OYUN, Yazan Samuel Beckett, Yöneten Şahika Tekand: Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi nde

“OYUN”
Samuel Beckett

HARBİYE MUHSİN ERTUĞRUL SAHNESİ’NDE 03-07 Nisan 2013

24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında da Belçika turnesinde
 

 
İBB Şehir Tiyatroları’nın 2011-2012 sezonunda repertuarına kattığı “Oyun” adlı oyun 2012-2013 sezonunda son kez seyirciyle buluşuyor. Samuel Beckett’in yazdığı, Şahika Tekand’ın yönettiği oyun, 03-07 Nisan 2013 tarihleri arasındaHarbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek. 24-28 Nisan 2013 tarihleri arasında da Belçika turnesinde seyirci karşısına çıkacak.
 
“Oyun” oyunu ayrıca 2013 yılı Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde; En İyi Oyun, En İyi Yönetmen, En İyi Sahne Tasarımcısı ve En İyi Işık Tasarımcısı dallarında aday gösterildi. 

 
Oyun”, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra meydana gelen değişimler, yeni toplumsal yapılanmalar sonucunda bireyin duyduğu yalnızlık ve çaresizliği, günümüz insanının değişmeyen ve günden güne çoğalan çelişkilerini yalın ve çarpıcı bir üslupla sahneye taşıyor.

 
Geliştirdiği “Performatif Sahneleme ve Oyunculuk” yöntemini, İBB Şehir Tiyatroları’nda ilk kez bu oyunla uygulayan yönetmen Şahika Tekand bu yorumunda, Beckett’in metninde varolan dramatik çelişkiyi, yönetmen/yazar, oyuncu/oyun, aktör/rol kişisi, rol kişisi/ durum ikiliklerinin süperpoze şekilde varolabilecekleri bir performansa tercüme ediyor.
 
Çevirisini Levent Mollamustafaoğlu’nun, sahne tasarımını Esat Tekand’ın, kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz’in, ışık tasarımını Şahika Tekand’ın yaptığı oyunda; Ali Gökmen Altuğ, Aslı Aybars, Burçak Çöllü, Seda Fettahoğlu, Yeliz Gerçek, Ozan Gözel, Nurdan Kalınağa, Pelin Budak, Aslıhan Kandemir, Selen Kartay, Yeşim Koçak, Buket Yanmaz Kubilay, Mehmet Okuroğlu, Özge Özder, Özgür Tanık, Esin Umulu, Ali Mert Yavuzcan, Yiğit Sertdemir rol alıyor.
 

 İBB ŞEHİR TİYATROLARI GENEL PROGRAM:

__________________________________________________________
 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI MÜDÜRLÜĞÜ
Gümüş Cad. No.3 Harbiye-ŞİŞLİ İSTANBUL
Basın Ve Halkla İlişkiler – 0212 455 39 34 – 0212 455 39 35 / Faks: 0212 449 51 41
https://www.facebook.com/istanbulsehirtiyatrosu
https://twitter.com/sehir_tiyatrosu
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir