OYUN, Yazan Samuel Beckett, Yöneten Şahika Tekand, İBB Şehir Tiyatroları

İBB Şehir Tiyatroları’nın Yeni Oyunu: “Oyun”

  Yazan Samuel Beckett, Yöneten Şahika Tekand, İBB Şehir Tiyatroları
 

OYUN:Yazan Samuel Beckett, Yöneten Şahika Tekand, İBB Şehir Tiyatroları

Şahika Tekand’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda yönettiği, Samuel Beckett’in “OYUN”u 18. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 22-23-24 Mayıs 2012 tarihlerinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde seyirciyle buluşuyor.
 
Geliştirdiği “Performatif Sahneleme ve Oyunculuk” yöntemini, İBB Şehir Tiyatroları’nda ilk kez bu oyunla uygulayan yönetmen Şahika Tekand bu yorumunda, Beckett’in metninde varolan dramatik çelişkiyi, yönetmen/yazar, oyuncu/oyun, aktör/rol kişisi, rol kişisi/ durum ikiliklerinin süperpoze şekilde varolabilecekleri bir performansa tercüme ediyor.

OYUN: Yazan Samuel Beckett, Yöneten Şahika Tekand, İBB Şehir Tiyatroları

 
Oynanırken zorluk derecesi arttırılmış oyun seviyeleri ile gelişen ve artistik olarak büyük titizlik ve kesinlik gerektiren bu oyun, oyuncunun hem bir game-player hem de bir aktör olarak bütün yeteneklerini ortaya koymasını zorunlu kılıyor. Beckett’in metnindeki aşk üçgeni öyküsü Tekand’ın yorumunda, ışığı manuel olarak yöneten oyuncularla birlikte on yedi kişilik bir kadronun rol aldığı ve metnin öyküsünün performansın kendi öyküsü ve yarattığı müzikle beraber ilerlediği, tam şimdiki zamanda oynanan “oyun”da, eğlenceli bir seyir sürecine dönüşüyor.  

OYUN: Yazan Samuel Beckett, Yöneten Şahika Tekand, İBB Şehir Tiyatroları

 
“Samuel Beckett’in kısa oyunlarından “Oyun” kül küpleri içinde sadece başları görünen ve iki kadın bir erkek olan oyun kişilerinin, sıkışıp kaldıkları soyut bir mekan ve durumda yine soyut bir ışığın üstlerinde dolaşmasıyla, hızla konuşarak, konusu geçmişte yaşanmış bir aşk üçgeni olan sıradan öykülerini anlatmaya zorlandığı, tekrarlarla gelişen bir oyundur.”
 
 
Çevirisini Levent Mollamustafaoğlu’nun, sahne tasarımını Esat Tekand’ın, kostüm tasarımını Ayşen Aktengiz’in, ışık tasarımını Şahika Tekand’ın yaptığı oyunda; Ali Gökmen Altuğ, Göksel Arslan, Aslı Aybars, Pelin Budak, Burçak Çöllü, Seda Fettahoğlu, Yeliz Gerçek, Ozan Gözel, Nurdan Gür, Nurdan Kalınağa, Aslıhan Kandemir, Selen Kartay, Yeşim Koçak, Buket Yanmaz Kubilay, Mehmet Okuroğlu, Özge Özder, Özgür Tanık, Esin Umulu, Ali Mert Yavuzcan, Çağlar Yiğitoğulları rol alıyor.
 
Oyunun Broşüründen
 
Yazan: Samuel Beckett
20. yüzyılın en önemli ve etkili yazarlarından Samuel Beckett, 1906 yılında İrlanda’da doğdu, 1989 yılında hayatının büyük kısmını geçirdiği Paris’te öldü. Tiyatro yazarlığı ve yönetmenliğinin yanı sıra roman yazarlığı ve şairliğiyle de 20. yüzyıl edebiyatı ve sanatına damgasını vuran yazar, “roman ve drama türlerinde yeni formlarda oluşturduğu eserlerini modern insanın yoksunluğu üzerine kurguladığı için” 1969 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Son modernistlerden biri olarak da değerlendirilen ve insan durumuna dair trajikomik bakış açısını kara mizahla eşleştiren yazar, eserlerinde sade ve temelinde minimalist bir dünya yarattı. Eserlerinden bazılarını İngilizce, bazılarını ise Fransızca yazan Beckett’in kısa oyunlarından olan “OYUN”, 1962-1963 yılları arasında İngilizce yazılmış ve ilk olarak Almanya’da Theater Heute dergisinde 1963 yılında Almanca olarak yayımlandı. Aynı yıl, Almanya’da Ulmer Tiyatrosu’nda Almanca (Spiel) olarak sahnelendi. 
 
Yöneten: Şahika Tekand
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Tiyatro Anasanat Dalı Oyunculuk Sanat Dalı'ndan mezun olan Şahika Tekand, aynı dalda doktora yaptı.

1984'te tiyatro ve sinema oyunculuğuna başlayan ve üniversitede oyunculuk dersleri veren Şahika Tekand, 1988'de STUDIO adı altında oyunculuk stüdyosunu kurdu.

1990'da kendi tiyatro topluluğu Studio Oyuncuları'nı kuran ve "Performatif Sahneleme ve Oyunculuk Yöntemi" adı altında kendi yöntemini geliştiren Tekand, bugüne dek kendi yazdığı yedi oyun da dahil olmak üzere tiyatro oyunları ve pek çok performans yönetti. Topluluğu ile oynadığı, yönettiği ve yazdığı tüm oyunlarla yurtiçi ve yurtdışında pek çok uluslararası festivale davet edildi ve katıldı.

Halen 2009 yılında katıldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda ve Studio Oyuncuları'nda sanatsal faaliyetini sürdüren Tekand, oyunculuk stüdyosunda oyuncu ve yönetmenler yetiştirmenin yanı sıra çeşitli üniversitelerde dersler vermektedir.

İçinde Bulunduğu Başlıca Tiyatro Prodüksiyonları:
 
Galileo Galilei(oynadı) / Yazan: Bertolt Brecht / Yöneten: Genco Erkal / Dostlar Tiyatrosu (1984-85)
Mutlu Günler(yönetti ve oynadı) / Yazan: S. Beckett / Studio Oyuncuları (1992)
Beş Kısa Oyun(yönetti ve oynadı) / Yazan: S. Beckett / Studio Oyuncuları (1993)
Gergedanlaşma(yazdı, yönetti ve oynadı) / Studio Oyuncuları (1994)
Oyun Sonu(yönetti) / Yazan: S. Beckett / Studio Oyuncuları (1998)
Gitgel Dolap(yönetti) / Yazan: H. Pinter / Studio Oyuncuları (1998)
(Oyun)cu(yazdı, yönetti ve oynadı) / Studio Oyuncuları (2000)
The Days Before(oynadı) / Yöneten: Robert Wilson (2001)
Oidipus Nerede?(yazdı, yönetti ve oynadı) / Studio Oyuncuları (2002)
Oidipus Sürgünde(yeniden yazdı ve yönetti) / Studio Oyuncuları (2004)
Evridike'nin Çığlığı(yazdı, yönetti ve oynadı) / Studio Oyuncuları (2006)
Karanlık Korkusu(yazdı, yönetti ve oynadı) / Studio Oyuncuları (2008)
Anti-Prometheus(yazdı ve y
önetti) / Studio Oyuncuları (2010)
Oyun(yönetti) / Yazan: S. Beckett / İBB Şehir Tiyatroları (2012)

 

_________________________________________________________
 
İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI
Genel Sanat Yönetmenliği – 0212 455 39 00
Basın Halkla İlişkiler – 0212 219 10 78 / Faks: 0212 225 92 76
e-mail: basin.yayin@ibb.gov.trweb: www.ibst.gov.tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir