Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Mesajını Yvette Hardie yazdı


assitej

20 Mart 2013

Yvette Hardie’nin Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü Mesajı

Yvette Hardie
Başkan

Çocukların ve gençlerin hayatında tiyatronun değeri nedir?

Sanatın değeri hakkında çok şey yazıldı ve dünya çapında çocuklar için sinirbilim, sinirbilim eğitimi, gelişim psikolojisi ve ilişkili dallar üzerine güçlü etkilere sahip olan çalımalar yapıldı. Fakat sanatın bize olan etkisini ne kadar ölçersek ölçelim, seyircisine olan etkisi de bir o kadar gizemli ve ölçülemezdir. Tiyatro piyeslerinin belirli zaman ve mekânlarda seyircisiyle kurduğu yüce ve eşsiz ilişki tiyatroyu heyecan verici ve tahmin edilemez kılar.

Şu aralar aklımda bir vecize var: “Elmanın içindeki çekirdekleri sayabilirsin fakat çekirdeğin içindeki elmaları sayamazsın.” Çocukların ve gençlerin üzerinde tiyatronun deneyim ve etkisinin ölçülebilmesi belki de neredeyse imkânsızdır. Fakat inanıyorum ki; sayısız elma için güçlü potansiyelde çekirdekler var.

Güney Afrikalı ünlü oyuncu ve yazar Pieter-Dirk Uys, Darling isimli küçük bir köyde temel ve sosyal haklardan yoksun olan bir grup çocukla çalışıyor ve bu çocuklarla şehre yaptığı gezi sırasında başından geçen bir hikâyeyi anlatıyor bizlere. Uys, otobüsle köyün dışına çıkarken uzun bir yokuşu çıktıkları sırada ön koltukta oturan ve gittikçe gerginleşen küçük bir çocuğu fark eder. Tepeye ulaştıklarında küçük çocuk yolun daraldığını ve denizle aralarındaki mesafenin kısaldığını görür. Uys meraktan ve rahatlamak için haykırır: “Daha var!” İçimizdeki bazı çocuk ve genç bireylerin sahip oldukları hassas nedenlerden dolayı tiyatroya yöneldiklerine inanıyorum. Bu durum, her çocuğun aslında ‘daha fazla’ ve daha fazlasını anlamasını kışkırtmak içindir.

Bu sebeple, çocuk ve genç bireyleri tiyatroya yönelttiğimiz zaman, hem ölçülemez potansiyellerin tohumlamasını sağlıyoruz hem de daha fazla eğlencenin, kahkahanın, bakış açısı değişiminin, empatinin, gözyaşının, merak ve öğrenme hissinin ve ‘daha fazla’nın keşfini sağlıyoruz. Bunun da ötesinde ‘farkındalığın’…

2013 Dünya Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Günü’nü kutlamak için “Bir çocuğu tiyatroya götür.” kampanyasıyla bize katılın. Tohumun içindeki elmaları kim sayabilir ki?

Yvette Hardie

Çeviri: Arda AREL
evetbenim


Yvette Hardie
Yvette Hardie
Yvette Hardie: Güney Afrika’lı tiyatro yapımcısı, yönetmen, öğretmen ve yazar. Dünya tiyatrosunda aktiftir, çocuk ve genç tiyatrosunda belirli bir odak noktasıdır.

Hardie 2011’de Out The Box Festival’in yönetmenliğini yaptı. 2010’da Family Festival’ in düzenleyici olarak hizmet verdikten sonra Festival of Fame’in ilk üç yıllık geçmişini başlattı ve sürdürdü.

Şu anda Güney Afrika, Rwanda, Zimbabwe, ABD, Sweden, Güney İrlanda, Bosna, Sırbistan, Hırvatistan ve Kosova tur yapımcılığını sürdürmektedir. Şimdiye kadar bu turlara, dünya çapında 55.000’i aşkın insan katılmıştır.

Son olarak, Suzanne Lebeau’un (The Ogreling) ve Mike van Graan’ın (Is it because I’m Jack?) dâhil olduğu projelerin yönetmenliğini yaptı. Ayrıca PACT için birçok genç tiyatrosu oyununun da yönetmenliğini yaptı.

2007’de ASSITEJ’in Güney Afrika’daki etkinliklerini başlattı ve tiyatro uygulamalarını bir araya getirdi. Tiyatrodaki müfredadı geliştirdi ve birim standartlarını tasarlardı.
Çeviri: Arda AREL


Yvette Hardie President

What is the value of theatre in the lives of children and young people?
Much has been written about the value of the arts, and important work is being done across the globe in researching the powerful effects of the arts on children through studies in neuroscience, neuro-education, developmental psychology and related fields. But as much as we can try to measure the impact of what we do, there is also a level at which the impact of art on its audience remains mysterious and unquantifiable. It is the profound and unique meeting of the theatre piece with the audience in a particular time and space that makes theatre so unpredictable and exciting.
Recently I was reminded of the saying, “You can count the seeds in an apple, but you can’t count the apples in the seed.” The impact of the theatre experience on children and young people may be impossible to measure precisely, but I believe that it is potent in containing the seeds for countless numbers of apples.
Pieter-Dirk Uys, a celebrated actor and writer in South Africa, who works with under-privileged children in the little village of Darling, tells the story of a time he took a group of children on an outing to the city. He was driving the bus up the long hill out of the village, when he noticed that the little boy on the front seat next to him was getting increasingly tense. As they reached the top of the hill, and the little boy could see the road stretching out in front of him and the sea in the distance, he exclaimed in wonder and relief, “There’s more!” I believe that those of us who make theatre for children and young people are doing it for that precise reason – to awaken in every child the understanding that there is, indeed, “more”. And more. And more.
So when we make theatre for children and young people we are both seeding immeasurable potency and providing the immediacy of discovering “more” – more of joy, laughter, curiosity, the sudden realisation, the shift in perception, the tears of empathy, the sense of wonder and of deep absorption. More of what it means to be alive.
Join us in celebrating the World Day for Theatre for Children and Young People 2013 through the “Take a Child to the Theatre Today” campaign. Who can count the apples in the seed you will be planting?

Haber kaynak: ASSİTEJ Web Sitesi
http://www.assitej-international.org/world-day/world-day-2013/

Çeviriler: Arda AREL

Haber düzenleme: Tevfik Yalçın evetbenim
evetbenim@gmail.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir