Suat Arıkan Resim Sergisi: Müziğin Çizgisi Çizginin Rengi

Suat Arıkan Resim Sergisi:

Müziğin Çizgisi Çizginin Rengi

23 Ocak – 10 Şubat 2012
ZİRAAT Sanat Ankara

Suat ARIKAN,
Küçüklüğünden beri resim yapardı, ama resimden ikmale kaldı !
Şu müthiş eğitim sistemimiz onu “keşfetmişti !”

Anadoluyu karış karış gezen, babanın mecburi tayinlerinin sonunda
ailece Ankara’ya demir atıldı. Delikanlılık-gençlik yıllarının geçtiği Ankara, resimden ve hatta müzikten ikmale kalan Arıkan’ı adeta  bağrına bastı. Istanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun atölyesine tam girmek üzereydi ki Ankara onu; Ankara Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimiyle “opera şarkıcılığı” cezasına çarptırdı. Hergün bağırıp çağıran Arıkan, o yıllarda ancak senede üç-beş kez eline fırça alabildi. Resim adına bu fakirlik yılları uzun sürmedi. Sınıf atlayarak opera “sanatçısı” olup  soluğu İstanbul’da aldı. Resim Heykel Müzesi’nde resim kurslarına katılmak istedi ama, bu uzun soluklu olmadı. Akademik seçimi yaparken,
•    okullu ressam mı?
•    okullu opera şarkıcısı mı?
tercihini konservatuvardan yana koyması ilk bakışta şaşırtıcı olmakla birlikte, bu tercih uzun vadede resimle çok daha içten ve verimli bir dialoga girmesine neden oldu. Dahası resimle müziğin karşılıklı olarak birbirini tetiklemesi bu, ya da söz konusu olan tercihe kendinden farklı bir boyut ekledi.


Ağaçlar,Fillandiya tahta üzerine yağlıboya. 89×28 cm.

Resim yapmak hiç kimsenin tekelinde değildir ona gore. Evet, herkes şarkı söylemeli ama aynı zamanda resim de yapmalı. “ama benim yeteneğim yok!” diyenlere hep güler. Ona gore, karşı konulmaz bir dürtüye eşlik eden emek ve sabır gerek.

“Desen resmin temelidir !” onun da rehberi oldu. Bulduğu heryere desen yaptı. Bu; defter yoksa, bir peçete ya da tabak altı servis kağıdı, ya da konser program broşürüydü. Çizgiyi-lekeyi kabul eden her yüzey onu tahrik ediyordu adeta. Ava çıkmış bir avcıydı sanki , avını yakaladığında onu öldüren değil ölümsüzleştiren…

Arıkan, etrafında gördüğü kişileri, nesneleri değil, artık yaşanan olay ve durumları bile sanki bir resim gibi gördüğünü söyler.
Artık dünya bir resimdir ! ona gore.


Deniz,Capri adası I. tuval üzerine yağlı boya. 110×90 cm

Resmindeki dışavuruş tekniği hergün büyük değişim gösterse de resminin içinde, müziğin lirizmi vardır. Rossini, Donizetti, Bellini’nin melodileri vardır.

Bugün kendisini resim ve müzikten ikmale bırakan öğretmenlerini minnetle anıyor. Çünkü; onlar olmasaydı, yaşamda kendini renk ve seslerle ifade etme yönündeki tutkusu bu denli güçlü olmayacaktı.

Mehmet Ergüven


Ayasofya, Pastel boya 9×28 cm

Haber kaynak: İleti haber ismail aksu i_haksu@yahoo.com.tr
Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
bilgi@evetbenim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir