Suç ve Ceza’nın Prömiyeri yapıldı

0

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, dünyaca ünlü Rus roman yazarı Dostoyevski’nin ölümsüz eseri ‘Suç ve Ceza’yı 15 yıl aradan sonra Başkentli sanatseverlerle buluşturdu.Devlet Tiyatroları (DT) Edebi Kurul Başkanı ve rejisör Bozkurt Kuruç’un yönettiği oyunun Cüneyt Gökçer Sahnesindeki ilk gösterimini eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ömer Arısoy ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt izledi.Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Arısoy, seyirciler tarafından uzun süre alkışlanan oyunun sonrasında yönetmen ve oyunculara çiçek takdim etti. Ardından kulise giderek oyuncuları tebrik etti.
Eserlerimizin yüzde 70’i yerli yazarlarımıza ait
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt, oyunun ardından yaptığı konuşmada, Türk tiyatrosunun çok önemli ve değerli olduğuna dikkati çekti.
Kurt şunları kaydetti;
“Dünyanın en önemli klasik eserlerinden birisini dünya çapında bir rejisörümüz sahneye koydu. Onun için ne kadar mutlu olduğumuzu anlatamam. Biz Türk tiyatrosuna çok önem ve değer veriyoruz. Bugün Türkiye genelinde ekim ayından bu yana 64 yeni oyun astık. Bunun 44’ü Türk tiyatrosuna ait, Türk yazarlarımızın eserleri. Türk tiyatrosunun kendi sanatçısıyla, kendi yazarıyla ve rejisörüyle gelişeceğine inanıyoruz. Fakat şunu da hiç eksik etmiyoruz. Dünya küçüldü Türkiye büyüdü. O yüzden dünyanın sayılı eserlerine de, klasik eserlerine de Devlet Tiyatrosu sahnesinde yer veriyoruz.
Bütün yazarlarımızın neredeyse her türlü eseri var. Bozkurt Kuruç hocamız Türk tiyatrosuna ömrünü adamış çok değerli bir sanatçı. Bugün Türkiye’de hiç gitmediğimiz kasaba, şehir ve belde kalmadı. 65 sahnemizde Türkiye’ye hizmet ediyoruz.” Devlet Tiyatrolarının, dünyanın her yerinde perde açabilecek donanımda ve kapasitede olduğunu vurgulayan Kurt, “Sadece Türkiye’ye repertuvar yapmıyoruz; biz aynı zamanda Balkanlardan da sorumluyuz. Aynı zamanda Avrasya’daki Türkiye Cumhuriyetlerinden de sorumluyuz, Avrupa’daki Türk soydaşlarımızdan ve Kıbrıs’tan da sorumluyuz” dedi.
Önümüzdeki dönemde pek çok projeyi de hayata geçireceklerini dile getiren Kurt, ilk defa Devlet Tiyatrolarında bu yıl hiç oyunu oynamamış kadın yazarların eserlerini seyirciyle buluşturduklarını söyledi.
Kurt, dünya çapında değerli bir eseri seyirciyle buluşturdukları için oyunun rejisörü Bozkurt Kuruç’a ve sanatçılara teşekkürlerini iletti.‘SUÇ VE CEZA’ SANATSEVERLERLE BULUŞUYOR
“Rus EdebiyatıSahneye Taşınıyor”
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, dünyaca ünlü Rus roman yazarı Dostoyevski’nin ölümsüz eseri ‘Suç ve Ceza’yı 15 yıl aradan sonra Başkentli sanatseverlerle buluşturacak. Devlet Tiyatroları (DT) Edebi Kurul Başkanı verejisörBozkurt Kuruç yorumuyla sahnelenecek eser, Raskolnikov’un kendi doğrusu adına işlediği cinayetleri ve vicdanıyla hesaplaşmasını konu edinecek.Dostoyevski’nin yazdığı, Gaston Baty’nin sahneye uyarladığı ve Bertan Onaran’ın dilimize çevirdiği oyun, yarın Cüneyt Gökçer Sahnesinde prömiyer yapacak. Dekor tasarımını H. Güven Öktem’in, giysi tasarımını Gül Emre’nin, ışık tasarımını Ersen Tunççekiç’in, müziklerini Can Atilla’nın ve dans düzenini Yıldız Venedik’in hazırladığı oyunda; Raskolnikov’u Buğra Koçtepe, savcı Porfir rolünü Nihat Hakan Güney ve Raskolnikov’un yakın arkadaşı Razumikin rolünü de Orhan Özyiğit canlandıracak.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, 2019’un Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı olduğuna işaret ederek, bu kapsamda Dostoyevski’nin ölümsüz eseri “Suç ve Ceza”yı sanatseverlerle buluşturacaklarını söyledi.
Kurt, DT’nin yerli eserlerin yanı sıra her yıl olduğu gibi büyük dünya klasiklerini de sahnelediğini ifade etti.
Oyunun rejisörü Kuruç ise Dostoyevski’nin, Suç ve Ceza adlı romanında önce bir fikri gündeme getirdiğini kaydetti.
Kuruç, ana temanın o fikirden oluştuğunu söyleyerek şöyle devam etti;
“O fikir Rusya’daki çarlık döneminde ekonominin ve sosyal yapının en bozuk olduğu dönemlerdeki halkın yaşadığı ortamda oluşur, gündeme gelir. Dolayısıyla bir teorik düşünce yüzünden cinayet işleyen bir hukuk öğrencisi daha sonra vicdanıyla baş başa kaldığı zaman yaptığı suçu itiraf etmek durumundadır ve böylece oyunumuzun ana teması ortaya çıkar.”
Ferahnur Barut, Tuncer Yığcı, Ümit Hasret Aslan, Nilgün Çilingiroğlu, Engin Özsayın, Esat Tanrıverdi, Özgür Öztürk, Can Öztopçu, Erkan Alpago, Güven Besimoğlu, Buket İnger ve Gönül Orbey gibi sanatçıların yer aldığı oyunun kısaca özeti şöyle;
“Fakir bir genç olan Raskolnikov, hukuk fakültesini yarıda bırakır. Çökmüş devlet sistemi içinde suç kavramına kendince farklı bir bakış açısı getiren Raskolnikov, kendini sıradan insanlardan farklı görmektedir. Yaşlı tefeci kadın Alyona Ivanovna’yı öldürmeyi ve servetine sahip olmayı planlayan Raskolnikov kendini çökmüş ahlaka sığınan sıradan insanlardan başka bir yere koymaktadır. Raskolnikov yaptıklarıyla çığır açan ve kanunların da üstünde olan olağanüstü insan olduğunu varsaymaktadır. Kanlı eyleminin düşünsel zeminini de bu bakış açısı oluşturmaktadır. Tefeciyi balta ile öldüren ve zekice planı ile sisteme kendince karşı çıkan Raskolnikov, sonunda vicdanı ile karşı karşıya gelir. Bu yüzleşme onun için geri dönülmez bir bitişin başlangıcıdır.”Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
İleti Haber: Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Basın Bülteni

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.