilmiş, bestecinin eserlerinde yer alan keman partilerini kaydetmiştir.
Halen Hacettepe Senfoni Orkestrası’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya ve konserler vermeye devam etmektedir.
PINAR TURAN
1983 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Doç. Ş. İzzet Nazlıaka ile viyolonsel çalışmalarına başladı. Çeşitli oda müziği konserleri, sınıf konserleri ve resitaller verdi.
1999 yılında Paris Ulusal Konservatuvarı profesörlerinden Philippe Müller’in Master Class’ına katıldı. Aynı yıl Anaçev’in düzenlediği Genç Viyolonselciler Yarışması’na katıldı. Ardından East Mediterranean Youth Orchestra’sının sınavını kazandı.
2000 yılında ünlü bir Rus çellist olan Marina Tarasova’nın yapmış olduğu Master Class’a katıldı.2001 yılında Schleswig – Holstein Müzik Festivali’nin sınavına girdi.Aynı yıl Moskova Konservatuvarı çellistlerinden kompozitör,orkestra şefi ve piyanist olan üstün yetenekli solist Alexander Rudin’in master class’ına katıldı.
2002 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası ile Europaischer Musik Sommer’in açılışını yaparak Berlin turnesine katıldı. 2003 yılında viyolonsel çalışmalarına Yrd. Doç. Nuray Eşen ile devam etti.
2004 yılında H.Ü. Akademik Orkestra’sına girmiştir ve bu orkestra ile Karadeniz, Konya, Bodrum, İstanbul, Antalya, Afyon, Eskişehir, Samsun ve Amerika’da başarılı konserler vermiştir.
2005 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası ile Yunanistan turnesine katıldı.
2006 yılında viyolonsel çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olan Hayrettin Hoxha ile Yüksek Lisans yaparak ve oda müziği çalışmalarına da Elena Gledzinova ile devam etmiştir.
2008 yılında Yüksek Lisans eğitimini Hayrettin Hoxha ile Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başarıyla tamamlamıştır.
2009-2010 yıllarında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ücretli olarak eğitmenlik yapmıştır. Aynı yıl Ürgüp’te gerçekleşen “klasik keyifler” programında çellist Ruth Philips ve Ozan Tunca ile oda müziğinde Ellen Jewett ve ile çalışma fırsatı bulmuştur.
2011 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik’e girmiştir ve burada Doç.İzzet Nazlıaka, ve Prof. Doğan Cangal ile viyolonsel, Garbis Atmacayan ve Prof. Reyyan Başaran ile oda müziği ile çalışmıştır.
2016 yılında doktoradan mezun olumuştur. Halen H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası’nda öğretim görevlisi olarak görev yapmakta ve aynı zamanda grup üyelerindendir.BAROKTAN BUGÜNE
7 Kasım Çarşamba, 20.00
Mozarthaus konserlerinde bu haftanın konukları Bilkent Senfoni Orkestrası kontrabas sanatçısı Dritan Gani ve piyanist Serklana Gani. Sanatçılar, Barok Dönem’den günümüze uzanan bir program ile sanatseverler ile buluşacak.
Dritan Gani, kontrabas
Serklana Gani, piyano
Program:
A.CORELLI La folia
L.BOCCHERINI Rondo Re Majör
G.BOTTESINI Elegy No.1, Re Majör
F.HERTL Kontrabas ve Piyano İçin Sonat
– Allegro Moderato
– Andantino
– Alla Polka,Moderato
M.ANNUNZIATA Concerto Arjantino Op.123
– Adagio Poetico
D.HEYES Memento Mori
Martin Penning’e ithafen.. (Türkiye’deki ilk seslendirme)
P.K.WADDLE The Vampire Invited You to Come Sit With Him
In The Beautiful Cashmere Darkness
(Toplam program süresi: yaklaşık 60 dakika)
DRITAN GANI
Dritan Gani Arnavutluk başkenti, Tirana’da doğdu. Müzik eğitimine viyolonsel çalarak başladı.İlköğretimini tamamladıktan sonra “Jordan Misja” güzel sanatlar lisesine kontrabasa geçerek devam etti. Öğrenimini başarıyla tamamladıktan sonra “Akademia e Arteve” devlet konservatuvarına birincilikle girmeye hak kazandı. Üniversite diplomasını 1989’ta aldı ve komisyon tarafından son 10 yılın en başarılı öğrencisi olarak değerlendirildi.
İş hayatına okuduğu lisede kontrabas öğretmeni ve sanat yönetmeni olarak başladı, aynı zamanda Yaylı Sazlar Gençlik orkestrasını yöneterek Yunanistan, Korfu’ya turne düzenlemiş ve oldukça beğenilmiştir. Ağustos 1992’de Almanya, Bayreuth şehrinde Uluslararası Gençlik Festivalinde, Senfoni Orkestrasında ve Modern Müzik Ensemble’ında yer aldı. Bu süreç boyunca eşiyle Opera ve Bale Tiyatrosunun salonunda Mayıs 1992’de Bottesini ve Koussevitzky; Aralık 1994’de Hertl ve Dittersdorf’un parçalarından iki resital verdi. Mayıs 1994’de Avusturya’da Grats ve Klagenfurt şehirlerinde ve Slovenya Ljubljana’da, Tirana Yaylı Sazlar Gençlik Orkestrasıyla turneye katıldı. Bir başka önemli etkinlik olarak ilk defa çaldığı parçalarla ve farklı ensemble’larla Çağdaş Müzik Geceleri’ne katıldı. Parçalar: Ngrirje- duo kontrabas trompet- Endri Sina, Agorophobia- trio viyola çello kontrabas- Sokol Shupo (kasım 1994) ve İde Fikse- duo viola kontrabas- Gjon Simoni (kasım 1995). Tirana Yaylı Sazlar Oda Orkestrası ile İtalya’da birçok
konserler ve turneler yaptı. Solistlik ve oda müziği çalışmaları medyada basında ve televizyonlarda yer almış ayrıca Devlet Televizyonu tarafından kaydedilmiştir. Opera ve Bale Tiyatro Orkestrasıyla ve Radyo Televizyon Senfoni Orkestrasıyla hem Tirana’da hem de yurtdışında Bari, Roma, Verona, Milano gibi şehirlerde konserler vermiştir. Ocak 1996’da Ankara’ya gelen Gani, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kontrabas öğretmeni ve orkestra üyesi olarak kabul edildi. Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte İtalya Siena Festivali, Belçika, Portekiz, Japonya, Almanya Schleswig Holstein festivali gibi birçok önemli yerlerde bulundular. 2012 yılında Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği Çağdaş Sanatlar Merkezi Genç Besteciler Konseri’nde, Beste Özçelebi’nin yazdığı Kontrabas ve Piyano Sonatı ile yer aldı. Sonrasında MSSF Konser Salonu’nda eşinin ve oğlunun da çaldığı bir aile konseri düzenledi. 2015 yılında Ekim’den Kasım’a kadar ki zaman aralığında bir dizi konser verdi.
Adolf Mişek’in 60. ölüm yıldönümü münasebetiyle sırasıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi (Ankara), Kırmızı Salon (Priştina,Kosova), Sanat Akademisi (Tirana, Arnavutluk) ve Salon 2003 (Eskişehir) gibi yerlerde eşiyle kontrabas ve piyano sonatlarını seslendirdikleri konserler verdiler. 2016’da BASS 2016 PRAG’da da düzenlenen Avrupa Kongresinde çalışmalara katıldı ve solist olarak resitaller verdi. 20-22 Ekim 2017 tarihleri arasında İngiltere’deki Somerset Bass Weekend’e misafir sanatçı olarak katılıp, ustalık sınıfı ve solo konserler verdi. Solist olarak Hacettepe Senfoni Orkestrası eşliğinde şef Burak Tüzün ile ve Başkent Akademik Oda Orkestrası eşliğinde şef Maciej Zoltowski ile konserler verdi. Temmuz 2018’de İtalya’da düzenlenen BASS 2018 LUCCA Kongresi’nde birçok konser verdi. İlk konserinde D. Heyes ile ardından M. Anunciata ile birlikte bestecilerin eserlerini seslendirdi. Daha sonra aralarında iki tane dünya prömiyeri olan J. Alexander ve P. Machajdik’in eserleri ve devamını kendi oluşturduğu programıyla,
eşiyle beraber konser verdi. Son olarak S. Garcia’nın düzenlediği Lights and Sound Festivali’nde kongreye katılan birçok önemli isimle birlikte konser verdi. Öğretmen olarak öğrencilerine lise, lisans, yüksek lisans, sanata yeterlilikte yol göstermiştir. European Society of Bassists’e üyeliği olan sanatçı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde orkestra sanatçısı ve eğitmen olarak görevlerine devam etmektedir.
SERKLANA GANI
Arnavutluk’ta dünyaya gelen Serklana Gani 6 yaşında Maria Gjoka ve Elsa Veizi ile “Jordan Misja” güzel sanatlar lisesinde piyano eğitimine başladı. Çeşitli ulusal yarışmalara katılıp birçok ödüller kazanarak okulun en başarılı piyanistleri arasında yerini aldı. Liseyi birincilikle tamamladıktan sonra Tirana Devlet Konservatuvar’ına girmeyi hak kazanarak Margarita Kristidhi’nin sınıfına kabul edildi ve 1990 yılında mezun oldu. Bu dönemde verdiği konser ve resitallerde F. Chopin, L. van Beethoven, W. A. Mozart, F. Liszt, M. Mussorgsky ve S. Rahmaninoff gibi bestecilerin eserlerini seslendirdi. Aynı yıl, Radyo Televizyon Orkestrasıyla, M. Ravel’in piyano ve orkestrası için yazdığı Sol Majör Piyano Konçertosu’nu seslendirdi ve kaydetti. Mezun olduktan sonra aynı akademide piyano bölümünde öğretim üyeliği ve yaylı sazlarda korrepetitör görevlerini yaptı.
1994’te solo kariyerine Radyo Televizyon Orkestrasıyla Atina’da A. Skriabin’in fa diyez minör konçertosunu ardından Poulenc, Brahms, Liszt, Debussy, Bizet piyano duolarını ve Kerküra’da Mozart 23 numaralı piyano konçertosu’nu Camerata of Tirana ile yorumladı. Eşiyle Opera ve Bale Tiyatrosunun salonunda Mayıs 1992’de ve Aralık 1994’te resitaller verdi. Mayıs 1995’te “The Days of Albanian Contemporary Music” festivalinde piyano ve 8 yaylı çalgı için Endri Sina’nın bestelediği “Prelud ne Gri”adlı eseri seslendirdi. Ocak 1996’da Ankara’ya Bilkent Üniversitesi’nde eşlikçi ve öğretmen olarak çalışmaya başladı. İlk olarak şan bölümünde çalıştı daha sonra yaylı sazlar bölümü, yüksek lisans ve sanata yeterlilik öğrencileri ile sayısız konserlerde yer aldı. Ayrıca eşi ve oğluyla birlikte Bilkent Konser Salonu’nda bir aile konseri verdi. 2015 Ekim’den başlayarak eşiyle beraber birçok konserde yer aldı. Sırasıyla Çağdaş Sanatlar Merkezi (Ankara), Kırmızı Salon (Priştina/Kosova), Sanat Akademisi (Tirana/Arnavutluk) ve Salon 2003 (Eskişehir/Türkiye) gibi mekanlarda Adolf Mişek’in kontrabas ve piyano sonatlarını seslendirdiler. Eylül 2016’da Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen BASS 2016 PRAGUE Kontrbas Kongresinde çalışmalara katıldı ve konser verdi. Temmuz 2018’de İtalya’da BASS 2018 LUCCA Kongre ve Festivalinde, piyanist olarak birkaç konser verdi. D. Heyes ile beraber bestecinin kendi eserlerini eşiyle birlikte seslendirdi . Daha sonra yine eşiyle verdiği konserde birçok eserle birlikte P. Machajdik’in dünyada ilk seslendirilişi olan bir parçasını yorumladılar. Serklana Gani Temmuz 2013’te Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na geçti ve halen Bale Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmalarına devam etmektedir.ATATÜRK’ÜN ANISINA
METİS QUINTET & BERKCAN AKINCI
10 Kasım 2018 Cumartesi, 20.00
Metis Quintet ve bariton Berkcan Akıncı’nın yer alacağı bu özel konserde sanatçılar 10 Kasım Cumartesi akşamı müzikseverlerle buluşacaklar.
Metis Quintet
Onur Evren – Keman
Tulya Yılmaz, keman
Belma Tahan, viyola
Beste Ünal, viyolonsel
Cem Çeliksırt, gitar
Berkcan Akıncı, bariton
Konser Programı:
Leo Brouwer – from Yesterday to Penny Lane
Beatles Covers
Metis Quintet
-Ara-
Ah Ch’in Felice – A. VIVALDI
Stille Amare – G. F. HANDEL
Alto Giove – N. PORPORA
El Pano Moruno – M. FALLA
Nana – M. FALLA
El Vito – J. OBRADORS
Metis Quintet & Berkcan AKINCI
ONUR EVREN – Keman
1995 yılında Adana’da doğdu. Keman eğitimine 2004 yılında Prof. Hakan Çuhadar ile Çukurova Üniversite Devlet konservatuarında başladı.2006 yılında CAKA-İstanbul ve Kıbrıs konserlerinde yer aldı.2007-2013 yılları arasında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrasında çaldı.2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet konservatuarı yaylı çalgılar lise bölümüne yatay geçiş yaparak eğitimini Ludmila Sirotina,Ildiko Moog,Prof.Reyyan Yücelen Başaran ile sürdürdü. Ayrıca Igor Tkatchouk, Alexander Vinnitski,Ellen Jewett,Özcan Ulucan ve Cihat Aşkın isimlerle çalıştı.2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet konservatuarı keman bölümünden mezun oldu. Şu an Yüksek lisans eğitimini Prof. Reyyan Yücelen Başaran ile sürdürmektedir.
TULYA YILMAZ, keman
1991 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine opera sanatçısı ve keman metodu yazarı Ömer Can ile başladı. 1999 yılında Başkent Oda Orkestrası eşliğinde ilk konserini verdi. 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı keman bölümünü kazanarak Prof. Reyyan YÜCELEN BAŞARAN’ın öğrencisi oldu. Argun DEFNE ile solfej, İlya SİROTİN ile oda müziği çalıştı. Eğitim hayatı süresince Hacettepe Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası gibi orkestralarda çaldı. Suna KAN, Tuncay YILMAZ ve Joshua EPSTEİN’ın ustalık sınıflarına katıldı. 2015 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman bölümü yüksek lisans eğitimine Prof. M. Orhan AHISKAL ile başladı. 2015-2017 yılları arasında K.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak görev yaptı.
BELMA TAHAN, viyola
Belma Tahan; müzik hayatına 5 yaşında piyano ile başladı. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümü’ne girerek orta öğrenimini Doç. B. Bediz Kınıklı ile devam ettirdi. Öğrenim süreci boyunca Dr. Mansur Özen ve Prof. Enver Tufan ile profesyonel olarak piyano çalışmalarını sürdürdü. Ömer Can ile keman çalışmalarına başladı. Uluslararası müzik akademileri, master class, viyola kamp programlarında ve konserlerinde yer aldı, viyola dalında Valery Oistrakh, Hartmut Lindemann, Tatjana Masurenko gibi pek çok eğitimci ve sanatçıyla çalıştı. The Associated Board of The Royal Schools of Music sınavlarına Viyola, Piyano ve Teori alanlarında katılarak takdir belgeleri aldı. 2000 yılında özel davet üzerine Almanya Münster’e gidip Prof. Hartmut Lindemann ile çalışmalarına devam etti. 2006 yılından itibaren Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Sanat Dalı Başkanı Prof. Betil Başeğmezler’le sürdürüp, 2008 yılında iyi bir derece ile mezun oldu. 2012 yılında
Başkent Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Pedagojik Formasyon Programını bitirdi. 2013 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yüksek lisans eğitimine Prof. Betil Başeğmezler ile devam etti. Tüm müzik hayatı boyunca birçok solo konser ve Hacettepe Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Tiyatroları, Orkestra Akademik Başkent, Orkestra@Modern, Elegia Oda Orkestrası gibi pek çok toplulukta görev alarak, yurt içi ve yurt dışı konserlerde yer almış ve almakta olup, 2016 yılından beri özel eğitim kurumunda keman ve piyano eğitmenliği yapmaktadır.
BESTE ÜNAL, viyolonsel
1995 yılında Ankara’da doğdu. Küçük yaşlarda solfej ve teori derslerine başladı. Ankara TRT Çocuk Korosu ve sonrasında Başkent Çoksesli Çocuk Korosuna devam etti. Orkestra Akademik Başkent ile konserler verdi. Aynı yıllarda Başkent Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen Sertifika Programına katıldı ve burada ilk viyolonsel derslerine Şerif Can Ünver ile başlayıp solfej ve teorik dersleri Erdoğan Okyay ile sürdürdü. Sertifika Programı çerçevesinde birçok konser verdi. 2008 yılında dereceyle Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandı. Bu 4 yıllık süre içerisinde Tufan Tahir Tolga, Şinasi Çilden, Şebnem Orhan ve daha birçok isimle çalıştı, festivallere ve yarışmalara katıldı. 2013 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Viyolonsel Bölümü’nü (%100 tam burslu) kazandı. Çalışmalarına Şerif Can Ünver ile devam etti. Başkent Oda Orkestrası ve birçok quartet, trio grubuyla daha konser veremeye devam etmektedir.
CEM ÇELİKSIRT, gitar
Bafra doğumlu Cem Celiksirt, gitar ile küçük yaşlarda Mersin’de tanıştı. Utku ve Mehmet Özkanoğlu ile başlayan calismalarini 2016 yilinda Almanya’nin Detmold Müzik Akademisi’nde önce Prof Dale Kavanagh’ın sınıfından daha sonra Prof. Thomas Kirchhoff’un sınıfında „Detmolder Konzertexamen“ diplomasi ile tamamladı. Detmold Oda Orkestrası, Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası, Heilbronner Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademi Başkent, Lukas David Ensemble, Amadeus Guitar Duo, Gran Guitarra Quartett gibi grup ve orkestralarla birlikte sahneye çıkan Çeliksırt, Gevelsberg, Iserlohn, Hamilton, Barcelona, ve daha pek çok gitar festivalinde sahne almış olup Carlo Domeniconi, Terukaku Yamashita, Jaime Muthesius ve Sinan Erşahin gibi isimler kendisine eserler ithaf etmişlerdir. Cem Çeliksırt 2017’den beri Ankara’da yaşamakta ve Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
BERKCAN AKINCI, bariton
1987 yılında Ankara’da doğdu. İlköğreniminden itibaren özel korolarda Korist ve Solist Sanatçı olarak görev aldı. 2006 yılında Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Bas Tuncay Kurtoğlu ile profesyonel şan çalışmalarına başladı ve aynı sene Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Sahne Sanatları Bölümü, Opera Şarkıcılığı Ana Sanat Dalı’na ikincilikle ve burslu olarak kabul edildi. Lisans eğitimi süresince Merih Kazbek ile şan, Erdoğan Okyay ile Koro, Gülüm Ötenel ile Korrepetisyon, Edip Arman ile Lied, Kantat ve Oratoryo yorumu çalışmış; okulu bünyesinde de başarılı konserler vermiştir. 2012 yılında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek Lisans eğitimini Tenor Prof. Mustafa Yurdakul ve Piyanist Doç. Gülüm Ötenel ile tamamladı. Yüksek Lisansı sırasına Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2012 yılında Başkent Üniversitesi’nde düzenlenen dünyaca ünlü Bas Burak BİLGİLİ ve ses pedagogu Ümit Daşdöğen’ in düzenledikleri ustalık sınıfına ve Burak Bilgili’nin daveti üzerine kendisinin Türkiye’de düzenlediği bütün ustalık sınıflarına aktif olarak katılmıştır. 2013 yılında 4. Çağdaş İtalyan Film Günlerinin açılış konserini Orkestra Akademik Başkent eşliğinde gerçekleştirdi ve Başkent Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu Prof. Dr. Mehmet Haberal Kültür ve Sanat Günleri’nde solist sanatçı olarak görev aldı. 2014 yılında Darüşşafaka Cemiyeti’nin Ankara’da düzenlenen bağış gecesine solist sanatçı olarak ve İstanbul’da düzenlenen 14th Middle East Transplantation Congress’e açılış konserini yapmak üzere Şef Ertuğ Korkmaz ve Orkestra Akademik Başkent ile solist olarak davet edildi. Aynı sene yüksek lisans derecesini birincilikle almıştır. 2015 yılında İtalyan Büyükelçiliğinin düzenlemiş olduğu İtalya’nın Cumhuriyet Oluşu kutlamalarına, Orkestra Akademik Başkent ve Şef Ertuğ Korkmaz eşliğinde solist olarak ve ayrıca İtalya Milli Savunma Günü kutlaması için, Piyanist Gülüm Sürmen Ötenel ile bir resital vermek üzere davet edilmiştir.2016 yılından beri yine
aynı bölümde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Sanat hayatı boyunca birçok masterclass ve yarışmaya katılan, katılım sertifikaları ve onur belgeleri almaya hak kazanan Akıncı akademik kariyeri yanında solo konser kariyerine de devam etmektedir.TANGONUN YOLCULUĞU
TANGO+
16 Kasım 2018 Cuma, 20.00
Türkiye’nin önde gelen Arjantin tango orkestralarından TangoArtı, 1920’li yıllardan günümüze popüler tangoların özgün düzenlemelerinden derlenen özel bir program ile 16 Kasım 2018 Cuma akşamı Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşuyor.
TANGO+
MELTEM ANAFARTA ŞENDAĞ, solist
BURAK ŞENDAĞ, bandoneon
ÖZGE ERDEM, keman
KAAN YÜKSEL, piyano
ONUR AYMERGEN, gitar
ALTUĞ BAYRAK, kontrabas
TANGO+ HAKKINDA
Tango+ (TangoArtı, TangoMas, TangoPlus…) 2005 yılında Altuğ Bayrak, Burak Şendağ, Hasan Açılmış ve Meltem Anafarta Şendağ tarafından kurulmuştur. Bu tarihten itibaren, başta Ankara olmak üzere, çeşitli şehirlerde konserler vermiştir.Toplulukta bir vokalist ile beraber, bandoneon, keman, piyano, kontrabas ve gitar yer almaktadır. Tango+ üyeleri farklı meslek gruplarından ve müzisyenlerden oluşmaktadır. Kurucu üyeler, oluşumun ilk gününden bu yana birçok farklı müzisyen ile birçok performans gerçekleştirmiş ve bugünkü yapısına kavuşmuştur.Topluluk etkinlik durumuna göre Trio, kuartet, kentet gibi farklı formlarda sahne alabilmektedir.
****
ALTI DİLDE AŞK ŞARKILARI
21 Kasım Çarşamba, 20.00
Aşk var olan her şeyde mevcuttur. Soprano Arzu Gök, tenor Kemal Akdoğan ve piyanist Nurser Ugan bu fikirden yola çıkarak aşk şarkıları konseri kapsamında liedler, operetler, opera aryaları, düetler ve çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan, aşkı pahasına mücadele veren, insanların en derinden yaşanmışlıklarını, hüznü, sevinci, ayrılıkları, entrikaları, geniş bir yelpazeyle altı farklı dilde sunmak üzere 21 Kasım akşamı Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacaklar.
ARZU GÖK, soprano
KEMAL AKDOĞAN, tenor
NURSER ZORLU UGAN, piyano
Program:
G. PUCCINI | ‘’O mio babbino caro’’ Gianni Schicci Operası’nda ‘’Guiditta’’ (Arzu Gök)
G. VERDI | “Libiamo’’ La Traviata Operasından (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
Y. TURA | “Sevmek Nedir’’ düet (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
N. C. ANDEL | “Mazi’’ (Kemal Akdoğan)
YUNUS EMRE | “Aşkın Aldı Benden Beni’’ düet (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
M. SUN | “Seni Sevdim Diye Kınarlarsa Beni’’ (Arzu Gök)
F. LEHAR | “Meine Lippen Sie Küssen so Heiss’’ “Guiditta’’ (Arzu Gök)
F. SCHUBERT | “Gretchen am spinnrade’’ (Arzu Gök)
F. SCHUBERT | “Gesange des Harfnes-Wer sich der Einsamkeit ergibt’’ (Kemal Akdoğan)
S. RACHMANINOV | “No Poi Krasavitsa, pri mne’’ (Kemal Akdoğan)
H. DUPARC | “Chanson Triste’’ (Arzu Gök)
G. BIZET | “Jules Massenet’’ Manon en fremant les yuex’’(Kemal Akdoğan)
A. DVOŘÁK | “Mesicku na nebi hlubokem’’ Rusalka (Arzu Gök)
T. GULIYEV | “Sevgilim’’ (Kemal Akdoğan)
Ü. HACIBEYOV | “Asker ve Gül Çehre’nin Düeti’’ Arşın Mal Alan Operası’ndan(Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
A. BEKİROV | “Nazende Sevgilim’’ düet (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
ARZU GÖK, soprano
1979 İstanbul Kadıköy doğumlu Arzu Gök, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Ortaokul yıllarında Milli Eğitim Bakanlığının Türk Müziği Şan yarışmasına katıldı ve Türkiye birincisi oldu. Lise döneminde Yunanistan Lefkada’da Dünya Uluslararası Müzik Festivalinde sahne aldı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Almanya Düsselldorf şehrinde Prof. Dr. Ruth Grünhagen’den şan eğitimi aldı.2004’te Almanya’nın Mainz şehri Devlet Konservatuarı sahne sanatları Opera Şan bölümüne girmeye hak kazandı, Prof Dr. Brenda Roberts’in öğrencisi oldu. Mainz’da okuduğu dönemde birçok konserlere katıldı. 2005’te Köln Musikhochschule Konservatuarında sahne sanatları Opera bölümü ana sanat dalı Şan öğrenime Prof. Josef Protschka ile başladı.2012 yılında Köln Musikhochschule Konservatuarından Şan Pedagoğu ve sahne sanatları Opera bölümü Konser şarkıcılığından Yüksek Lisans ile en iyi derece de mezun oldu.Öğrenim dönemini boyunca pek çok müzikallerde ve operalarda solist olarak roller aldı. Damda ki kemancı müzikalinde
solist sanatçı olarak Bonn Operasında sahne aldı.2007’de Köln Operasının koro sınavına girerek Korist olarak yaklaşık 5 yıl temsillerde sahne aldı. Bulunduğu temsiller; Meistersinger, La traviata, Cavalleria Rusticana, Aida, Savaş ve Barış, Samson Et Dalila, Tannhauser. 2009’da Pasta Opera’da solist sanatçı olarak Mimi, Lui, Pamina,Zerlina,Violetta rolleri ile pek çok temsilde sahne aldı. Marcus Stockhausen Orkestrası ile “Doğa ve Sesler konserinde solist olarak katıldı.2008 yılında Erasmus programı ile İstanbul Üniversitesinde 1 dönem Ayse Sezerman ile şan çalışmalarını sürdürdü. Kinderschutzbund Köln, 2002-2012 yılları arasında Köln Çocuk Eğitim kurumunda müzik öğretmenliği yaptı. Krite Kanawa, Markus Stockhausen, Eda Moser, Cornelis Witthoef, Judith Lindenbaum ustalık kurslarına katıldı. Almanya da ilk kez prömiyeri yapan Karl Jenkins adlı bestecinin Stabat Mater eserini Stuttgart, Pfafenhofen, Eifel, München, Köln, Hamburg, Krefeld, Bonn, Franfurt, Dortmund, Münih, Essen, Hannover ve daha birçok farklı
şehirlerde seslendirdi.2015 Resital “Baroktan Moderne” Bensberg Ratssaal, Bergisch Gladbach, Almanya’da konser verdi. 2016 Leyla Gencer’i anma Konseri’ ’İstanbul Yel değirmeni kültür merkezi. Türk bestecilerinin vokal eserlerinden seçmeler Konseri İstanbul yel değirmeni kültür merkezi. 2018 Anadolu Üniversitesi AKM salonu Lied Akşamı konseri.30 Mart 2018 Anadolu Üniversitesi AKM salonu TRT Radyo sanatçıları ile Azerbaycan Şarkıları Resital Konser. 21 Nisan 2018 Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve sanat Merkezinde Bizim sesimiz Türk Bestecileri konseri. 18 Mayıs 2018 Anadolu Üniversitesi Anadolu Nefesleri Konseri. 26 Haziran 2018 Almanya Henfenfeld Opernakademie’de Allison Oakes ile Şan Masterclass Programı. 2017 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı sahne sanatları Şan bölümünde misafir öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.2015 -2018halen İstanbul Üniversitesi devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera bölümünde Sanatta yeterlilik Doktora eğitimini sürdürmektedir.Arzu Gök,
bireysel konser performanslarına ve akademik müzik çalışmalarına da devam etmektedir.
KEMAL AKDOĞAN, tenor
1982 yılında Hatay’da doğdu.1993 yılında klasik gitar eğitimine İskender ÖZÇELEBİ ile başladı.1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu Klasik Gitar Bölümü’nü tam bursla kazandı ve burada Kağan KORAD’ın öğrencisi oldu ve üç sene eğitim aldı. Bu yıllarda klasik gitar sanatçısı Soner ÇİFTÇİOĞLU ile yaptığı çalışmalarla müzikal düşünce temellerini attı. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Devler Konservatuvarı Opera Bölümü’nü kazandı. Önce Doç.Şebnem ÜNAL ile, daha sonra Yrd. Doç. Çiçek KURRA KANTER ile çalışmalarını sürdürdü. Aynı sene Cemal Reşid Rey senfoni orkestrası korosunda girdi. Korist ve solist olarak birçok konser ve temsilde görev aldı.2010 yılından itibaren “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası” , “Bakırköy Belediyesi Oda Orkestrası” , “İstanbul Akademik Türk Müziği Beşlisi” , “Gülnihal Oda Orkestrası” ve daha birçok toplulukla çeşitli konserler verdi. Türk ve Azerbaycan müziklerinin batılı yorum
teknikleri üzerine “Tercüme “ isimli bir albüm kaydetti. 2018 Eskişehir Anadolu Üniversitesi TRT Radyo sanatçıları ile Azerbaycan Şarkıları konseri.Bağlama ve Tar sanatçısı Volkan Kaplan’la oluşturdukları An Duo ile “Mozaik” isimli bir albüm kaydettiHacettepe Üniversitesi Gitar Orkestrası’ nın solistliği ve şefliği görevlerinde bulundu.
NURSER ZORLU UGAN, piyano
İstanbul’da doğdu.1978’de St.Georg Avusturya Ticaret Akademisi’nden, 1980’de İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümünden Prof.Ova Sünder’in öğrencisi olarak mezun oldu. 1981 – 1983 yıllarında Almanya’da “Akademie für Tonkunst Darmstadt” ta piyano pedagogu Prof. Gruzmann”ın sınıfına devam etti.1984 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Lisans eğitimini pekiyi dereceyle tamamladı ve Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.Çalışmalarına piyano pedagogu Vitali Margulis ve devlet sanatçısı piyanist İdil Biret’in kurs programlarına aktif olarak katılarak devam etti. Daha sonra “Sanatta yeterlilik” ünvanı aldı.1994-1999 arasında Frankfurt “Dr. Hoch’s Konservatorium”da Claudia von Lewinski ile piyano çalışmalarını sürdürdü. Piyano eğitmenliği, şan, opera, müzikal, Lied eşliği bölümlerinden mezun oldu. Frankfurt, Heidelberg, Mannheim ve Wiesbaden şehirlerinde konserler verdi.2000 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisidir.Yurt dışında Almanya, Avusturya, Polonya, Bulgaristan, Ekvator, Venezuela, Moğolistan, Uganda, Botsvana, Namibia, Zambiya ve yurtiçinde çeşitli şehirlerdeki kültür merkezlerinde konserler vermekte, TV programlarına katılmakta, 2007 yılından beri Uluslararası Hans Gabor Belvedere Şan yarışması Türkiye elemelerinin piyanistliğini sürdürmektedir.ALTI DİLDE AŞK ŞARKILARI
21 Kasım Çarşamba, 20.00
Aşk var olan her şeyde mevcuttur. Soprano Arzu Gök, tenor Kemal Akdoğan ve piyanist Nurser Ugan bu fikirden yola çıkarak aşk şarkıları konseri kapsamında liedler, operetler, opera aryaları, düetler ve çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan, aşkı pahasına mücadele veren, insanların en derinden yaşanmışlıklarını, hüznü, sevinci, ayrılıkları, entrikaları, geniş bir yelpazeyle altı farklı dilde sunmak üzere 21 Kasım akşamı Mozarthaus’ta sanatseverler ile buluşacaklar.
ARZU GÖK, soprano
KEMAL AKDOĞAN, tenor
NURSER ZORLU UGAN, piyano
Program:
G. PUCCINI | ‘’O mio babbino caro’’ Gianni Schicci Operası’nda ‘’Guiditta’’ (Arzu Gök)
G. VERDI | “Libiamo’’ La Traviata Operasından (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
Y. TURA | “Sevmek Nedir’’ düet (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
N. C. ANDEL | “Mazi’’ (Kemal Akdoğan)
YUNUS EMRE | “Aşkın Aldı Benden Beni’’ düet (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
M. SUN | “Seni Sevdim Diye Kınarlarsa Beni’’ (Arzu Gök)
F. LEHAR | “Meine Lippen Sie Küssen so Heiss’’ “Guiditta’’ (Arzu Gök)
F. SCHUBERT | “Gretchen am spinnrade’’ (Arzu Gök)
F. SCHUBERT | “Gesange des Harfnes-Wer sich der Einsamkeit ergibt’’ (Kemal Akdoğan)
S. RACHMANINOV | “No Poi Krasavitsa, pri mne’’ (Kemal Akdoğan)
H. DUPARC | “Chanson Triste’’ (Arzu Gök)
G. BIZET | “Jules Massenet’’ Manon en fremant les yuex’’(Kemal Akdoğan)
A. DVOŘÁK | “Mesicku na nebi hlubokem’’ Rusalka (Arzu Gök)
T. GULIYEV | “Sevgilim’’ (Kemal Akdoğan)
Ü. HACIBEYOV | “Asker ve Gül Çehre’nin Düeti’’ Arşın Mal Alan Operası’ndan(Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
A. BEKİROV | “Nazende Sevgilim’’ düet (Arzu Gök, Kemal Akdoğan)
ARZU GÖK, soprano
1979 İstanbul Kadıköy doğumlu Arzu Gök, ortaokul ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Ortaokul yıllarında Milli Eğitim Bakanlığının Türk Müziği Şan yarışmasına katıldı ve Türkiye birincisi oldu. Lise döneminde Yunanistan Lefkada’da Dünya Uluslararası Müzik Festivalinde sahne aldı. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Almanya Düsselldorf şehrinde Prof. Dr. Ruth Grünhagen’den şan eğitimi aldı.2004’te Almanya’nın Mainz şehri Devlet Konservatuarı sahne sanatları Opera Şan bölümüne girmeye hak kazandı, Prof Dr. Brenda Roberts’in öğrencisi oldu. Mainz’da okuduğu dönemde birçok konserlere katıldı. 2005’te Köln Musikhochschule Konservatuarında sahne sanatları Opera bölümü ana sanat dalı Şan öğrenime Prof. Josef Protschka ile başladı.2012 yılında Köln Musikhochschule Konservatuarından Şan Pedagoğu ve sahne sanatları Opera bölümü Konser şarkıcılığından Yüksek Lisans ile en iyi derece de mezun oldu.Öğrenim dönemini boyunca pek çok müzikallerde ve operalarda solist olarak roller aldı. Damda ki kemancı müzikalinde
solist sanatçı olarak Bonn Operasında sahne aldı.2007’de Köln Operasının koro sınavına girerek Korist olarak yaklaşık 5 yıl temsillerde sahne aldı. Bulunduğu temsiller; Meistersinger, La traviata, Cavalleria Rusticana, Aida, Savaş ve Barış, Samson Et Dalila, Tannhauser. 2009’da Pasta Opera’da solist sanatçı olarak Mimi, Lui, Pamina,Zerlina,Violetta rolleri ile pek çok temsilde sahne aldı. Marcus Stockhausen Orkestrası ile “Doğa ve Sesler konserinde solist olarak katıldı.2008 yılında Erasmus programı ile İstanbul Üniversitesinde 1 dönem Ayse Sezerman ile şan çalışmalarını sürdürdü. Kinderschutzbund Köln, 2002-2012 yılları arasında Köln Çocuk Eğitim kurumunda müzik öğretmenliği yaptı. Krite Kanawa, Markus Stockhausen, Eda Moser, Cornelis Witthoef, Judith Lindenbaum ustalık kurslarına katıldı. Almanya da ilk kez prömiyeri yapan Karl Jenkins adlı bestecinin Stabat Mater eserini Stuttgart, Pfafenhofen, Eifel, München, Köln, Hamburg, Krefeld, Bonn, Franfurt, Dortmund, Münih, Essen, Hannover ve daha birçok farklı
şehirlerde seslendirdi.2015 Resital “Baroktan Moderne” Bensberg Ratssaal, Bergisch Gladbach, Almanya’da konser verdi. 2016 Leyla Gencer’i anma Konseri’ ’İstanbul Yel değirmeni kültür merkezi. Türk bestecilerinin vokal eserlerinden seçmeler Konseri İstanbul yel değirmeni kültür merkezi. 2018 Anadolu Üniversitesi AKM salonu Lied Akşamı konseri.30 Mart 2018 Anadolu Üniversitesi AKM salonu TRT Radyo sanatçıları ile Azerbaycan Şarkıları Resital Konser. 21 Nisan 2018 Anadolu Üniversitesi Türk Dünyası Bilim Kültür ve sanat Merkezinde Bizim sesimiz Türk Bestecileri konseri. 18 Mayıs 2018 Anadolu Üniversitesi Anadolu Nefesleri Konseri. 26 Haziran 2018 Almanya Henfenfeld Opernakademie’de Allison Oakes ile Şan Masterclass Programı. 2017 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı sahne sanatları Şan bölümünde misafir öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır.2015 -2018halen İstanbul Üniversitesi devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera bölümünde Sanatta yeterlilik Doktora eğitimini sürdürmektedir.Arzu Gök,
bireysel konser performanslarına ve akademik müzik çalışmalarına da devam etmektedir.
KEMAL AKDOĞAN, tenor
1982 yılında Hatay’da doğdu.1993 yılında klasik gitar eğitimine İskender ÖZÇELEBİ ile başladı.1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık Okulu Klasik Gitar Bölümü’nü tam bursla kazandı ve burada Kağan KORAD’ın öğrencisi oldu ve üç sene eğitim aldı. Bu yıllarda klasik gitar sanatçısı Soner ÇİFTÇİOĞLU ile yaptığı çalışmalarla müzikal düşünce temellerini attı. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Devler Konservatuvarı Opera Bölümü’nü kazandı. Önce Doç.Şebnem ÜNAL ile, daha sonra Yrd. Doç. Çiçek KURRA KANTER ile çalışmalarını sürdürdü. Aynı sene Cemal Reşid Rey senfoni orkestrası korosunda girdi. Korist ve solist olarak birçok konser ve temsilde görev aldı.2010 yılından itibaren “İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası” , “Bakırköy Belediyesi Oda Orkestrası” , “İstanbul Akademik Türk Müziği Beşlisi” , “Gülnihal Oda Orkestrası” ve daha birçok toplulukla çeşitli konserler verdi. Türk ve Azerbaycan müziklerinin batılı yorum
teknikleri üzerine “Tercüme “ isimli bir albüm kaydetti. 2018 Eskişehir Anadolu Üniversitesi TRT Radyo sanatçıları ile Azerbaycan Şarkıları konseri.Bağlama ve Tar sanatçısı Volkan Kaplan’la oluşturdukları An Duo ile “Mozaik” isimli bir albüm kaydettiHacettepe Üniversitesi Gitar Orkestrası’ nın solistliği ve şefliği görevlerinde bulundu.
NURSER ZORLU UGAN, piyano
İstanbul’da doğdu.1978’de St.Georg Avusturya Ticaret Akademisi’nden, 1980’de İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümünden Prof.Ova Sünder’in öğrencisi olarak mezun oldu. 1981 – 1983 yıllarında Almanya’da “Akademie für Tonkunst Darmstadt” ta piyano pedagogu Prof. Gruzmann”ın sınıfına devam etti.1984 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Lisans eğitimini pekiyi dereceyle tamamladı ve Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı.Çalışmalarına piyano pedagogu Vitali Margulis ve devlet sanatçısı piyanist İdil Biret’in kurs programlarına aktif olarak katılarak devam etti. Daha sonra “Sanatta yeterlilik” ünvanı aldı.1994-1999 arasında Frankfurt “Dr. Hoch’s Konservatorium”da Claudia von Lewinski ile piyano çalışmalarını sürdürdü. Piyano eğitmenliği, şan, opera, müzikal, Lied eşliği bölümlerinden mezun oldu. Frankfurt, Heidelberg, Mannheim ve Wiesbaden şehirlerinde konserler verdi.2000 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisidir.Yurt dışında Almanya, Avusturya, Polonya, Bulgaristan, Ekvator, Venezuela, Moğolistan, Uganda, Botsvana, Namibia, Zambiya ve yurtiçinde çeşitli şehirlerdeki kültür merkezlerinde konserler vermekte, TV programlarına katılmakta, 2007 yılından beri Uluslararası Hans Gabor Belvedere Şan yarışması Türkiye elemelerinin piyanistliğini sürdürmektedir.SESTEN NEFESE “MUSICA BUFFA”
24 Kasım Cumartesi, 20.00
MUSICA BUFFA klasik müziğin eğlenceli hali…Neden? Günümüzde klasik müzik, onu tanımayan insanlar için sıkıcı, ağır bir sanat olarak görülüyor. Ancak, insanların bu müziği tanıdıkça sevdiklerini, kendilerine bu müzik yaklaştıkça onu hem anlayabildiklerini, hem de keyif alabildiklerini görüyoruz. Bu sebeple, Musica Buffa ile hem eğlendirip hem de klasik müziği tanıtmayı, keyifli deneyimlerle paylaşmayı amaçlıyoruz. Nasıl? Musica Buffa konserlerinde klasik müziğin tarihinden, enstrümanlara; çalınan eserlerin bestecilerinden, alt yapılarına kadar dinleyicinin bu müziği anlamasını sağlayacak her türlü bilgiyi eğlenceli ve kolay anlaşılır bir dille aktarıyor, aynı zamanda küçük muzipliklerimizle güldürüyoruz. Böylece her yaştan ve sınıftan dinleyici kitlesini hem eğlendiriyor, hem bilgilendiriyor, hem de ülkemizde klasik müziğin yayılmasına, güçlenmesine ve en önemlisi de kitleler tarafından sevilip kabul edilmesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Sonuç? Konserlerimizde dinleyicilerimizle samimi bir ortamda,
gülüyor, eğleniyor ve aynı zamanda da klasik müziği tanıyıp tadını çıkarıyoruz. Bu müziği, alışılagelmiş elit tarzından çıkartıp, ilk kez dinleyenlerden müdavimlerine kadar her kesimden dinleyicinin zevk aldığı, hepimizin ortak paydada buluştuğu, keyif aldığı ve aynı zamanda kaliteden de ödün verilmediği Musica Buffa deneyimlerine dönüştürüyoruz. Vokal eserlerin nefeslilerle dönüşümüne tanık olacağınız bu konserde 24 Kasım akşamı hep birlikte olmak dileğiyle..
Zeynep ÇİLİNGİR, trompet
Peter KÖRNER, trombon
Cemre ÇİLENGER, piyano
MUSICA BUFFA 2018 Projesi
Bu konserimizde 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar klasik müzik tarihini kapsayan, orijinal olarak vokal için yazılmış eserlerin Trompet – Trombon – Piyano üçlüsü için dönüşümünü sergiliyoruz. Bu grup için yazılmış orijinal eserler ile opera aryalarının aranjelerinden oluşan programda dinleyiciler hem yeni tınılar duyma, hem de tanıdıklsrı eserlerin farklı yorumlarını dinleme fırsatını buluyorlar.
İlk eserimiz Amerikalı besteci Eric EWAZEN tarafından yazılmış olan An Elizabethan Songbook. Trio için yazılmış bu orijinal eserin her bir bölümünde besteci, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth döneminde yazılmış olan farklı bir lut şarkısından esinleniyor. Her bölümden önce orijinal şarkından bir dakikalık kısmı dinletiyor, arkasından 20. yüzyıl versiyonunu çalıyoruz. İkinci eserimiz Selman ADA’nın operası Ali Baba’nın final sahnesinden. Ünlü Türk operasının final sahnesinde, karakterlerden Nurcihan ile Abdullah’ın bir düeti bulunur. Türk opera tarihinin çokça yorumlanan düetlerinden biri haline gelmiş olan bu eserin trio için aranjesi seslendirilmektedir.
Sonraki eser, opera tarihinin en ünlü yapıtlarından biri olan Georges BIZET’nin Carmen operasıdır. Ünlü operanın trio için olan aranjesinde toplamda dört bölüm seslendirilmektedir. Üvertür ile başlayan eser, trompetin solist olduğu Carmen’in aryası “Habanera” ve sonrasında trombonun solist olduğu Don Jose’nin aryası ile devam eder ve final bölümü ile son bulur.
Konser Gioachino ROSSINI’nin iki eseri ile devam eder. İlk eser, bestecininİki Kedi için Düet başlıklı komik düetidir. Kedi miyavlaması ile yorumlanan bu ünlü düette, trompet ve trombon sürdin yardımı ile kedi miyavlamasını taklit ederler. Son olarak aynı bestecinin ünlü Sevil Berberi operasının üvertürü, sürpriz bir skeç eşliğinde seslendirilir.
Program:
E. EWAZEN | An Elizabethan Songbook
I. Come Away, Come Sweet Love
II. There is a Lady, Sweet and Kind
III. Weep You No More, Sad Fountain
IV. Jack and Joan, They Think No Ill
S. ADA Ali Baba Operası’ndan “Nurcihan ve Abdullah”
G. BIZET Carmen Süit
I. Üvertür
II. Habanera
III. Don Jose
IV. Final
G. ROSSINI İki Kedi için Düet
G. ROSSINI Sevil Berberi Operası Üvertürü
Anlatım ile beraber yaklaşık süre 70’
Doç. Dr. ZEYNEP ÇİLİNGİR, trompet
1980 İzmir doğumlu olan Zeynep ÇİLİNGİR, müzik eğitimine 1996 yılında İzmir Dokuz Eylül Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü’nde başladı. Lise eğitimini burada Hüseyin ÇEBİ ile tamamladıktan sonra lisans eğitimi için Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Devlet Solisti Erden BİLGEN ile çalıştı ve buradan 2004 yılında yüksek onur derecesi ile bölüm birincisi olarak mezun oldu. 2005 yılında A.B.D.’de Michigan State University College of Music yüksek lisans programına burslu olarak kabul edilen ÇİLİNGİR, burada Richard ILLMAN ve Michael BOWMAN ile çalıştı. Daha sonra sanatçı, 2007 yılında University of Cincinnati College-Conservatory of Music doktora programına burslu olarak kabul edildi ve çalışmalarını Alan SIEBERT ve Philip R. COLLINS ile sürdürdü. Doktora eğitimi sırasında Şeflik ve Müzik Teorisi alanlarında yan dal eğitimleri alan ÇİLİNGİR, “Bir Trompet Sanatçısının Ağız Anatomisi: Fiziksel Yeteneğin Öngörüsü” başlıklı doktora tezi araştırması için Indiana University-Purdue University Ortodonti ve Ağız Yüz Genetiği bölümü ile işbirliği yaptı ve burada uluslararası araştırmacı statüsünde bir yıl görev alarak bu alandaki ilk deneysel araştırmalardan birine imza attı. Håkan HARDENBERGER, Eric AUBIER, Wynton MARSALIS, Reinhold FRIEDRICH, Kristian STEENSTRUP, Jo h n H AG S T RO M , Adam RAPA, To m HOOTEN, Vince di MARTINO, Max SOMMERHALDER, Marie SPEZIALE, Robert SULLIVAN, Susan SLAUGHTER gibi alanında tanınmış isimlerle kurs ve seminerlerde çalışma imkanı bulmuş olan sanatçı, I. Ulusal Trompet yarışmasında üçüncülük ve Genç Yetenekler Oda Müziği yarışmasında da mansiyon ödüllerinin yanı sıra eğitim hayatı boyunca Indiana Univerity-Purdue University Signature Centers Bursu, University of Cincinnati Müzik Bursu, Araştırma Konseyi Bursu; Phi Beta Derneği Jane Young Bursu; Michigan State University Müzik Bursu ile Araştırma-Geliştirme Bursu gibi bir çok eğitim ve araştırma bursu kazandı. 2013 yılında Bulgaristan Stara Zagora Orkestrası, 2016 yılında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, 2018 yılında da Anadolu Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak konserler veren sanatçı, ayrıca A.B.D., Avustralya, Kanada, İtalya, İspanya, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Azerbaycan ve K.K.T.C gibi bir çok ülkede konser ve etkinliklere katıldı, A.B.D ve Türkiye’de bir çok orkestra ve oda müziği topluluklarında yer aldı, İtalya ve Bulgaristan’da düzenlenen yarışmalarda jüri üyesi olarak görev aldı. 2015 yılında doçentlik unvanını alan Zeynep ÇİLİNGİR, görevli olduğu Anadolu Üniversitesi’nde 2014 ve 2015 yıllarında Makale Performans ödülü aldı. Sanatçı halen Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü öğretim üyesi olarak eğitim, araştırma ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.
Doç. Dr. PETER KÖRNER, trombon
2 Mart 1974’de Almanya’da doğdu. 1988 yılında ilk trombon dersini Frankfurt Müzik Yüksek Okulu Profesörü ve Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası solo Tromboncusu Oliver Siefert’ten aldı. 1993 yılında Almanya’nın düzenlediği Jugend Musiziert yarışmasında iki tane birincilik ödülü aldı. 1995-1999 öğrenim yıllarında Weimar “Franz Liszt” Müzik Yüksek Okulunda Prof. Arminn BACHMANN’ın öğrencisi oldu. 1999 yılında Master Diplomasını Enstrümantal Pedagoji ve Metodik diplomasını alarak mezun oldu. 2002 Prof. Wolfram ARNDT ile çalışarak Münih Müzik Yüksek Okulunda Sanatta Yeterlilik Diplomasını aldı. Doç. Tobias FÜLLER, Christoph SCHWARZ, Herman BAEMER, Olaf OTT, Prof. Bernhard KLAPPROTH, Prof Wlater HILGERS, Prof Andreas KRAFT, Prof.Günther BASTIAN gibi alanında önemli isimlerin seminer ve kurslarına katıldı. Junge Deutsche Philhamonie, Bayerische Rundfunk Orchester Akademi, Landesteater Detmold’de 1. ve 2. Trombon, Nürnberg Operasında 1.Solo Trombon, Alto Trombon ve Bass trompet, Beethovenhalle Bonn’da 1. Solo Trombon ve DSO Berlin Radyo Senfoni Orkestrası’nda 1.Trombon ve Alto trombon sanatçısı olarak yer aldı. 1997 yılında 1.trombon sanatçısı olarak yer aldığı dörtlüsü ile Jan Koetsier Yarışması’nda birincilik ödülünü aldı, 2009 Prof. SLOKAR’ın asistanı olarak İsviçre’de Zertmatt Festival-Uluslararası Masterclass’a katıldı. Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Ankara Gençlik Orkestrası ve Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrası ile Trombon ve Trompet için “Bir Opera Gecesi” adı altında solo konserler veridi. 2012 yılında Doçent ünvanını aldı. 2013 yılında Chicago Northwestern Universitesi’nde Prof.Michael Mulcahy’nin seminerinde davetli olarak hem ders verip hem konuşma yaptı. 2015 yılında World of Alto To m b o n e başlıklı kitabı Schmid basımevi tarafından piyasaya sürüldü. Aynı yıl Valencia İspanya’daki ITF Uluslararası Trombon Festivali’ne World of Alto Trombon başlıklı kitabı için tanıtım ve sunum yapmak üzere davetli olarak katıldı.
Öğr. Gör. CEMRE ÇİLENGER, piyano
1994 yılında Konya’da doğdu. 2000 yılında amatör olarak piyano eğitimine başladıktan sonra, 2003 yılında Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu yetenek sınavını kazanarak G. Can ÇOKER ile piyano çalışmalarına başladı ve 11 yıl boyunca ÇOKER ile çalışmalarına devam etti. 2008 yılında Uluslararası Pera Piyano Festivali’nde konser vermek üzere yer alan Cemre ÇİLENGER, 2011 yılında yine Uluslararası Piyano Festivalinin düzenlemiş olduğu yarışmanın büyükler kategorisine katıldı. 2012 yılında lise eğitimini başarıyla bitirip, Çukurova Üniversitesi bünyeside üniversite eğitimine devam etti. Muhiddin DÜRRÜOĞLU, Hüseyin SERMET, Kamerhan TURAN, Milan FRANEK, Martin BERKOVSKY, Johan SCHMIDT ve daha birçok piyanistin ustalık sınıflarında yer alan Cemre ÇİLENGER, ayrıca 2013 yılında Gümüşlük Müzik Akademisi’nin düzenlemiş olduğu 1 aylık piyano ustalık sınıfına katılarak burada Misha DACIC, Edna GOLANSKY, Yury MARTINOV, Mauricio VALLINA, Pierre REACH, Aldo RAGONE ve Gülsin ONAY ile çalışma fırsatı buldu. 2014 yılında lisans üçüncü sınıftan devam etmek üzere Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu sınavla yatay geçiş hakkı kazanarak eğitimine Doç. Gökhan AYBULUS ile devam ettikten sonra 2015 yılında Doç. Elif ÖNAL ÇUBUKÇU ile piyano, Prof. Çetin AYDAR ile oda müziği alanında çalışarak, üniversite eğitimini başarılı bir şekilde tamamladı. 2014 yılında kurduğu “Vera” isimli kuartet’le, Adana, Ankara ve Eskişehir’de birçok konserler verdi. Mezun olduğu yıl Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın açmış olduğu yüksek lisans sınavını kazanarak, Doç. Gökhan AYBULUS ile yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı zamanda yine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda misafir Öğretim Görevlisi olarak eşlik ve yardımcı piyano alanlarında çalışmalarına devam etti. Mersin, Adana, Ankara, Eskişehir gibi birçok şehirde sayısız resitaller veren ve çeşitli oda müziği gruplarında yer alan Cemre ÇİLENGER, Anadolu Üniversitesi’ndeki çalışmalarına halen devam etmektedir.28 Kasım 2018 Çarşamba, saat: 20:00 İlhan Baran Anısına Konser: “DÖNÜŞÜMLER” Baran, Racmaninof, Piazzo Lumani yapıtları:Hakan Şensoy,keman-Yeşim Gökalp, piyano-Antonio Gashi,viyolonselSayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Haber İçerik: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi web sitesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir