MÜZİKSEV: Burak Çebi ile Debussy Gecesi (26 10.2018)

0

Piyanist Burak Çebi ile Debussy Gecesi
Genç kuşağın önemli müzisyenlerinden Piyanist Burak Çebi 26 Ekim 2018 Cuma akşamı MÜZİKSEV’de “Claude Debussy – İzlenimler” adlı bir resital verecek. Büyük Fransız Besteci Claude Debussy’nin 150. ölüm yıldönümünde anılacağı resitalde Çebi, bestecinin “Clair de Lune”, “L’isle Joyeuse” gibi en iyi bilinen eserlerini de seslendirecek.Piyano repertuarını kendine özgü şiirsel-içe dönük yaklaşımıyla yorumlayan Burak Çebi her geçen gün daha fazla klasik müzik dinleyicisinin dikkatini çekmektedir. Tınısal kontrolü, sesler arasındaki dengeye karşı hassasiyeti, sahip olduğu zengin renk ve tını paleti ile Çebi, Beethoven’ın geç sonatlarını veya Chopin’in Noktürnlerini yüksek seviyede yorumlamasıyla tanınmaktadır.
İtalya, İspanya ve Türkiye’deki yarışmalarda kazandığı ödüllerden sonra Türkiye’nin hemen hemen tüm önemli konser salonlarında ve Avrupa’da sahneye çıkan Çebi, genç neslin sivrilen müzisyenlerinden oldu. Berlin, Münih ve Hamburg’da verdiği resitaller büyük beğeni topladı. Hamburg Laeiszhalle, Gewandhaus Leipzig ve Berlin Filarmoni salonu, sanatçının önümüzdeki sezon sahneye çıkacağı yerlerden bazılarıdır.
Burak Çebi MÜZİKSEV’deki konserinde Fransız empresyonizminin zirvesi sayılan Debussy’nin piyano eserlerinden yaptığı repertuvarı çalacak. 26 Ekim Cuma günü MÜZİKSEV’de yapılacak konser saat 20.00’de başlayacak. Konseri izlemek isteyenler (232) 463 03 00 numaralı telefondan veya [email protected] adresinden yer ayırtabilir.ÖZGEÇMİŞ: BURAK ÇEBİ, piyano
Türkiye ve Almanya’da aldığı piyano eğitimini ustalık sınıfı diplomasıyla tamamlayan Burak Çebi, geçmişinde Almanya, İtalya, İspanya ve Türkiye’de düzenlenmiş uluslararası piyano yarışmalarında ödüller kazanmıştır ve konser kariyerine Avrupa’da ve Türkiye’de devam etmektedir.
2016 yılında Franz Schubert ve Claude Debussy`nin eserlerini içeren ilk albümünü kaydeden Burak Çebi, 2013 yılında İstanbul Uluslararası Orchestra Sion Piyano Yarışması`nda 1.`lik ödülünü, 2016 yılında İspanya’nın Orihuela kentinde düzenlenen Uluslararası Müzik Festivali kapsamındaki piyano yarışmasında 2.’lik ödülünü ve İtalya`da 2016 yılında Rimini`de düzenlenen Musica Enharmonia Piyano yarışmasında yine 2.`lik ödülünü , 2008 yılında Münih’te düzenlenen ‘Klavierpodium München’ yarışmasında ise jüri özel ödülünü kazandı. Eğitimini İzmir Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Aykut Yafe ve Seçil Akdil’in sınıflarında ve Almanya`da Nürnberg Yüksek Müzik Okulu`nda Ingeborg Schmidt-Noll’un sınıfında alan Burak Çebi 2011 yılında aynı okulun piyano ustalık sınıfı`ndan mezun olmuştur. Mezuniyeti sonrasında çalışmalarına devlet sanatçısı piyanist Hüseyin Sermet ile devam etmiş ve İsviçreli piyanist Jean François Antonioli’nin ustalık sınıflarına düzenli olarak katılmıştır. Son yıllarda Berlin (Enstrüman müzesi, Franzosischer Dom), Münih (SteinwayHaus), Dresden (Piano Salon), Bayreuth (Steingraeber-Haus), İstanbul (Notre Dame de Sion, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ), Ankara (Bilkent Konser Salonu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Mozarthaus) İzmir (AASSM, Hikmet Şimşek Sanat Merkezi), Bourges (Theatre Saint Bonnet) , Neumarkt (Reitstadel) Fürth (Stadttheater), Bamberg, Ingolstadt, Trier ve başka bir çok şehirde resitaller verdi. 2012 Berlin Klasik Müzik Yaz Festivali çerçevesinde Berliner Camerata Oda Orkestrası ile birlikte sahneye çıkarak Wolfgang Amadeus Mozart’ın 9 Numaralı piyano konçertosunu ve Türk bestecilerin eserlerini seslendirdi. Freiburg Piyano Akademisi 2011, Berlin Geza-Anda Piyano günleri 2011, Heidelberg İlkbahar Festivali 2010, Schaffhausen Uluslararası Oda Müziği Günleri 2008, Tegernsee `Chance 2009`Piyano Festivali , Friedberg Yaz Festivali 2013-2014 gibi organizasyonlarda yer aldı.
Oda müziği ve Lied alanlarında da aktif olan Burak Çebi, Almanya’daki uluslararası Kültür ve Medeniyet Vakfı’nın (Internationale Stiftung für Kultur und Zivilization) Almanya içinde bir çok şehirde düzenlediği oda müziği konserlerinde düzenli olarak yer almaktadır. Bunun dışında 2015 yılında Berlin Radyo Evi’nde Alman Besteci Peter Ronnefeld’in eserlerini içeren konserde Soprano Anne Steffens ile olan Lied performansı DeutschlandRadio Kultur kanalında yayınlandı. Yine Anne Steffens ile İstanbul Radyosu’ndan sanatçıların da katılımıyla birlikte Ludwigshafen Devlet Filarmoni Orkestrasının düzenledigi `Schubert ve Şevki Bey` isimli özel konserde sahneye çıkarak Klasik Türk Küziği ile Klasik Batı Müziğinin birlikte sunulduğu bir konser verdi. 2012 yılında Berliner Camerata Oda Orkestrası üyeleriyle Ulvi Cemal Erkin’in Piyanolu Beşli’sini seslendirmiş olan sanatçı ayrıca Berlin’de düzenlenen Prelude Concerts isimli oda müziği konserleri serisinde düzenli olarak yer alıyor.
Burak Çebi 2011’de Nürnberg Mozart Derneği tarafından düzenlenen oda müziği yarışmasında da ödül almıştır. Çeşitli zamanlarda DAAD, Nürnberg Sparda Bankası, Berlin Gotthard-Schierse Fonu ve Richard Wagner Derneği’nin burslarına layık görülmüştür. Sanatçı yaşamını Berlin’de sürdürmektedir.Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Onur Acımaz MÜZİKSEV Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.