TRT Radyo-3: Yorumlar Yorumcular’da Bir Bartok ve Menuhin Şöleni (21 Şubat 2020)

0

“YORUMLAR YORUMCULAR”DA BİR BARTOK VE MENUHİN ŞÖLENİAhmet Makal: Bela Bartok, 20.yüzyılın büyük kemancılarından Yehudi Menuhin’in en sevdiği bestecilerin başında geliyordu. Menuhin, kişisel olarak da tanıdığı Bartok’a verdiği eser siparişiyle onun ve tüm 20. yüzyılın başeserlerinden biri olan Solo Keman İçin Sonat’ın bestelenmesine de vesile olmuştu. TRT Radyo-3’te Ahmet Makal’ın hazırladığı “Yorumlar Yorumcular”ın iki programını, Menuhin’in “sevgili bestecisi” Bartok’un eserlerinden yaptığı emsâlsiz kayıtlara ayırmaktan mutluluk duyuyoruz. 21 Şubat Cuma günü 14.00-15.00 saatleri arasında yayınlanacak ikinci programımızda, Bartok’un keman dağarının başeserlerinden biri olan 2 numaralı Keman Konçertosu ile 1 numaralı Rapsodi’si yer alıyor. “Yorumlar Yorumcular”da bu Bartok ve Menuhin şöleninde birlikte olmak dileğiyle, müzikle ve sevgiyle kalın Özgeçmiş:
Ahmet Makal, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesidir. Temel akademik ilgi alanları Türkiye’nin toplumsal tarihi, emek tarihi ve iş uyuşmazlıkları kuramı olan Makal’ın, yayımlanmış beş kitabı ile Toplum ve Bilim, Tarih ve Toplum, Birikim, Çalışma ve Toplum, SBF Dergisi gibi dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunuyor. Ahmet Makal, Türkiye’de Çok Partili Dönemde Çalışma İlişkileri: 1946-1963 adlı eseriyle, 2003 Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü’ne değer görüldü. Bilim ile sanatı yaşamın birbirini tamamlayan iki yüzü olarak gören Makal, akademik çalışmalarının yanı sıra sanatla, özellikle müzikle ilgileniyor. TRT Radyo 3 için 1996’dan bu yana “Yorumlar, Yorumcular” isimli klasik müzik programını hazırlamakta olan Makal, aralarında Radikal İki’nin de bulunduğu çeşitli gazete ve dergilerde müzik üzerine yazıyor, Andante dergisi için “Büyük Yorumcular” ve “Şeytanın Al Dedikleri” köşelerini hazırlıyor.
I. YAYINLAR
A.Kitaplar
• Grev: Kuramlar ve Uluslararası Farklılıklar, V Yayınları, 235 sayfa, Ankara, 1987.
• Osmanlı İmparatorluğu‟nda Çalışma İlişkileri: 1850-1920, İmge Kitabevi Yayınları, 344 sayfa, Ankara, 1997.• Türkiye‟de Tek Partili Dönemde Çalışma İlişkileri: 1920-1946, İmge Kitabevi Yayınları, 516 sayfa, Ankara, 1999.
• Türkiye‟de Çok Partili Dönemde Çalışma İlişkileri: 1946-1963, İmge Kitabevi Yayınları, 568 sayfa, Ankara, 2002.
• Ameleden İşçiye – Erken Cumhuriyet Dönemi Emek Tarihi Çalışmaları, İletişim Yayınları, 404 sayfa, İstanbul, 2007.
• Geçmişten Günümüze Türkiye’de Kadın Emeği, Hazırlayanlar: Ahmet Makal, Gülay Toksöz, Ankara Üniversitesi Yayınları, 439 sayfa, Ankara, 2012. 2 devamı için tıklayınız: http://80.251.40.59/politics.ankara.edu.tr/makal/Sayfa düzeni: Tenise Yalçın evetbenim
Bilgi: Ahmet Makal facebook sayfası

Beğendiysen paylaş.

Yazar Hakkında

Sanatı, sanatçıyı, yaşamı paylaşmak…

Yorum yapın

Lütfen Güvenlik Kodunu Giriniz * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.