Sanat Kurumu Ödülleri: Onur, Hizmet, Tiyatro ve Plastik Sanatlar ödülleri Açıklandı

 

SANAT KURUMU ÖDÜLLERİ


Yılmaz  Büyükerşen

        

Sanat Kurumu 2008 – 2009 Sezonu için 16 dalda verdiği geleneksel Tiyatro Ödülleri’nden 10’u Devlet Tiyatrolarına verilirken; Sanat Kurumu “Hizmet Ödülü”de Devlet Tiyatroları Genel Müdürü K. Lemi Bilgin’e verilecek.

Sanat Kurumu tarafından 1 Mart 2010 Pazartesi günü saat 19:30’da Küçük Tiyatro’da düzenlenecek olan ödül töreninde:

Yöneticiliği süresince, Devlet Tiyatroları’nın kuruluş ilke ve amaçları doğrultusunda; Türk tiyatrosu’nun seçkin eserlerini ve dünya klasiklerini sanatseverlerle buluşturan, ulusal ve uluslararası festivaller düzenleyen, uluslararası festivallere katılan, yaz-kış sezonu, tiyatro her yerde, sen neredeysen tiyatro orada, tren tiyatro, vb projeleri hayata geçiren, yeni projeler üreten, geçmişine sahip çıkıp belgesel nitelikli kitaplar yayımlayan, Devlet Tiyatroları’na yeni sahneler kazandıran, Devlet Tiyatroları’nın kuruluşu’nun 60. yılında 60 yeni yerli oyunu Türk tiyatrosuna kazandırmayı ve sahne sayısını 60’a çıkarmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları Genel Müdürü K. Lemi Bilgin, başarılı çalışmalarından dolayı “Sanat Kurumu Hizmet Ödülü” nü alırken

En İyi Kadın Oyuncu “Sokrates’in Son Gecesi” ile Melek Baykal’a, “Fosforlu Cevriye” ile Nermin Uğur’a, Övgüye Değer Kadın Oyuncu “Eşik” ile Deniz Gökçe Kayhan’a, En İyi Erkek Oyuncu “Galilei’nin Yaşamı” ile Tamer Levent’e, En İyi Sahne Tasarımı “Fırtına” ile Elena Ivanova’ya, En İyi Giysi Tasarımı “Genç Osman” ile Gülümser Erigür’e, En İyi Işık Tasarımı “Fırtına” ve “Genç Osman” ile Şükrü Kırımoğlu’na, En İyi Sahne Müziği “Fosforlu Cevriye” ile Attila Özdemiroğlu’na, En İyi Hareket Tasarımı ve Dans Düzeni “Fosforlu Cevriye” ile Özden Aktürk’e, Yayın ve Tanıtım Tasarım Ödülü Gökhan Yolcu’ya verilecek.

Sanat Kurumunun Onur Ödülü'ne Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Hizmet Ödülü'ne Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin değer bulundu.

Sanat Kurumunun tiyatro ve plastik sanat ödülleri ile onur ve hizmet ödülleri, 1 Martta Küçük Tiyatro'da düzenlenen törenle sahiplerini bulacak.

Kurum Başkanı İlker Çetin, TOBAV'da düzenlediği basın toplantısıyla ödüllerin sahiplerini açıkladı. Bu yıl onur ödülüne Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in değer bulunduğunu belirten Çetin, kentlerin, kültür ve sanatı yaşatan yönetimlere sahip olmasının önemine işaret etti. Bu anlamda Eskişehir'in örnek bir kent olduğunu dile getiren Çetin, hizmet ödülüne de başarılı eserlerin yanında, seyircilerde tiyatro kültürünün oluşmasına sağladığı katkılar nedeniyle Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'in layık görüldüğünü söyledi.

Sanat Kurumunun köklü bir kuruluş olduğunu 1964 yılından bu yana tiyatro alanında ödüller verdiklerini anlatan Çetin, plastik sanatlar dalındaki ödüllerin de 1983'ten bu yana verildiğini ifade etti. Sanat Kurumu ödüllerinin parasal yönünün olmadığını, tamamıyla onur ödülü vasfı taşıdığını da aktaran İlker Çetin, ''Bu ödüller, yaratıcılık taşıyan, sanatsal anlamda Türkiye ve dünya ölçeğinde ses getiren sanatçılara, sanat emekçilerine verilmektedir'' dedi.

Ankara'da kültür ve sanatın gelişmesi için çaba harcadıklarını ifade eden Çetin, ''Ankara, sadece bir siyasal başkent değil kültürel bir başkenttir'' diye konuştu.

Sanat Kurumunun Gençlik Parkı içerisinde bir binada hizmet verdiğini, binanın tarihi vasfı nedeniyle koruma altında bulunduğunu da anlatan Çetin, binanın eski olması nedeniyle bazı altyapı sorunlarının bulunduğunu, bunların giderilmesi için çalışma sürdürdüklerini bildirdi.

-SANAT KURUMU ÖDÜLLERİ-

Prof. Ayşegül Yüksel, Atila Sav, Gülşen Karakadıoğlu, Dr. Türel Ezici, Filiz Elmas, Şenol Tiryaki, Ali Rıza Kars ve Sanat Kurumu Başkanı İlker Çetin'den oluşan seçici kurul, Ankara'da sahnelenen oyunların yanı sıra, Ankara dışında yerleşik olduğu halde turnelerle Ankara'nın sanat yaşamına katılan yapımları da değerlendirmeye aldı.

Tiyatro alanındaki ödüller şöyle belirlendi:

-En İyi Yapım: ''Testosteron'' (Oyun Atölyesi)
-En İyi Çeviri: ''Testosteron'' (Oyun Atölyesi)
-En İyi Kadın Oyuncu: ''Sokrates'in Son Gecesi'' ile Melek Baykal
-En İyi Kadın Oyuncu: ''Fosforlu Cevriye'' ile Nermin Uğur
-Övgüye Değer Kadın Oyuncu: ''Eşik'' ile Deniz Gökçe Kayhan
-En İyi Erkek Oyuncu: ''Galilei'nin Yaşamı'' ile Tamer Levent
-En İyi Erkek Oyuncu: ''Deliler Boşandı'' ile Bülent Yıldıran
-Övgüye Değer Erkek Oyuncu: ''Korkuyu Beklerken'' ile M. Nurkut İlhan
-En İyi Sahne Tasarımı: ''Fırtına'' ve ''Genç Osman'' ile Şükrü Kırımoğlu
-En İyi Sahne Müziği: ''Fosforlu Cevriye'' ile Attila Özdemiroğlu
-En İyi Hareket Tasarımı ve Dans Düzeni: ''Fosforlu Cevriye'' ile Özden Aktürk
-Yayın ve Tanıtım Tasarım Ödülü: Gökhan Yolcu
-Jüri Özel Ödülü: ASSITEJ Türkiye Merkezi
-Jüri Özel Ödülü: Cengiz Özek

Plastik sanatlar dalında ise ödüller şöyle belirlendi:

-Resim Dalında Yılın Sanatçısı: Burhan Doğançay
-Resim Dalında Övgüye Değer Sanatçı: Ali Kotan
-Heykel Dalında Yılın Sanatçısı: Osman Dinç
-Baskı Resim Dalında Yılın Sanatçısı: Hasan Kıran
-Fotoğraf Dalında Yılın Sanatçısı: Mehmet Turgut
-Kurumsal Ödül: 68'liler Vakfı
-Kurumsal Ödül: Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi.

Haber Kaynak: İleti haber; Tolga Savaşçı, DT Basın Yayın Bölümü
Alıntı: Tiaytrodünyası: http://www.tiyatrodunyasi.com
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
Fotoğraflar: Yılmaz Büyükerşen, Lemi Bilgin, Melek Baykal, Tamer Levent

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir