Princeton da Türk Toplumundan Özgecan Anısına Burs/2

Üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın okuldan eve dönerken bir minibüs şoförü tarafından Mersin’de hunharca öldürülmesinin ardından Princetonlı Türkler genç öğrencinin adını ölümsüzleştirmek amacıyla  Bridge to Türkiye Fund (BTF) Türkiyemize Köprü Vakfı Özgecan Aslan Anı Bursu Fonu kapsamında bir yardım konseri düzenlediler.

Ünlü piyanist Meral Güneyman’ın Özgecan Aslan için bestelediği “Özge” adlı ağıtın dünya premierinin gerçekleştiği “Ay Işığı Çiçeğine Saygı”  isimli konserde Princeton, New Jersey, New York, Pensilvanya ve Connecticut’tan gelen müzik  ve hayır severlerin duygu dolu anlar yaşadığı gözlemlendi.

Meral Güneyman “ay ışığı çiçeği güzelliğinin dışında , karanlıkta açan, karanlığa rağmen kendisini yenileyen ve beyaz rengi ile de masumiyeti sembolize eden bir çiçek olması nedeniyle bana Özgecan’ı anımsatıyor ve onun için konsere bu çiçeğin adını verdim” şeklinde açıklamada bulunduğu konserde toplanan yardımlar Türkiye’ye öğrenci bursu olarak ulaşacak.

Sanatçı merkezi Amerika’da olan ve faaliyetleri tamamı ile gönüllüler tarafından yürütülen Türkiye’de sosyo-ekonomik açıdan zor durumda olan öğrencilere öğrenim ve sağlık imkanları sağlayan BTF ile işbirliği yaparak konser için yapılan tüm bağışların bu vakıf aracılığı ile Özgecan’ın öğrencisi olduğu üniversitede eğitim gören bir kız öğrenciye öğrenim bursu olarak aktarılmasını arzu ettiğini bildirdi.

Konser kapsamında genç ressam Selin Aslıhan Atay’da geliri BTF Özgecan Aslan Anı Bursu’na aktarılmak üzere üç eserini sessiz müzayede ile satışa çıkardı.

BTF Özgecan Aslan Anı Bursu Fonu kapsamında bugüne kadar 26 bin doların üstünde bağış toplandığını belirten BTF gönüllü ekibi Özgecan Aslan Anı Bursu Fonu’na yapılan bağışlar aracılığıyla kadına yönelik şiddetin kaygı verici sıklıkta meydana geldiği ülkelerden biri olan Türkiye’de sosyo-ekonomik yetersizlik içindeki kız ve erkek öğrencilerin çağdaş eğitime erişim imkanlarını arttırıp bilinçlendirme sağlamayı amaçlıyor.

2004 yılından bu yana Türkiye’deki öğrencilere destek veren BTF Öğrencileri Güçlendirme Burs Programı 2014 – 2015 akademik yılı içinde 259 öğrenciye ulaştırdığı mikro burslarla eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı hedef alıyor.

Bağışçılarına tek seferlik ya da periyodik bağış seçenekleri sunan BTF Amerika merkezli 501(c)(3) statüsünde bir yardım derneği olduğu için bağışların kanunun izin verdiği ölçüde vergiden düşülmesi mümkün. Bağışçıların çalıştıkları şirketlerde Matching Gift programları  aracılığı ile  bağış miktarlarını ikiye katlayabildiklerini hatırlatan gönüllüler “yapılan bağışların tamamını kesinti yapmaksızın Türkiye’mizdeki projelerimize, öğrenci ve okullara aktarıyoruz” şeklinde açıklamada bulundular.

Ayrıntılı bilgi ve bağışlar için: http://www.bridgetoturkiye.org/

Meral Güneyman

Meral Güneyman
Amerika Birleşik Devletleri, New Jersey’de yaşayan Meral Güneyman, uluslararası başarıların sahibi, çok değerli bir piyanistimiz; özgeçmişi hayranlık uyandıran çalışmalar, konserler, kayıtlar ve ödüllerle dolu.

Buffalo Philharmonic Orchestra’nın “Yılın Genç Sanatçı Yarışması”nda birincilik ödülünü aldıktan sonra orkestra eşliğindeki çıkış konserini Michael Tilson Thomas gibi çok önemli bir şefin yönetiminde vermiş. Thomas, Güneyman’ı o kadar başarılı bulmuş ki, Pittsburg Senfoni ile Schumann Concerto çalmak üzere tercihini hemen Güneyman’dan yana kullanmış.

Meral Güneyman’ın Carnegie Hall konserlerine gelince: “East & West Artists’ International Competition” birincisi olması piyanistimize Carnegie Hall’un kapılarını açmış. Prestijli William Kapell International Competition’ı kazandıktan sonra da Leon Fleischer ve Baltimore Symphony ile konsere çıkmış. Söz konusu kişi Meral Güneyman olunca başarılar da birbirini kovalamaya devam etmiş. Juilliard School’un Chopin Konçerto Yarışması birincisi ve daha sonra da Naumburg yarışmasında finalist… Sonuç, Carnegie Hall’da bir diğer konser…

Akademisyen ve pedagog özellikleri, Güneyman’ın Harvard Üniversitesi, M.I.T., Purchase ve Georgetown Üniversitesi, New York Üniversitesi gibi önemli yerlerde konferanslar ve konserlere çıkmasını sağlamış. Laura Conover Pedagoji Ödülü’nü 2 kez kazanan Güneyman, New York Üniversitesi’nde master sınıfları da açmış.

Güneyman’ın çağdaş müziğin ilerlemesi yolunda da önemli çalışmaları var. Örneğin, Dick Hyman, İlhan Mimaroglu ve Justin Dello Joio gibi isimlerin yapıtlarının dünya prömiyerlerini yapan kişi olmuş.

Klasik müzik icrasındaki ustalığı ve caz müziğini yorumlamadaki ustalığı hep takdir toplayan Meral Güneyman’ın CD kayıtları da çok önemli dergi ve gazetelerden övgüler almış. Örneğin, Frank Bridge sonatının kaydı “Fanfare Dergisi” tarafından yılın en iyi beş kaydı arasında gösterilmiş. Bu kaydı, David Dubal, “The Art of the Piano” da referans kayıt olarak öne çıkarmış. Meral Güneyman, “Who’s Who of American Women”da da yerini alan önemli bir isim.

Meral Güneyman’ın yakın tarihli albüm çalışmaları arasında Dick Hyman ile birlikte yaptığı “Danzas Tropicales” (2010), dünyaca ünlü dergi ve gazetelerin eleştirmenlerinden tam puan alan “Playful Virtuosity” (2007), “A Christmas Memory” (2004) ve “Nostalgia” (2002) bulunuyor. Bu albümlerin tamamı Amazon üzerinden de alınabiliyor.

Sanatçının özgeçmişi: Alıntı/  http://blogdahayat.wordpress.com/page/31/
Görsel: http://www.meralguneyman.com/


Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim

tenise.yalcin@gmail.com 
Bilgi: Meral Güneyman
Haber İçerik: http://www.bridgetoturkiye.org/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir