Mesut Eren Resim Sergisi 30 Mart – 12 Nisan 2013, Düş Yolcusu Sanat Durağı

 

 Mesut Eren Resim Sergisi
Düş Yolcusu Sanat Durağı,
30 Mart – 12 Nisan  2013

1980’li yıllarda tanıdım kendisini, etrafındaki insanlardan başkaydı, başkaydı dediğim üzerinde bir ağırlık vardı, etrafının hafifliğine karşı durabilen birisiydi. O zamanlarda çizgisi beni kendine çekmiştir, yüzüne yansımayan içsel bir gerilimin izlerini taşır, deseni çizgilerin arasına saklanmış duyumsanmış derin anlamların içine çekerdi.
Gravürleri ise başka bir âlemdir, öyle ki gravürlerinde insanı içine çeken bir kompozisyon içinde bir an kendinizi içinde hissettiğiniz bir mekân yaratır. Mekânın içinde gezinirken bir anda zaman boyutu kazanır, farklı bir dünyanın parçası olurdunuz. Benim için bu hiç değişmedi, gravürlerine uzun uzun bakmışımdır hep, o mekânın bir parçası olarak oradaki diyalogları düşünürüm, belli belirsiz bir anda o gravürün içinde kendi filmsel sahnemin içinde bir tartışmanın içinde bulurdum kendimi.
Yağlıboya resimleriyle ilişkim daha başkadır, orada hüzünle karşılaşırım, öyle bir an yaratır ve zamanın içine nakşeder ki yağlıboya resimlerinin içinde sözcüklerden ziyade, paylaşılmış derin anların ardından insanların kendi içine gömüldüğü anlara tanıklık ederken, hayatın içinde o bütün yoğun çatışmaların arasında kendi ruhsal dinginliğim içinde kendimi hesap gününe yakın hissederdim.
Zaman geçti, yıllar hepimizi değiştirdi, resimlerde kendi içlerinde evrimini geçirdi. Genel olarak Mesut Eren’in resimleriyle içsel ilişkim hep devam etmiştir, sanatın doğasındaki çatışma ve ifade edilememişin tanıklığa çağıran sesi hep baki kaldı, onun için Mesut’u her gördüğümde resimlerindeki değişimi merak ettim… Ardından gidilecek bir ruhsal değişimin, bir sanatsal yaratımın izleri sürülecek kadar içten ve yoğun bir uğraşının tanığı olmanın dinginliğini yaşadım.
Özellikle plastik dünyanın aşırı uçarı dünyasının içinde ruhsal bir arınma diyarı olarak resimler bize tarihin içinde gezinme ve insani sorgulama süreçlerine davet ediyor, elbette kendi tarihimizi sorgulayarak.
Zahit Atam
MESUT EREN
* 1968 Sivas’da doğdu.
* 1990 Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü Neşe ERDOK Atölyesinden mezun oldu.
* 1993 Taksim Sanat Galerisi Resim Sergisi
* 1998 Çatı Sanat Galerisi Resim Sergisi
* 1999 Maltepe Sanat Galerisi Resim Sergisi
* 2004 Maltepe Sanat Galerisi Resim Sergisi
* 2006 Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Resim Sergisi
* 2011 Düş Yolcusu Sanat Durağı Gravür Sergisi
* 2012 Düş Yolcusu Sanat Durağı Resim Sergisi

* 2013 Düş Yolcusu Sanat Durağı Resim Sergisi

Haber Kaynak: Mehmet KINA
dusyolcususanatduragi@gmail.com

Düş Yolcusu Sanat Durağı
Bağdat Cad. Plaj Yolu. Haldun Taner Sok. No:16/B Caddebostan
0216 386 99 03
www.dusyolcususanatduragi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir